Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Můj PC se vypíná více než hodinu

Ahoj. Mám takový problém. Můj PC (AiO - All in One) se vypíná více než hodinu. Většinou se vypíná do 5 minut, ale to už mi tolik zase nevadilo. Nevím, co s tím. Stačí, když se PC zapne a ventilátory už řvou jako stíhačka. Kontroloval jsem aktualizace, jestli nejsou, ale nic nové nenašel. Přitom, když se přihlašuji na svůj účet vidím ve svém rožku Windows Updates - důležité. Mám Win 8.1. Projížděl jsem i antivirem, jestli není někde vir, ale nebyl. Napadá mě něco se zdrojem, ale nevím. Proste to vypínání trvá strašně moc dlouho.

Díky za každé rady. S pozdravem Dan

kontrola normálního disku:
- vyčíst smart hodnoty disku.
- defragmentace disku je hloupost, která v případě chybného souborového systému nadělá víc škody než užitku.

proti zatěžujícímu kriplware:
- proti adware a spyware jednoduchý adwcleaner.
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.

má ten aio aspoň 4gb ram? jinak je to nepoužitelné.

kdyby to swapovalo, ta rychlost si myslím že bude nižší. ale hodnota bude součet zápis+čtení, tak snad jo.
přece ty data jdou odněkud někam, buď výměna s ramkou, nebo do sítě.
ještě jedna zábavná možnost: ransomware postupně šifruje disk :-) smajlíky používám málo, tento bude v tom případě asi z posledních, co na tom pc uvidíš.
nepředpokládám, že systémový c: disk je zaplněný z 98%, to by mohl být důvod, ale pak nedává smysl ta síť.

co se skrývá za "síťovou službou" s vytížením cpu 28%? nejde rozkliknout? nejde vytáhnout síťový kabel, jak jsem psal?

když se přihlašuji na svůj účet vidím ve svém rožku Windows Updates - důležité. Mám Win 8.1

nikdy to nečtu, jsou tam zbytečnosti.
ta verze w8 vylučuje předpoklad, že by se připravoval brzdící půlroční upgrade w10. fak tam nemáš vir?

pro jistotu by bodnul screen programu crystaldiskinfo, jestli je disk ok. hdtune umí podobný výpis taky, jenže je hnusný.
a když budeš v těch screenech, i "speccy" nebo jiný krátký textový výpis hw.

na zobrazení procesů není správce úloh moc vhodný, počtvrté to psát nebudu.

IMHO lepší než zjišťovat, co ti tam dělá bordel, bude:

- zazálohovat vše důležité
- odšroubovat záda počítače, vyfoukat chladiče
- našroubovat záda zpět
- nainstalovat z flashky Win10 (správnou edici) s použitím tvého Win8 klíče. Ano, půjde to.
- při instalaci odstranit všechny diskové oddíly a vytvořit je znovu

Neinstalovat antivirus (stačí ti základní Defender, když už) a hlavně žádné optimalizátory ani Viktory čističe.

Prohnat PC Windows Updatem a zkontrolovat, že ve správci zařízení není žádná chyba. Pokud problém přetrvává tak zkusit jiný disk. SSD.

Zkus to v nouzovém režimu s prací v síti.
Když tam vidím aplikaci Ccleaner, kterou hodně lidí neumí ani používat a zaškrtne všechno a ani neví co, tak je lepší rada, kterou ti dal Moas. Za chvilku to máš přeinstalované. Ten nejnovější build WIN 10 už je celkem použitelný.

ten i3 ulv verze odpovídá výkonem lepším 4-jádrovým atomům, čili kancelářské dno.

je tam jeden slot na RAM SO-DIMM DDR3 4Gb
Paměť/volný slot: 4GB (1x4GB) DDR3-1333MHz/1600MHz SO-DIMM/ 0x

samsung moduly osazují značkoví výrobci, to je v ok. paměť není zásadní problém. zaměnit ji můžeš, ať to neswapuje, ale zázračnou změnu nečekej.

aktuální win8 jsi instaloval podle sebe, nebo je to originální/obnovená instalace lenovo?
domácí instalace ovladačů bývají pravidelně katastrofou.
pořád není jasné, co ti vytěžuje síťovou službu (nerozkliknul jsi) a disk, pokud tam není vir.

