Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stíněný kabel a na něm nestíněný RJ45 samec konektor

Dobrý den,
chci se zeptat, zda bude mít vliv, když na jednom konci asi 20-30m kabelu cat6 nakrimpuju nestiněný rj45 konektor samce a na druhý straně budu mít normálně stínněnou zásuvku. Slyšel jsem, že jakmile není kabel zakončen na obou stranách stíněnýmu konektory, stínění na celém kabelu ztrací absolutně svoji funkci. Je to tak, že připnutím nestíněného konektoru udělám z celého stíněnného kabelu nestíněný kabel?

Jde mi o to, že nemám teď k dispozici stíněné samce rj45 a kebel vedoucí ze zásuvky končí na volno na půdě, kde bude stačit, aby byl připojený samec a kde to bude dále připojený do routeru. Kabel potom prochází ve stěně mezi elektrickými kabely a dalšími datovými kabely, takže to stínění se tam hodí, ale pokud by nestíněný konektor nahoře dělal jen to, že by byla nestíněná část pouze v místě konektoru, ale přes celou délku kabelu by to bylo dále stíněný, tak bych na to prděl a prdnul tam ten nestíněný konektor.

Díky

pánové, mýlíte se.

"Zemnit" (myšleno připojit na "kostru") se musí u FTP/STP oba konce. Zemní smyčky sral had, ale problémy s tím, že není uzemněná jedna půlka kabelu fak nechcete. Zemní smyčky (pokud se jedná např. o jiný barák) je třeba řešit pospojením jinde a jinak!

A dělat FTP/STP bez dalších komponent (konektory, patchkabely, keystony, zásuvky) je poukázka na průserovou instalaci - jednoho takového prasopsa jsem bohužel podědil.

Ještě jednou děkuji moc za radu. Nikdy jsem se stíněnými kabely nepracoval, tak teď už vím, že musí být uzemněné. Bohužel, zásuvky jsou z plastu a není kde je uzemnit. Dotyčný, co si to nechal dělat, tomu nerozuměl a myslel si, že stačí stínění jen na kabelu a konektoru bez uzemnění.

Asi to budu řešit tak, že dokoupím stíněný samce rj45, nakrimpuju je na kabely a propojím dole se switchem, který uzemnění má. Alespoň to bude stíněný z jedný strany. Pak je otázka, jak uzemnit to, co vede do pokojů. Buď to zůstane bez uzemnění anebo povedu zase ze zásuvek stíněný kabel se stíněnými rj45 konektory a rovnou do PC, kde se to uzemní. To je asi jediné řešení.

Chci se ještě zeptat. Co je větší problém nebo lepší řešení. Neuzemněný vůbec nebo alespoň z jedný strany?

Já si taky říkám. Protože třeba dolů mi vede stíněný kabel do stíněný zásuvky, ale do tý zásuvky už normálně k PC připojím nestíněný kabel. Takže to podle mě má stejný efekt, jako kdyby ta zásuvka stíněná nebyla, ale hlavní je že kabel v celé své délce stíněný je.

Chápal bych to tak, že kdy bych byl na nějakým místě, kde by bylo extrémní rušení, tak stíněné zásuvky a konektory zajistí to, že ty vodiče budou 100% stíněný až k zařízení.

říkáš si to dost blbě. Ty sis zapojením země jen na jednom konci vyrobil jednu velkou anténu. edit: a tím naprosto převrátil smysl stínění.

Každému doporučuju: pokud nemáte možnosti a prostředky vybudovat KOMPLETNÍ a SPRÁVNĚ ZAPOJENOU FTP/STP strukturku, tak na to rovnou zapomeňte, a běžte do UTP - ušetříte si hromadu peněz, sraček a trápení. Stíněná kabeláž má dnes smysl snad jen pro použití v těžkém průmyslu, kde jsou v halách taženy kabely tlusté jako paže dospělého muže.

Z mojich dlhorocnych skusenosti ti mozem povedat, ze vacsinou to problemy nerobi.
Blbe je, ked to problemy zacne robit, co som nastastie ja za 18 rokov nezazil.
Dnes uz vacsinou rovno tahame optiku, takze tieto problemy odpadaju.
Inak ja uz asi 7-8 rokov pouzivam vyhradne UTP kabel.