Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze nějak zjistit, zdali gr. karta Radeon Vega 3 podporuje rozlišení 1366x768?

Dobrý den,

potřebuji levný počítač pro přístup do firmy přes TeamViewer, ale protože hůř vidím, potřebuju rozlišení 1366x768. Dosud jsem měl za to, že to pouze vyberu v nastavení, ale teď jsem jeden levný počítač koupil, má proc. AMD A6-9220 a grafiku Radeon R4, a zjistil jsem, že toto rozlišení nepodporuje. Na FHD panelu lze vybrat nejvíc podobná rozlišení jen 1600x900 nebo 1024x768, které jsou ale nepoužitelná, potřebuju přesně tamto 1366x768.

Vybral jsem tedy jiný stroj, který má proc. AMD Ryzen 3 a grafiku Radeon Vega 3, a zajímalo by mne, jestli lze nějak takto předem zjistit, zdali toto rozlišení bude podporovat, nebo nezbyde nic jiného, než to vyzkoušet.

Předem děkuji za rady.

zkusit vga připojení, jestli to ten pc ještě umí.
aha, ten krám je nějaký tajný notebook - výstup na velký monitor to má?
případně to nenastavovat v ovládacích panelech windows, ale v nějakém catalyst center, snad je i u těch integrovaných grafik.

Grafické karty z obou CPU to rozlišení umí, ale aby ti ho PC nabídl jako podporované, tak ho musí umět i monitor, který je k příslušné grafice připojený. Kdysi jsem v ovladačích viděl volbu, která dovolovala nastavit i nepodporovaná rozlišení, ale jestli tam bude nevím (navíc ani nemám W10, které na uvedených PC asi bude).

Aha, tak to se moc omlouvám, že jsem to nedostatečně popsal, ale jedná se skutečně o notebooky, a to rozlišení potřebuju zapnout na displeji toho notebooku, nikoliv na externím monitoru. Je jasné, že displej toho notebooku to neumí, jeho nativní rozlišení je full hd, takže obraz je nějak přesamplovaný, ale je to pro mě lepší, že používat nativní rozlišení a měnit měřítko.

Ten notebook, který aktuálně mám, je Lenovo Ideapad S145-15ast za cca 7500 Kč, a ten, za který jej zvažuju vyměnit je Acer Aspire 5 15 palcový s Ryzenem 3 3200U a Radeonem Vega R3 za cca 11.000 Kč.

Dost mě překvapilo, že to rozlišení nastavit nejde, dosud to v takové situaci uměl každý notebook, co mi přišel pod ruku, ale fakt je, že všechny byly na bázi Intelu, tak není tohle nějaká specialita AMD?

Já to vidím, ale pokud s tím pracuju dlouho, tak mě pak bolí oči. Dělám to tak dlouhá léta zcela bez problémů, tak nevím, proč bych se měl přizpůsobovat výrobcům, že dávají do notebooků displeje se stále větším rozlišením.

To byl dobrej nápad, dřív jsem repasované počítače používal, zejména IBM Thinkpad T60, zrovna jsem včera jeden s nostalgií potěžkával, i se 100 Wh baterkou měl 2.8 kilo :-D Takže když koupím ten novej, je to zhruba kilo ze zad dole ...

To nikoliv, jsem zvyklý používat toto 1366 rozlišení na full hd panelech, prostě to funguje. Není to sice tak dobré, jako kdyby to bylo nativní rozlišení toho panelu, ale, jak jsem již uvedl, je to lepší, než mít nativní rozlišení a třeba 175 % měřítko, to je pak ještě horší.

já bych chápal, že u toho děláš víc hodin z domova a vyhovuje ti nějaká velikost obrazu.
místo digitálního fhd napevno může nabídnout pestřejší volbu rozlišení nějaký ten amd catalyst center, kdysi připojení externího monitoru přes vga, nebo ten domácí monitor může být klidně 24" repas, ať je na tom nějaká práce rozumně vidět.
velký monitor přenášet nejspíš nepotřebuješ, když je jen na připojení z domova do firmy.
(dnešní notebuky už nemají vga, to je jen pro staré krabičky zotac)

Doma mám 32 palců s Full HD :-D :-D :-D No mám to pošouplý trochu dál od od očí, a to je teprva pohodička. Ale primárně to potřebuju řešit na cestách na notebooku, na tom taky pracuju mnoho hodin ...