a s tím ms autoruns si konečně zjisti, co všechno se ti spouští (a pak to nejde ukončit). normální součást windows od ms to nebude.
taky by se dalo počíst v prohlížeči událostí (eventvwr.msc) -> vlevo protokoly windows -> systém / případně aplikace. najít podle času, jaké chyby nebo události předcházely vypnutí.
v minulosti dělaly problém i ovladače integrované kamery, ale u tebe je nízké vytížení hw interrupts, to nebude ten případ.

antivir nepotřebuješ, stejně nic neumí. stačí, když do toho přestaneš sám instalovat hovadiny.
s ccleanerem tě taky posílají někam.
adobe arkalis je co? k čemu jsi ho instaloval a co ti dělá? když nevíš, zakaž jeho spouštění, zabij ho v paměti a odinstaluj.
xear3dex_p960 - to je nějaká zvukovka? máš tam takovou, nebo pozůstatek čehosi?

chybí screen záložek: services a scheduled tasks.

z eventlogu jsi nedal žádný screen (system: ideálně z času mezi vypnutím a předtím), žádný příklad chyby netbt.

obchod je otevřený už od rána, internet funguje furt. už jsi mohl mít koupený nebo objednaný ten 8gb modul.

pozn.:
process explorer - dáš myš nad proces, ukáže ti detaily, u služby co konkrétně nese.
ms autoruns - roztáhnout levý sloupec ať přečteš celý název. to samé s umístěním na disku.

https://ctrlv.cz/kKj5 ... před chvílí jsi tam měl shit avg, teď tam máš shit avast (což je už pár let stejná firma). proč to tam máš? rozumíš slovu o-d-i-n-s-t-a-l-o-v-a-t ?

naplánované úlohy/scheduled tasks: to si děláš srandu, to ani nemá cenu číst po jednom. všechny zakaž = odškrtni.
když budou windows po něčem toužit, ony si to zapnou.

prohlížeč událostí:

eventvwr.msc -> vlevo protokoly windows -> systém

ten výpis nedává žádný smysl. máš tam jen červené chyby, nic jiného? tam není vidět řádný restart, načítání ovladačů síťovek, start služeb jako normální modré info?
jestli ten výpis obsahuje jenom chyby, pak to vůbec nemá cenu zachraňovat, rovnou to zformátuj.
jak se ti podařilo takový hnůj vyrobit? viděl jsem stovky pc, ale toto v životě ne. to je nějaký nouzový režim bez sítě a bez ovladačů?
v prohlížeči událostí máš v nadpisu: "filtr - úroveň chyba" ... jak se ti tam dostal jen omezený výpis chyb? jak z toho poznáš, kdy měl být restart a kde je to hodinové vypínání z tvého nadpisu?

nesmysl. svchost je univerzální nosič různých služeb. když ti na dané službě nezáleží, jen tehdy ten konkrétní svchost killneš.
když ses předtím nepodíval (tasklist /svc, nebo rozkliknout ve správci úloh, nebo vlastnosti konkrétního běžícího svchost), prostě pc restartuješ, ta služba se podle nastavení spustí.
když chceš vypsat seznam, pozastavit, znovu spustit, např. v příkazovém řádku:

net start
net stop "služba"

čili neřešíš svchost, ale službu!

Qualcomm a Realtek, takže ano jsou tam. Používám Ethernet. Cmd mi dalo statickou IP, takže jo, funguje.

když se ti to líbí ale nefunguje to, měl jsi sem dát ten výpis, jestli dává smysl. (v cmd je jen výpis příkazů, sám nic nepřiřazuje)
start - spustit - cmd.exe:

ipconfig -all > ip.txt
notepad ip.txt

výpis jde přes schránku zkopírovat sem.

tvoje síťovka se snad kdysi nedomluvila s routerem, protože nedostala jeho adresu.
poškozený kabel/konektor, nebo se ovladač 1gb síťovky nedomluví s daným 100mbit routerem.

