Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký drátový router?

Zdravím,

prosím o doporučení nějakého "drátového" (připojuje se kabely LAN RJ45 do PC a kabelem WAN z modemu do routeru, snad jsem to napsal správně doufám, moc tomu nerozumím). Všude v nabídkách vidím jen routery s anténami trčícími nahoru (asi WIFI) a já potřebuji klasickou placku (mám 8 let starý AirLive).

Rychlost internetu dle měření 90 mb/s down a 18 mb/s up (UPC).

Děkuji a zdravím.

P.S.: Jo a cena tak kolem 500 kč cca.

Ale to je jaksi strop tohoto zarizeni. Vim ze to zatim neni v CR s rychlosti pripojeni zrovna vesele, ale me uz by takove zarizeni domaci pripojeni brzdilo.
Samozrejme je fajn ze ti funguje a pro soucasne pripojeni plne postacuje, ale skuhrat ze jiz nejde koupit, je vzhledem k zastaralosti nesmyslne, kdyz sezenu lepsi a stejne spolehlive - z tech levnych napr. Mikrotik, UBNT EdgeRouter, Unifi USG apod.

máš pohled omezený jen na stahování z netu, ale gigabit připojení ti nikdo nenutí.
zásadní výhodou je to, že máš v té krabičce interní lan 1gbit: kopíruješ po interní síti soubory normální rychlostí mezi 2 pc a ne jak šnek, má smysl mít doma nasku, router má samozřejmě vyšší propustnost do wan a obecně lepší hw než starý krám 100mbit.
staré routery mají problém: výrobce kašle na support a bezpečnostní díry zůstávají navždy neopravené.

Je to:

AirLive IP-1000R

Mám ho už asi 10 let, sice funguje pořád skvěle, ale možná mi brzdí rychlost těmi pomalými porty, tak bych bral klidně i nějaký rychlejší model kolem cca 1000 kč může i být, pokud za těch 500 kč takový není, zkrátka aby zvládal rychlost aspoň 300mb/s (od UPC mám prý 200mb/s, ale aktuální měření ukazuje jen kolem 90mb/s.

Díky moc!

airlive ac-1200ur
je to levný krám asi na úrovni archer c2 (lowend tplink), má hafo režimů, za ty prachy jsem ho bral i když ho nepotřebuju, ať mám nějaký gigabit po ruce.

jestli si platíš rychlejší net (nad naměřený throughput wan-lan 90mbit), tak tě starý AirLive IP-1000R brzdí.

edit: jak ti píšou níž, může být zajímavé co přesně za typ je tvůj modem od upc, případně jak ty krámy od sebe potřebuješ rozmístěné.

Aha, no, už tuším, že ten MikroTik bych nerozchodil... Radši bych tedy ten AirLive, ale trochu mě mate, že tam píší, že je bezdrátový a já to chci propojit všechno kabely, takže to by i tak šlo, přestože je bezdrátový?

Ale je tu další věc, teď jsem zjistil, že můj Dell notebook (Inspiron 17 5000 Series) má asi pomalou kartu, vidím tam jen 100Mb/s:

[Ethernet-stav-rychlost.jpg]

Co s tím, šlo by to obejít USB Ethernet 1Gb adaptérem? Notebook má jedno rychlé USB3.

Ano, půjde to. Každopádně tě musím pochválit, protože jsi jeden z mála, kteří to chtějí propojit kabelem a nevymýšlí kraviny.
Nevíme, jaký máš notebook, ale myslím, že tam bude 1Gb síťovka. Těch 100Mb se ti nastavilo automaticky, protože tě omezuje ten původní router.
Schválně mrkni do vlastností a konfigurace té síťovky na rychlost. Nejspíš to máš nastavené na AUTO. Taky to můžeš zkontrolovat u stolního PC. Když ten router vyměníš, tak by se to mělo přehodit na 1Gbit, případně to jde nastavit ručně.

Díky. Ono UPC i garantuje rychlost pouze kabelem.

Teď jsem na druhém notebooku, to je HP, ale s tou síťovkou to vypadá bledě, aspoň u tohohle HP (k Dellu se teď nedostanu):

[Ethernet-vlastnosti.jpg]

Vidím tam max 100Mb/s.

