Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno ryzen 3600x vs 3700x

Koukám, že to jsou naprosto identické procesory... pokud ovšem nepočítám zanedbatelně lepší výkon u 3700x.
V čem se liší - a to dost - je cena. Je překvapivé, že zatímco 3700x stojí okolo 8500kč, tak za 3600x zaplatíte rozumných 5800kč.

Co jsem zjistil, tak 3700x má oproti 3600x o 2 jádra navíc, jinak je to stejná písnička. Ale vyplatí se investovat skoro 3000kč za 2 jádra?
Pokud bych využil pc na práci a občasné hraní her napříč výkonostním spektrem (od AAA po indie), tak nevím, jestli není rozumnější v tomto případě ušetřit a narvat ty 3000kč do grafiky - když už.

Řešení:

RyZen 3600 + RTX 2070 Super muze byt.

Osobne mam 3800X, ale vyuziju to na praci, kdybych delal Office + hry, tak je to zbytecne.

No, skoro 6k za 6 jader vs. 8.5k za 8 jader neni zas tak prekvapive mimo, je to skoro linearni skalovani (zvlast kdyz zapoctes vyssi generaci, vetsi L2 cache a dalsi detaily) - ze zrovna tobe ten skok nic neprinese je tvuj osobni problem

Proste jde o to, kolik jader kdo realne potrebuje a uvedom si, ze zdaleka ne vsechny pocitace jsou primarne na hry. A u mnohych stroju firma predem vi, kolik vykonu a jak strukturovaneho bude pro dany ucel potrebovat. Nekde staci jedno jadro, jinde s vyhodou vyuzijes 16+ a nektere pripady jsou mezi tim. Nekdy hodne volne, nekdy je znam prubeh zateze po dobu nekolika let a pasmo mezi "je malo" a "je zbytecne moc" neni prilis siroke. Takze skalovani po "drobnych krocich" (2,4,6,8,12,16) ma pro urcite pripady velice realny smysl.

Samozrejme je na tobe, zda to ma smysl i v tvojem pripade, klidne ti muze vyjit jako optimum 6 jader a lepsi GK, ale AMD to nevyvyjelo jen a pouze pro tebe, ono to chrli v obrovskych kvantech a cili na hodne siroky a ruznorody trh.

Me osobne napriklad vyslo, ze pro moje ucely je pro urcity pocitac 12/24 to spravne cislo, 8/16 je malo a 16/32 je uz zbytecne drahe, ale zvazoval jsem je taky. Tebou preferovane 6/12 jsem zamitnul bez premysleni.

A zaroven jsem koupil jiny pocitac (pro jiny ucel), kde optimum bylo 1/2 a nizka spotreba.

odkaz na benchmark ti nefunguje.

tvůj výrok:

výkonově je mezi 3600(x) a 3700X poměrně velká díra.

úplně neshledávám pravdivým. výkon 3700x oproti 3600 je vyšší pouze v multi-core aplikacích, kde je skutečně o ty 2 jádra - cca 30% - vyšší, ale to jen a v případě využití všech jader!

co se týče single-core výkonu je ten rozdíl do 5%.

a to je přesně předmět mého dotazu..

Tvuj problem je, ze jeho odpovedi nemuzes rozumet.

Vetsina her umi 4 jadra, 6 jader staci pro vsechny, logicky vykon 2 jader navic je pro tebe 00prd.

Office vyuzije jedno az dve jadra, takze prace pro tebe neni vubec klicova.

Nemas co resit.

---

Jenze treba ja enkoduju video, vyuziju vsech 8 jader a jsem teda o tech 25% vys s vykonem.

Kolega treba pracuje s rozsahlou sql databazi, 8 jader to slupne jak malinu, ten vykon navic je u tehlech veci zasadni.

Kdyz ty ten vykon nevyuzijes, tak proc bys to kupoval.

ano, však na to jsem se přesně ptal.

nezajímá mě, na co ten výkon využijí ostatní, ale na co ten výkon využiji já.

na práci (tzn. IDE) a občasné hraní dostačuje bohatě 3600 - což jsem se zde už dozvěděl, nemá cenu si tu honit triko, na jaké jiné využití se hodí 8+ jader.

poprosím o LOCK.