Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký telefon s Linuxem (Sailfish, LineageOS, Plasma Mobile atd.) má čestinu? Librem 5, PinePhone?

Znáte někdo telefon s Linuxem nebo Sailfish, LineageOS,Plasma Mobile, který se dá koupit a má v sobě češtinu?

Našel jsem Blackphone, PinePhone, Librem 5 atd., ale nikde jsem neobjevil, jestli má nějaký češtinu. Osobně se domnívám, že by tomu nejblíže mohl být nějaký tel. pro Sailfish, ale nechám si poradit, pokud má někdo praktické zkušenosti.

O Android nestojím

Protože LineageOS není totiž vůbec Android distribuce vid ?
Češtinu má, ale né proto ze někde padlo slovo linux, ale protože ho někdo (Ondřej Zima ) z komunity do Cz přeložil :

PS: Ubuntu touch + Ubuntu touch store pro zakladni aplikace https://open-store.io/, není špatný, ale takové věci nejsou pro každého.

Seznam podporovaných zařízení : https://devices.ubuntu-touch.io/, je tam i Sony Xperia.

Moc děkuji za radu. Samozřejmě jsem myslel Android v běžném komerčním provedení, který je v každém mobilu v obchodě. Telefon má být pro moji družku. Potřebuje to pouze na volání, sms a občas připojení na internet ve městě. Tam se podívat při čekání na autobus, co je nového a třeba na idos.cz, v kolik jede autobus domů. Skutečně na nic jiného. Doma máme oba na pc Linux Ubuntu. Samozřejmě jako laický uživatel, který tomu rozumí naprosto minimálně, ale je rád, že tento OS má. Na základní běžné věci, které jsou potřeba, tak to bohatě stačí. Ještě tedy otázka. Pokud bych chtěl sehnat někoho takového, jako jsi ty, kdo tomu skutečně rozumí a má praktické zkušenosti, aby mi s tím třeba osobně pomohl, ukázal a vysvětlil detailně, kde by se dal takový člověk sehnat? Myslím samozřejmě za finanční odměnu. Abych ten telefon držel v ruce, byl skutečně funkční a já věděl, jak se používá. Protože ten Sailfish se musí zaplatit, sám si ho člověk nainstalovat atd. Nevím, jak je to s tím Ubuntu?A mohl bych ho pak své družce dát připravený tak, jako by si koupila běžný telefon v obchodě.

Potřebuje to pouze na volání, sms a občas připojení na internet ve městě.

To splňuje jakýkoliv telefon i v nejnižší cenové hladině. Nechápu důvod, proč trváš na Linuxu, na takové použití vyhoví jakýkoliv Android a ušetříš si starosti (kompatibilita, podpora) a problémy do budoucna.

A nebylo by jednodušší napsat z jakého důvodu to nemá být Android?
Samozřejmě si to můžeš nechat pro sebe, já tě za to nějak popichovat nebo řešit nebudu je to tvá věc je mi to jedno, ale nerozumím tomu Linux OS, existují telefony které nemají Android tak jako předchozí telefony na Symbianu jestli si vzpomínáš a nepotřebuješ na ně instalovat Linux.

Dobře, zde je důvod. Po odchodu od W10 k Linux Ubuntu cítíme uspokojení. A další krok chceme s mobilem. ,,Přichází chytrý telefon s Linuxem zaměřený na soukromí. Firma si nástavbu nazvala PureOS a zaměřuje se hlavně na bezpečnost vašich dat.PureOS, který se specializuje na šifrování dat a ochranu soukromí. Uživateli tak má být zaručeno, že údaje o tom, co vyhledává a co dělá, zůstanou viditelné jen pro něj a nikdo další se k nim nedostane. Librem 5 se zcela zaměřuje na soukromí dat uživatele a jejich protekci. Aplikace se například spouští v sandboxovém prostředí, přenášená data jako sms a hovory jsou šifrovány, zdrojový kód je uživateli plně přístupný, žádné uživatelovy kroky nejsou sledovány a zaznamenávány."

No, částečně by soukromí navigace etc vyřešilo použití VPN bez potřeby měnit OS, PureOS jsem nikdy na mobilní platformě ARM nezkoušel o proti třeba uvedenému Ubuntu touch, který nemusí nabízet stejné bezpečnostní opatření, tedy když zcela přeskočím HW vrstvu.

Jestli chceš opravdu něco takového na tvůj telefon, budeš potřebovat adekvátní ROM pro tvuj typ telefonu a ten po odemknutí bootloaderu zavést. Cítíš se vůbec na něco takového i s rizikem toho, že si můžeš "bricked", zablokovat telefon?