Za ten amd catalyst děkuju, hned ráno to vyzkouším, to vypadá, že je přesně ono, když ještě koukám na ten screenshot od pana Touchwooda ...

Předvedu, jak vypadá pechfógl ...

Toto je již ten nový počítač, situace je tatáž, jen nabízená rozlišení jsou trochu jiná, je mezi nimi 1280x720, které už je podobné tomu kýženému 1366x768, ale zase proč si zbytečně ořezávat pracovní plochu.

Napadá Tě, prosím, co s tím? Nebo je to neřešitelná situace a musím to opět vrátit a koupit něco s nějakým normálním procesorem a normální grafikou, tedy Intel?

Mimochodem, jak se sem korektně vkládají obrázky? Děkuji.

Nevím o tom, že by Intel měl lepší ovladače, spíše naopak. Nikde ale nevidím, že bys měl v ovladači připojený externí monitor?

edit: pokud ti něco v ovladači chybí, doporučuju nainstalovat poslední originální drivery od AMD.

A obrázky se vložíš pomocí tagu "obrázek" - čtvrtá ikonka zleva. Pokud je na webu, můžeš do něj vložit přímo URL, pokud jsi jej přiložil k příspěvku, tak vložíš tag a přílohu přesuneš pomocí drag&drop do tagu.

Já ale nepotřebuju nastavovat rozlišení na externím monitoru, ale na integrovaném panelu notebooku ... Což zatím na každém notebooku s Intelem, co mi přišel pod ruku (cca 20? ) šlo absolutně bez problémů normálně z nastavení plochy. Notebooky s AMD jsem měl zatím v ruce dva, ten včera a dnes (ten dnešní už není úplný low end) a fakt nechápu, proč je to takový problém :-(

Takže, pokud Tě něco nenapadne, tak budu zas vracet :-(

Jinak všechny ovladače mám nainstalované, i ten software, co jsi mi poradil, jen tam prostě není ta možnost volby, kterou jsi na tom obrázku červeně orámoval.

Ale jinak, pokud bych ten laptop chtěl použít jako topení, nebo na rozfoukávání mlhy ventilátorem, tak v tom by byl zcela excelentní ...

Samozřejmě, že je to stažené aktuálně z amd.com ...

Jediné, co mě zaujalo, že v tom Tvém „software“ :-) je popsaný monitor jako DDC Display - EDC (AMD Radeon Vega 3 graphics), zatímco ve Správci zařízení ve Windows je to jen „Obecný monitor PnP“. Grafika je ve Správci zařízení identifikovaná správně. Ale koukal jsem i do jiných notebooků, a tam to Obecný monitor PnP je taky, a rozlišení se tam zobrazují.

Jdu ještě vyzkoušet ty Tvoje další tipy, pak na to odpovím.

V Windows 10: nastaveni - system - obrazovka - meritko a rozlozeni - zmenit velikost text, aplikaci a dalsich polozek - 100%, 125%, 150%, 175%.

Zkus to, nove aplikace to podporuji, stare aplikace a javovske smejdy bohuzel ne.

---

Jinak si na 90% myslim, ze neschopnost nastavit na notebooku rozliseni 1366x768 je zalezitost displeje notebooku a nikoli graficke karty. Pokud udelas to co radi touchwood a stejne to nepujde, tak jedina rada je, abys sel do obchodu, kde maji predvadeci modely (napriklad Alza) a ozkousel to. Vyrobci tohle neuvadi, takze ti moc neporadime, ktery vzit.

