Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Poraďte kvalitný a výkonný access point (AP)

Zdravím,

rodinný dom, kde je spravená štrukturovaná kabeláž a osadené dátové zásuvky, potrebujem pokryť aj wifi.
Sú 2 poschodia, tzn. na každé poschodie do stredu domu potrebujem jedno AP. Prípojka v dome je optika 200Mbit, rozvody - zásuvky po dome, patch panel, hlavný switch je Cat5e 1Gb/s.

Ideálne 2 rovnaké AP (nie router), s tým, že pri prechádzaní po dome by sa zariadenia (mobily, ntb) pripájali na tú wifi, ktorá je silnejšia bez výpadkov (netuším, či je to reálne)...

Cena nie je až taká dôležitá ale...., skôr spoľahlivosť a kvalita. Ak niečo máte overené, prosím o návrhy. Ja osobne som z tohto "kolotoča" trošku vypadol a nesledujem nové trendy.

P.S. pripojenie AP do existujúcej LAN zásuvky, tzn. nejaké "stolné" prevedenie, nič na strop a pod.

Unifi musis spravovat cez controler, cize bud si kupis hw alebo ti pobezi na nejakom servri sw, co je nevyhoda.
Z tohoto dovodu by som volil airmax radu, router najdes v mojom starsom clanku (aircube).
Druha alternative je MT, tam asi jednoznacne vzhladom na pomern cena vykon hap ac2.
https://pc.poradna.net/articles/2833950-aircube-zaujimavy-kusok-od-ubnt
https://pc.poradna.net/articles/2807985-vyberame-idealny-domaci-router
Ja skor tlacim zakaznikom tie MT, no na velkych zakaznickych sietach pouzivam skor Unifi kvoli centralnemu managmentu (je webovy, zakaznikom sa lahsie ovlada).

Ubiquiti se vyplatí od cca 5-6 APček, když už další náklad za controller (cca 2500Kč) se ztratí v ceně APček - jenže k příjemné setové ceně AP je nutné přičíst cenu PoE switche.

Problém je v tom, že plná palba Ubi se už nebezpečně blíží cenou k Cisco Meraki, a to je, při vší úctě k Ubi, už jiný level.

Nemam sice osobnu skusenost, ale podla mna to tak horke asi nebude s tym Ciscom.
Mam u jedneho zakaznika vacsiu Unifi siet (asi 30ks ap + cca 20 switchov) a nemyslim si, zeby to za tu cenu vedelo Cisco zvladnut...mozno tak 10x drahsie;o).
Unifi na tom mieste som nahradzal starsiu a drahsiu siet Motorol, co ma byt tiez vyssi level od UBNT (nebol, preto chcel zakaznik nahradu) a videl som zaverecnu pracu, kde student testoval na skole MT siet vs HP siet a prekvapivo sa lepsie spravala ta siet MT (od roamingu cez rychlosti, vypadky a pod).
Samozrejme za zlomok ceny.

Mňa len zaujala technologia Mesh WiFi, 2 satelity sa tvária ako jedna sieť, prechádzanie po dome bez prerušení...neviem ako im funguje Roaming, ale páči sa mi to..:-)

Keby si vedel overiť nastavenie Unify cez mobil alebo webové rozhranie...bez nutnosti použiť Controller...

Dnes sa aj tak nerozhodnem, ale ďakujem všetkým, čo prispeli do diskusie.

Roaming funguje viacmenej vsade. Na Unifi sieti trosku blblo pri vacsom zatazeni >100 klientov agresivne roamovanie, takze som to musel vypnut. Na MT mam zase skusenosti, ze casto pomoze sprava AP cez CAPsMANa.
Ale nevidel som este 100% roamovanie, pretoze blbo naprogramovany klient je blbo naprogramovany klient. Zazil som to uz asi na kazdom zariadeni pomaly, ze sa vytrvalo drzal slabsieho signalo a za toho oneho sa nechcel preroamovat na ine AP. Samozrejme AP mu vedia trosku pomoct...napriklad kicknutim ak ma slabsi signal a potom sa vzdy napoji uz na to silnejsie AP;o).
Ja viem, ze na papieri to vyzera uzasne, ale ver tomu, ze prax je ina.
To, ze sa ti cela siet tvari ako jedna je prirodzene, robi sa to tak vsade.
MESH sa javi na prvy pohlad ako uzasna technologia, ale je tu uz roky...a nikdy sa masovo nerozsirila. A nebolo to len kvoli cene;o).

No nepotrebujes, nebo ne v pripade napr. 2 AP, ta lze jednoduse nastavit pomoci aplikace v mobilnim telefonu, pripadne z kontorleru docasne pusteneho na pocitaci, pro trvaly beh opravdu potreba neni, nechces-li pouzivat pokrocile funkce (napr. guest portal), monitoring.

S takovymto zasitovanim lze predpokladat ze budes mit i nejaky NAS/sever, kontroler lze rozbehnout tam. Me osobne bezi na NASu v Dockeru - jednoduche, pohodlne a funkcni.
Co se tyce AP pouzivam v byte 2ks UAP-AC Pro kuli rychle 5GHz (3x3 MIMO), ale plne postaci Lite nebo lepe LR (ne kuli dosahu ale rychlejsi 2.4GHz oproti Lite)

Mikrotik Capsman je oproti tomu drbacka... ano, jako vse od Mikrotiku to umi vice (a za mene) ale to pohodli nastaveni tam neni... je to proste takove Mikrotikove. Navic donedavna byly ty AP vylozene hnusne, ale vypada to ze MK ma konecne designera sasi ktery neni uplne slepy :-D

Takže po prečítaní všemožných videorecenczií a prejdení zahraničných fór aj priamo na stránkach Ubnt som sa rozhodol pre:

Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR

pre nastavenie sa dá použiť sw controller nainštalovaný na PC, MAC... alebo môžem na základné nastavenie použiť apku na mobile. Pre samotný chod AP-čiek už controller nie je potrebný.
Tiež nepotrebujem kupovať Cloud Key pre vzdialenú správu...

Považujem za vyriešené.