Určitě necítím, proto hledám pomoc. Dostat něco podobně jako ti rodiče Martina Kolmana...
,,To mě právě zajímá, jestli když přednášíte o Sailfish OS, tak ho sám používáte…
Já ho používám, používají ho i členové rodiny. Dal jsem ho rodičům a kupodivu s tím nemají problém. Zajímalo mě, jak s tímto nemainstreamovým operačním systémem bude pracovat normální nepokročilý o generaci starší uživatel. Potřebovali zaučit, ukázal jsem jim rozdíly oproti Androidu, ale dál s tím už nemají problém."

Na to by jsi potřeboval :
1) Sony Xperia X (F5121 & F5122) (suzu)
Nebo :
2) Sony Xperia X Performance (F8131 & F8132) (dora)

V případě ze chceš LineageOS, nejdříve se podívej, jestli je tvůj telefon v podporovaných : https://wiki.lineageos.org/devices/

PS: Jak jsem ti psal, je mi jedno co si tam dáš, je to tvá vec, sice nevím co od toho čekáš, ale (měnit Android za jinej Android) nemá nějak smysl.

Žádný telefon zatím nemám. Tento dotaz jsem dal proto,abych se poradil, jaký telefon koupit (který má češtinu) a pokud by to mělo být složitější s OS, zda by mi to někdo za finanční odměnu nenainstaloval a osobně nevysvětlil, jak se to používá.

No jo, ale pro toho, kdo nemá zkušenosti, je lepší, zkusit se s někým domluvit, kdo by to udělal. Proto mě zajímalo, kde by se dal sehnat člověk, který by byl schopen to fyzicky udělat a ne jen radou. Třeba jiné stránky, kde to někdo nabízí za odměnu podobně věci...

Jestli o to tak opravdu toužíš , tak si sežeň treba nějaký klidně použitý Nexus 4 nebo 5. Čím levnější, tim lépe.
(Seznam kompatibilnich telefonu je zde : https://devices.ubuntu-touch.io/, vybral bych jeden z prvni desitky kvuli kompabilite a vyvoji)

Instalace na tomto telefonu se zavádí pomocí "UBports Installer" dostupného na stažení na stránkách vývojáře : https://devices.ubuntu-touch.io/installer/ nebo GitHub : UBports Installer | GitHub
(Zvládne to každy, platit za to nikomu nepotrebuješ)

V podstatě jen 3x klikneš a vse ostatni jako zavedení systému etc už provede aplikace, zavadec UBport.
Nejlepší by bylo použít Dual-Boot a při spuštění zvolit jaký OS chceš spustit, aby byl telefon alespoň použitelný .

Ukázka instalace na Nexus :

Děkuji moc za rady. Rozhodně toužím. Podívám se na to. To mě nenapadlo, že by bylo možná dobré, koupit třeba málo použitý, ale už plně funkční telefon. Nevím, kde jsou v ČR nejlepší stránky pro zakoupení použitého mobilu? Třeba sbazar.cz je všeobecná stránka pro všechno z druhé ruky, ale něco zaměřené přímo na použité mobily neznám. Obzvláště na tyto.

Nevím jestli falešný pocit sucha a bezpečí stoji za to komplikovat si život s nějakým nepouzitelnym linuxovym nedodelkem, ktery je víceméně ve fázi devkitu, viz. smutna-saga-purism-a-librem5

Ostatní projekty se obavam ze na tom budou s pouzitelnosti steje spatně. Jelikoz nechces Android tak ti asi budeš muset pořídit hloupý tlačítkový telefon... A možná by bylo dobre do něj nedávat SIM, pripadne ho vůbec zapínat.

A nebo si porid iPhone, tam precijen je úroveň bezpečnosti lepsi a mira "spehovani" nižší nez u androidu...

Aha, protože GooglePlay je bezpečnější jak Apple store a všechny aplikace jsou kontrolovány proti zavedni škodlivému kódu ?
Kdy bylo naposled ze X aplikace na Androidu infikovala Malwarem ktery okrádá a sbírá citlivé informace v telefonu ? Minulý měsíc ?

iOS ti umožní do telefonu jen tak nainstalovat jakykoliv apk balast at je to bezpečné nebo ne tak jako u Android ?
Určitě nepsal nic, co by zasloužilo minus, alespon v tom co je mensi zlo. Tvuj názor ti nevytykam, nic neni zdaleka 100% bezpecné, jako v pripade Cinskych "ipa" pro IOS a XcodeGhost.
Apple ma vyhodu v tom, ze tech zarizeni nema tolik jako zarizeni s OS Android, kde zalezi i na zaplatach chyb treba i v GUI na stovce ruznych zarizeni jednotlivych vyrobcu, vsechny telefony nejsou made in Google.

Asi ziadny,pinephone napr.ponuka len.micro linux community edition a komunita je prevazne Shenzen china only....co som mal v rukach telefony s kingsoft,thru a thai linux ,tie.vsetky mali len english,china,japan,thai,korean lang. podporu,k niektorym existoval este german/russian language pack,to bolo vsetko,predpokladam,ze tu to nebude inak....Librem 5 je english only..