Jinak ty notebooky jsou:

Dell Inspiron 17 (5770) N-5770-N2-311K
Notebook HP – 17-p102nc

A tenhle si chci pořídit, ale budu taky muset zjistit jeho schopnosti. :-)
Prestigio Smartbook 141C02

Ten Dell má podle parametrů 1Gb kartu, pokud CZC nekecá, takže tě omezuje ten starý router nebo špatné ovladače.
U HP je napsané jen 100Mb. Prestigio bych se obloukem vyhnul, neznám jediného spokojeného uživatele. Navíc je to jen dvoujádro, na dnešní dobu hodně slabé.
Co se týče kabelu, bude to na něm napsáno, omrkni to. Pokud ho nemáš delší dobu než 10 let, tak to bude skoro určitě CAT5E.

Tak jsem teď zkusil zapojit ten Dell přímo do modemu, ten zvládne až 300Mb/s, ale rychlost pořád stejná - kolem 90Mb/s. S kabely máš pravdu, jak ten z modemu do routeru, tak i ten z routeru do Dellu jsou CAT5E, je to tam napsané.

Takže to musí zpomalovat ještě něco dalšího, mimo routeru, a když modem je OK a kabely taky, zbývají už jen ty ovladače nebo síťovka v Dellu. Ve vlastnostech síťovky Dellu je to samé, co u toho HP, taky jen 10/100Mb/s. Kouknul jsem na to i když byl Dell přímo v modemu, ale taky to ukazuje jen 10/100. Pokud by měla síťovka i 1Gb/s, nemělo by to tam být vidět jako třetí možnost? Nebo to můžou zneviditelnit špatné ovladače?

Zkusil jsem najít na webu Dellu nějaké nové ovladače, ale podle výrobního čísla mého Dellu mi to našlo na síťovku je jeden z May 2018, ale Dell mám od prosince 2019, takže ten tam už asi budu mít. Nebo ho mám i tak zkusit? A prosím tě, stačí jen tenhle, nebo mám hledat i nějaké ovladače na něco dalšího?

Pokud by měla síťovka i 1Gb/s, nemělo by to tam být vidět jako třetí možnost?

Taky myslím, že by tam ta možnost měla být vidět. Nejlepší by bylo si na chvilku půjčit od kamaráda nějaký notes, který má prokazatelně 1GB kartu a změřit to.
Nevím, jak je to u UPC, ale hraje tam roli i vzdálenost od DSLAMU, takže možná stejně dosahuješ maximální rychlosti, kterou ústředna zvládne. Ale pro jistotu bych to přeměřil s jiným notebookem.
Jinak tu rychlost 90Mb/s ti můžu závidět. Já mám nějakých 25Mb/s a nijak mě to nevadí.

Tak jsem ten ovladač přeci jen nainstaloval, v popisku psali, že má nějakou aktualizaci z 12.2019. Ale rychlost opět přímo z modemu, bez routeru, jen 92Mb/s. Takže zbývá už jen síťovka, ve vlastnostech ukazuje i s tím novým ovladačem jen 10/100Mb/s. Asi tedy bude taky jen do 100Mb/s, jako ten HP. Vypadá to asi na koupi té redukce USB-Ethernet, co myslíš?

Nebo máš ještě nějaký tip, co zkusit? :-)

to podtržené airlive je odkaz na popis routeru s drátovými "gigabit-ports", mají obrázek, ostatně google funguje.
(kdyby to nemělo ethernet, šlo by o nějaký repeater, ale ne o router. tvůj nadpis dokážu přečíst)

síťovka se nastaví do 100mbit režimu, když je připojená k starému pomalému routeru 100mb, to je takový zvyk. kdyby sis rozkliknul vlastnosti, přečteš si i popis.
konkrétní typ toho dell krámu je na štítku zespodu, žádné "series".
chtěl jsem napsat, že 100mbit karty se montovaly naposledy s procesory řady atom, ale mohlo to postihnout i lowend modely, jenže ani nepíšeš co přesně máš.
na název síťovky se můžeš podívat do správce zařízení, do seznamu připojení (nacp.cpl) nebo do některého výpisu v cmd.exe:

ipconfig -all
getmac /v /nh /fo csv
wmic NIC where NetEnabled=true get Name, Speed

Omlouvám se za hloupé dotazy. Já tam ty zdířky viděl, ale nebyl jsem si jist, jestli třeba nejsou jen na nějaký bezdrátový komponent, když tam píší bezdrátový. Díky za ujištění. :-)

Notebooky jsou:

Dell Inspiron 17 (5770) N-5770-N2-311K (lowend model? A já si myslel, jakou nemám mašinu :-D)
Notebook HP – 17-p102nc (dle výpisu cos napsal je u tohole HP síťovka - "Ethernet","Realtek PCIe FE Family Controller")
Prestigio Smartbook 141C02 (tenhle teprve budu pořizovat)
Pak mám ještě jeden starý Samsung, ale tam nepotřebuju rychlý net, tak ten neřeším.