Tak já mám dost ...

K tomu prvnímu návodu, seznam, který tam mám, je stejný, jako seznam normální v ovládacích panelech windows, to moje kýžené 1366 tam není. Taky se tam v tom smyslu vyjadřovali lidi v diskuzi, a někdo naznačoval, že možnost to změnit odebral Microsoft.

K úpravám registru, udělal jsem to všechno, některé klíče nebo hodnoty tam byly, některé ne (některé ty návody byly pro Win7), tak jsem je přidal, a vůbec nic, ani ťuk, nic se nezměnilo, ten seznam dostupných rozlišení je stejný. A jsem z toho unavenej jak pes.

Tak nevím, asi na to dlabat, ne?

Ano, tu první věc jsem samozřejmě udělal, mým požadavkům při dané velikosti monitoru a full hd odpovídá měřítko 175 %, ale tak se na tom nedá pracovat, všechno je rozházené, někde jsou příšerně velké mezery mezi položkami seznamů, něco je naopak naprosto titěrně malé (zřejmě tu změnu měřítka ignoruje), prostě to není použitelné. Mým potřebám vyhovuje to, že to nastavím naopak, tedy upravím rozlišení do nenativního, a měřítko nechám výchozích 100 %.

S tím, že rozlišení je záležitost displeje notebooku nesouhlasím, displej má nějaké nativní rozlišení (zde full hd), kdy to zobrazení je tzv. „nejlepší“, tedy nejvíce ostré, a pokud chci jiné rozlišení (myšleno nižší), tak displeji je to jedno, prostě zobrazí to, co mu grafika pošle, a ta grafika to nějak resampluje, asi jako kdybych to resamploval v nějakém grafickém programu. Aspoň tak si to představuju já.

Ano, o možnosti předvedení samozřejmě vím, ale bohužel ty mnou vybrané modely nebyly k dispozici.

Navíc ten první, s tím A6 čipem, měli v popisu uvedeno rozlišení 1366x768 ( https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-s145-15?dq=5820415&o=5 ) , a fyzicky to pak bylo full hd. Fakt zase měl někdo potřebu udělat ynovacy.

Ano, toto přispěje k vyřešení problému ... Psal jsem, že si to tak představuju, netvrdil jsem nic o tom, že vím, jak to funguje. A tak, jak si to představuju, to funguje na Intelu, tak by mě nenapadlo, že AMD to nezvládá, když se poslední dobou všude tak chválí.

jak píše Redmarx, AMD je v tomto ohledu nevinně a v podstatě nejlepší ze všech, dosahuje kvalit bývalého Matroxu co se týká možností nastavení videovýstupu. Problém jsou levné LVDS panely/BIOSy v notebookách. Proto jsem se tě ptal, kde máš externí monitor.

Ak zvláda 1600x900, tak určite zvládne aj 1366x768. To, že to nemôžeš nastaviť závisí od drivera, ktorý neposkytuje GUI aplikácii toto rozlíšenie. Inak povedané toto rozlíšenie nieje v tabuľke. Malo by sa to dať poladiť parametrom modeline, pretože pixeltakt dostačuje na toto rozlíšenie. Presne neporadím. Voľakedy dávno som tak upravil rozlíšenie pre Radeon 32MB, ale už si to bohužiaľ nepamätám ako presne som to spravil. Akurát viem, že som upravoval .inf súbor drivera a to, čo tam bolo potrebné zmeniť som našiel v konfiguračných súboroch pre Linux.
Ďalšia možnosť je pohľadať opravený driver.

Tomu by som rozumel ak by sa jednalo o čisto hardware riešenie bez potreby drivera. LVDS je len spôsob prepojenia dvoch zariadení a hovorí len o parametroch signálových úrovní. Nehovorí o tom aké data sa prenášajú cez LVDS prepojenie.