Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Polovičná rýchlosť internetu

Zdravím,

potreboval som do jednej izby k TV dotiahnuť káblový internet. Momentálne to je riešené tak, že som do miestnosti kde mám PC (windows 10, pripojené káblom) pridal ďalší router, ktorý som prekonfiguroval na repeater. Z neho ťahám kábel do PC a ďalší do ďalšej izby k TV. Riešenie funguje, ale rýchlosť mám polovičnú.

Ak vynechám 2. router = cca 147 Mbps
Ak je zapojený 2. router = cca 70 Mbps (TV je vypnutá, nemala by ťahať žiadne dáta)

Internet má mať rýchlosť 150/10 Mbps.
1. router: Connect box CH7465LG
2, router: Netis wf2411

Postupoval som podľa tohto návodu: https://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?t=125575
Poradie káblov v 2. routeri: LAN1 - LAN od 1. routeru, LAN2 - PC, LAN3 - TV

a) Momentálne sa neviem dostať do nastavenia 2. routeru. Akým spôsobom môžem zistiť jeho bránu? Cez ipconfig dostanem len bránu 1. routeru.
b) Je polovičná rýchlosť internetu v poriadku?

Riešenie napojiť TV priamo od 1. routeru je pre mňa nevýhodné v tom, že by som musel robiť diery pre kábel cez niekoľko stien. Radšej ostanem pri tomto polovičnom riešení.
Za odpovede vopred ďakujem.

těch cca 70Mbit může odpovídat - záleží na tom, jakou režii má protokol, který k měření používáš. Pokud je to např. HTTP(s), tak by to +/- sedělo.

(z 1500bytů "plného" TCP paketu je 38 bytů použito na režii (tj. i v dokonalém stavu máš jen cca 98% efektivitu), nutno si uvědomit, že ne každý paket je naplněn. Dále nutno zohlednit rychlost uplinku, který odesílá ACK-y)

V tom pripade nie je dovod, aby to neslo 100Mb lebo tam je len switchovy "brouk".
V kazdom pripade skus ten Netis vyhodit, osobne by som ho nechcel, ani zadarmo.
Sprav vzdy viacero testov po sebe v rozlisnych casoch, pretoze kolisanie internetu moze sposobovat tvoj ISP alebo siet mimo neho.
A bacha na automaticky vyber serverov pri speedteste, vol vzdy velke (Telekom, Orange a pod), pretoze mali ISP maju slabsie linky a ich merania casto skresluju.

jak píše fleg, dosáhneš v obou režimech to samé.

router: nastavíš nekonfliktní ip, zakážeš dhcp, vynecháš wan vstup a kabel od prvního routeru strčíš až do lan, máš z toho jen switch (ap).
bridge: udělá to za tebe, přívodní kabel vede stále do wan, ale bridge zruší nat mezi wan a lan. ip si nastaví automaticky, bohužel ty nevíš kam a musíš ji nějakým ip scannerem najít.

tu vypnutou wifi u netis moc nechápu, 2.ap/router se používá často pro rozšíření wifi do vzdálených míst se špatným signálem, případně pro další lan připojení.
jestli šlo jen o lan zásuvky, stačilo na tom místě dát obyčejný switch za 500,- a máš to bez nastavování a bez omezení rychlosti v interní lan pomalým netisem.

- z nejlevnějších: https://www.tsbohemia.cz/d-link-go-sw-5g_d166145.html
- potřebuju vidět ledky u konektorů: https://www.tsbohemia.cz/d-link-dgs-105_d177400.html

...a ušetřený krám netis bych použil jako ap pro wifi pokrytí zahrady apod.

Wifi signál je v Netise vypnutý pretože: a) Nepotrebujem jeho signál rozšíriť. Signál z 1. routeru je v celom byte dostatočný. b) Chcel som obmedziť žiarenie Netisu, pretože ho mám umiestnený v izbe, kde spíme.

Išlo mi o "lan zásuvky" a tento router som mal doma v šuflíku, nemusel som nič kupovať. Ak budem pociťovať obmedzenie rýchlosti, tak už z tejto diskusie viem, že pomôže výmena Netisu za obyčajný switch.

Chcel som obmedziť žiarenie Netisu, pretože ho mám umiestnený v izbe, kde spíme.

Ked byvas v rodinnom domku, tak ano.
Byvam v panelaku, kde prave spalna susedi (mozem dodat planok) zo susedom (zrkadlovy obraz)
Ja mam Wifi-nu v obyvacke a pokrytie spalni cez dve steny (nikdy som nemeral signal) ma nezaujima.
Ale staci "aktivny" sused a ma na mna jednu stenu.
Ked pripustime, ze aktivny sused ma aj "inteligentnu domacnost" (ovldanie osvetlenie. otvaranie roliet a podobne)
tak len emigrovat, ale kam?

P.S. nado mnov byva simpaticka seniorka. Asi jej rodina zriadila nejake Wifi (insider to registroval)
Ale stara pani asi utierala prach a rozhodla sa dat anteny horizontalne, a uz je problem.