dhcp enabled ... no ... proč, když to neumíš staticky nastavit??
ip ... 169.254.x.x ... nedostal jsi kdysi adresu z dhcp, windows si po vypršení času nastavil náhodnou ip z tohoto rozsahu. teď ručně nastavuješ stejný nesmysl. zapomeň na to.
gateway ... nic ... tu měla být ip routeru.
primary wins server ... 10.0.0.138 ... třeba, ale k čemu ti je wins? toto je typická ip adsl-routerů, čili pc má dostat adresu: 10.0.0.x a správnou masku.

edit 1)
jestli preferuješ statické nastavení a 10.0.0.138 je skutečně ip routeru, pak třeba takto:
dhcp enabled ... no
ip ... 10.0.0.10 ... pc v druhém pokoji třeba 10.0.0.20 ... ip se volí tak, ať nekolidují se začátkem dhcp rozsahu na routeru!
maska ... 255.255.255.0
gateway ... 10.0.0.138
dns ... 8.8.8.8 a 8.8.4.4 ... třeba google-dns co máš, nebo jiné public dns
wins server ... nic

2) nebo jednoduššeji:
dhcp enabled ... yes

devmgmt.msc - ve správci zařízení vidíš dvě síťovky pro ethernet a wifi.
ncpa.cpl - vidíš jejich síťová připojení, ve vlastnostech vidíš protokoly, včetně ipv4

$ ipconfig -all

Konfigurace protokolu IP systému Windows
        Název hostitele . . . . . . . . . : gigabyte
        Primární přípona DNS. . . . . . . :    <-- doma bývá prázdné
        Typ uzlu  . . . . . . . . . . . . : hybridní  <-- pro fungování dhcp
        Povoleno směrování IP . . . . . . : Ne
        WINS Proxy povoleno . . . . . . . : Ne

Adaptér sítě Ethernet Připojení k místní síti 6:  <-- název síťového připojení, Ethernet = kabel
        Přípona DNS podle připojení . . . :
        Popis . . . . . . . . . . . . . . : Intel(R) 82574L Gigabit Network Connection  <-- síťovka ze správce zařízení
        Fyzická Adresa. . . . . . . . . . : 2C-27-D7-14-73-99
        Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ne  <-- statické nastavení
        Adresa IP . . . . . . . . . . . . : 192.168.0.11
        Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Výchozí brána . . . . . . . . . . : 192.168.0.220  <-- router
        Servery DNS . . . . . . . . . . . : 8.8.8.8 , 8.8.4.4

wins doma nepotřebuju, zbytečný ipv6 nemám povolený.

jenže s nesmyslnou ip, se kterou se nikam nepřipojíš: 169.254.x.x (autokonfigurační ip nemá gateway, slouží jen na propojení dvou pc mezi sebou, kterým dhcp neposlalo žádné nastavení.)
prázdný seznam síťových připojení - asi vadná práva. nevratně rozdrbáno ccleanerem. tebou nesmyslně zakázaná nějaká služba přes svchost - nevíš proč ani jaká služba to měla být.
nic z toho já nemám.

začínám taky chápat ten eventlog plný chyb. na tom systému řádil vepř. formát a nová instalace je jediné normální řešení.

pokus o opravu:
(příkazy se píšou do cmd.exe, asi tě upozorní, že měl být spuštěný jako správce)

sfc /scannow

nezažil jsem, že by sfc něco opravil, ale je zadarmo.

netsh winsock reset all
netsh int ipv4 reset all
netsh int tcp reset all
getmac /v /nh /fo csv
ipconfig -all

když se to pravděpodobně nezlepší, zálohuj všechna svoje data pryč, vem 8gb flashku a vytvoř si instalační médium pro novou instalaci.

já jsem po tobě filtr chyb nechtěl, musí být vidět kdy co funguje a co ne. jak chceš v cenzurovaném výpisu najít okamžik vypnutí a co mu předcházelo? copak je restart chyba?
https://ctrlv.cz/EQEQ , https://ctrlv.cz/ee2B
máš tam několik druhů chyb (služby!, ten tvůj netbt) a zobrazíš jednu bezvýznamnou.
je v tom jinak vidět, že znovu spouštíš službu, která už běží - viníkem může být ten nesmyslně dlouhý seznam v naplánovaných úlohách, kdy jsou navíc mnohé záznamy opakovaně.

