Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem elektrotechnika

Zdravím, mám udělat úkol z elektrotechniky, ale nemůžu vyřešit příklad, který mi byl zadán. Na netu jsem koukal všude možně, ale nešlo mi to pochopit jak to vypočítat. Proto se obracím tady. Pokud by tu byla nějaká hodná duše, která by mi to vysvětlila a nebo vypočítala, byl bych velice vděčný.
Příklad : https://ctrlv.cz/nNGm

tak určitě, žárovka s výkonem mění svůj odpor, ale nic takového zadané nemáte.

je to jen stupidní příklad na střídavý = vektorový dělič = poměr napětí na dvou impedancích.
pravoúhlý trojúhelník, kde znáš přeponu (230V) a jednu ze stran (100V) a z 2.500 let staré pythagorovy věty si odmocníš úbytek na kondu (asi 207V).
z procházejícího proudu ti vyjde Xc.
vzorec pro impedanci kondu tu máš, pí je asi 3.14, kmitočet 50Hz, to dáš.

pokud by byly úbytky napětí čili impedance řádově odlišné, chybu fázového posunu zanedbáváš a počítáš to jen jako napěťový dělič, ať se pythagoras jde vycpat.