Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s O2 internetem

Dobrý den.
Měl bych na vás otázku. Mám internet od O2, jiný poskytovatel BOHUŽEL u nás v obci není. Platím tarif s downloadem 20Mbit za sekundu a upload 2Mbit. Přibližně před půl rokem jsem při měření dosahoval rychlostí 19/1.7. Ze dne na den se rychlost změnila na 10/1.7 a dnes se rychlost změnila na 5/1.7. Tenkrát, když jsem do O2 volal už kvůli té snížené rychlosti na 10Mbit, tak mi řekli, že je problém ve starém vedení v obci. Ale přes to samé vedení, se kterým nikdo nic nedělal se v pohodě protáhlo 19 a momentálně se tam neprotáhne podle nich ani těch 10. Měl někdo z vás podobný problém, popřípadě jak ho řešil. Modem mám nový, dnes jsem ho i hodil zpět do továrního nastavení a nastavil znovu. Zkontroloval kabely, které vedou od modemu a zkusil i bezdrátové připojení když jsem stál hned vedle modemu s telefonem. Výsledek všude stejný. Spíš než jestli jste někdo tento problém řešil, jak se vám povedlo ukecat O2 aby se na to důkladně podívali :D

Bohužel ano.... Oni mají v podmínkách něco ve stylu, že musejí dodat minimálně 2Mbit a potom už je to AŽ <rychlost>. Ale zaráží mě, že jsem bez problému měl 19 download pak 10 a teď 5. A když se oháněli agregací, že se dělím s ostatními v době vytížení, tak jsem ten internet zkoušel i ve 3-4 ráno a stále stejné. Kdyby to mělo třeba nějaké výkyvy, že to bude přeskakovat mezi třeba 15 až 18 například. Ale tohle vypadá, jak když to oni přímo omezili, protože rychlost se zastaví vždy na stejném čísle a to 5.49 až 5.50. Tam se rychlost stabilně drží, ale dál se nedostane.

EDIT: Už hodinu čekám na přepojení na technika -_-

třeba někdo ze sousedů ječel víc a vyječel si přepojení na tvůj lepší pár. Nebo připojili další sousedy a ti teď zarušili vedlejším párem tvůj pár.
Můžeš požádat o proměření linky, ale zázraky nečekej.

Co můžeš udělat hned, je kouknout do administrace modemu, kolik modem naměřil dostupného pásma - ukáže ti, jaké jsou limity tvé linky, útlum apod. pro up- i downlink. Třeba zjistíš, že problém není poslední míle, ale přetížená síť Kyslíků...

hledej něco takového:
[89957-vdsl-png]

máš dost nekvalitní kabel, SNR je řádově horší než mám třeba já, útlum je naopak lepší.
Takže bych volal na O2, ať projdou trasu a zkusí opravit spoje u kabelů.

edit: ano, aktuálně ti to jede 10M down (teoretické maximum je 14M down)

na Cetinu se můžeš kouknout, jak dlouhý máš kabel k ústředně (musíš odhadovat podle pozice DSLAMu). https://zrychlujemecesko.cz/mapa-pokryti/?location=search

Díky všem za odpovědi, dneska jsem ještě dohodnutý s kamarádem který bydlí o kus blíže k ústředně aby mi od poslal data z modemu a uvidím jak je na tom on. Jsme na stejné větvi, takže pokud na tom on bude líp tak bude chyba někde mezi mnou a kamarádem, pokud na tom bude stejně tak musí být chyba od rozvodovny k němu. Zjistím a případně zavolám na O2 zda s tím něco nechtějí dělat.

v jiné době bych doporučil přejít na lte. bohužel dnes sedí všechny děti doma a budou tam do konce srpna, iptv jedou celý den, přetížené jsou všechny možnosti připojení.
bývá aspoň normální, že se rychlost během dne mění, ale to vypadá, že vás o2 skutečně odříznul.

Máš štěstí, že máš aspon ten 1.7. Já jsem byl rád, že nedávno upload zvedli z 0.5 na 0.7.

Maximálně co můžeš zkusit v admin rozhraní modemu zvýšit "toleranci snr margin". Snad to +/- není obráceně,
ale záporné hodnoty jsou "failsafe" - tzn že modem bude přísnější na přenosový režim (SNR musí být větší než default), takže to bude pomalejší a za cenu míň výpadků . tohle ty nechceš
- kladné hodnoty "přetaktování" - naopak povolí i SNR nižší než defautní a tak je šance že se zvolí přenosový režim. Za cenu toho, snížené odolnosti proti výpadkům

Nenapršelo do země? případně do sklepa, poku bych ho mohla vidět, mohly se tam po dešti kondezovat páry na párech vedení