měls tam v minulosti mix avg/avast. co si zavádí mj. své síťové filtry mezi ovladače a plete se do funkčnosti dns. snad byly korektně odinstalovány, i když současný výskyt avg+avast byl absurdní a o té korektnosti mám pochyby.

když po ničení nastavení ccleanerem z tebe nakonec vypadne, že nejsou dostupná síťová připojení, to vypadá na poškození přístupových práv v systémové větvi registrů, tam je těžko něco zachraňovat.
popsal jsem pokus obnovit knihovny windows přes sfc, k tomu reset síťového nastavení, ale poničená práva a nesmysly po spuštění to nezachrání.

kdybys chtěl jít do nové čisté instalace, přimlouval bych se za zákaz tpm v biosu.
konečně správné pořadí instalace ovladačů: 1. chipset driver, 2. restart, 3. zbytek...
a po funkčnosti nového systému to celé zálohovat do image.
ideální příležitostí je rozhodnutí: nahradit starý systém na pomalém hdd novým na ssd.

z neznámého důvodu se ti spouštěny neznámé služby s využitím disku a sítě, asi nevyřešeno.
něco - nevíš co - sis vypnul.
vyšlo najevo, že nebyly korektně nainstalované ovladače (chipset driver)
plánovač úloh obsahuje nesmyslné množství položek včetně opakovaného spouštění služeb.
odinstalace náhodně objevených antivirů proběhla, ale možná dále poškodila síťové nastavení.
síťová připojení se teď nezobrazí, pc má přidělenou nesmyslnou adresu. (jde to změnit skriptem, ale nefunkčnost zůstane)

teď nemá smysl řešit screen z eventlogu, člověk si musí projít posloupnost až desítek záznamů: po zapnutí a potom před tvým popisovaným údajně zpožděným vypnutím, že je celkem v pořádku.
distributed-com neřeš. ale toto teď není největší problém.

popsal jsem pokus obnovit knihovny windows přes sfc, k tomu reset síťového nastavení

provedls? protože ten systém je jinak na odpis. pokud neovládáš síť v tom systému, je úplně k ničemu, jenže to jsi přiznal až nakonec.

před zformátováním systému ještě můžeš odebrat obě síťové karty ve správci zařízení a restart, jestli je windows korektně doinstaluje.

ty příkazy jsem napsal špatně:

net start ..... výpis právě běžících služeb
net stop "služba" ... pozastavení nějaké služby, jméno dle výpisu nebo zkratky v registrech
net start "služba" ... znovuspuštění zastavené služby

edit: jinak ty zmiňované avg/avast - i ve free verzích slouží jako "oblíbené" znefunkčňovače dns.

Nečítal som odpovedi, ale o.i. skontroluj, či ti nejaký SW alebo tvoja snaha nezapla kľúč v Registroch možnosť mazať SWAP, pagefile súbor v roote systémového oddielu počas vypnínania mašiny.

Mazanie SWAP podľa jeho veľkosti trvá hodiny, dni, roky ba i stáročia než sa OS konečne vypne a spokojne učičíka.

Prečo PC neuspávaš? Je mi velice divnô, pre mňa až nepochopiteľné. Pritom spánky sú na výber až dva, RAM s možnosťou prechodu do plynulého spánku Hiberfile, ak nejakú dobu PC nevyužívaš.

http://woshub.com/clear-pagefile-sys-shutdown-windows-10-8-7/

je tam návod pre politiku Gpedit.msc,
pre zmenu kľúča Registorov
a pre nástroj PowerShell, riaď sa v obrátenom garde v prípade, ak máš náhodou spustené mazanie swap, tj. vymazanie súboru pagefile.sys v koreni C:\ pri vypínaní systému.

Hodnota : ClearPageFileAtShutdown v dword musí byť 0, aby nemazal swap

cesta pre regedit.exe:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\*.*
ClearPageFileAtShutdown 0

regedit.exe je zobrazovač kľúčov Registrov.

Mám to. Obnovil jsem polovičně systém, ale s tou rychlostí je to stejné. Koupím SSD disk. Díky všem moc za ochotu a trpělivost se mnou. Byl jsem mimo a hodněkrat jsem nechápal, o co se jedná. Takže velké díky za Vaši trpělivost. Posílám vám všem virtuální čokoládu ?