A taky jsem si vygooglil ty kabely, že potřebuju Cat5E nebo Cat6, aby to pak zvládlo těch 200Mb/s (pokud jsem to zblbnul, tak mě prosím oprav, díky).

dell Inspiron 17 N-5770-N2-311K: 2-jádrový ulv procesor, pomalý disk = levný kancelářský krám. specifikaci síťovky nemůžu najít.
jen poznámka: existuje redukce usb3-1gb lan

hp 17-p102nc: taky žádný zázrak.
"Ethernet","Realtek PCIe FE Family Controller" ... fe = fast ethernet = pouze 100mbit

prestigio jsou ojebávací zmetky: "Intel Celeron N3350, 3GB RAM, 32GB flash + 120GB SSD" = shit. ale má 1gb lan a wifi 11n.
to má cenu tak 500kč, max.1000 a ještě budeš prodejci dělat charitu.

jen příklad - nejlevnější 1.5kg krám vidím: https://www.levnapc.cz/dell-latitude-e6230-i5-2600.html

kabely ti doma stačí cat5e i na gigabit lan.

OK, tak je to krám, máš pravdu. :-(

Tu redukci právě plánuju, ale nechci ji objednávat zbytečně (respektive 2, protože ten HP), pokud by přeci jen ten Dell měl 1Gb síťovku, ale zatím to vypadá, že nemá.

HP taky krám, OK (taky už byl v opravě). :-D

Prestigio tedy raději ne, díky za varování.

A neměl bys prosím pár tipů na stroje, které považuješ za alespoň přijatelné pro běžnou činnost, podobné velikosti, jako ten Prestigio, ale nové? Do použitého/repasovaného se mi moc nechce. Klidně kolem 8 - 10 tisíc a klidně bez RJ45, koupil bych tu redukci, díky! :-)

Díky za doporučení. OK, tak radši bez redukce. Já už takový právě hledal, ale ty nové modely menších rozměrů většinou RJ45 nemají, jen wifi a shopy ve třídění RJ45 taky nemají, takže se blbě hledá, který tuhle zdířku má... Jediný, který jsem našel (s kolem 13 úhlopříčkou) s RJ45, byl ten Prestigio.

A ta redukce to jak moc zpomalí? Jen orientačně, protože na ten stávající HP ji budu muset použít a na Dell asi taky, dá to z 200Mb/s aspoň 150 třeba (s USB3)?

jednu vyzkoušíš. jde o to, že usb adaptéry mají vysokou režii, která bude zpomalovat přenost.

výrobci tenkých a zvláště levných notebuků úplně vyřazují vysoký lan konektor, podle jejich módy musí wifi stačit každému.
lanka zůstává jen firemním modelům.
když máš radši lan, potřebuješ dražší ntb, nebo starší repas, nebo usb adaptér.

prestigio jsou noname šmejdy pro východoevropský trh (ten tvůj ani nemá procesor, nerozšiřitelná ram připájená na dps, disk je nahrazený malým podvodným emmc flash). takovou věc bych si netahal domů, leda snad zadarmo.
pokud sháníš mezi malými úhlopříčkami, které bývají kompromisní a dražší než masové vyráběné 15", hledal bych radši v repasech.

jsou. acer ani neklikám na parametry, ztráta času. (nakonec kliknu a je to přesně stejný shit jako hp)
hp obsahuje celeron n4000 a atrapu 64gb emmc, to je 2x lepší hnůj než ten prestigio.

lenovo je na dnešní poměry slabší, ale aspoň použitelný na kancl. na nějakých náročnějších webových stránkách bude drhnout taky.

za sebe bych sháněl něco s i5 4jádrová verze, u amd snad starý cpu a10 (nevím jak se jim dařilo v notebucích), novější s ryzen 3, víc jader je víc adidas.

chceš jenom notebuk, nebo stačí méně zavazející minipc?

Notebook, mám ho do šuplete. :-)

Tak jako nouzovku na net to Lenovo a jako náhradní za ten Dell a HP co mám, pohledám nějaký s parametry co jsi dal. Teď jsem na Heurece si vytřídil dle nich 5 kousků, ale žádný neměl LAN, jen WLAN, přitom cena už lezla nad 10 tisíc a velikost 15, nechápu proč tam ten LAN nedají, když velký to je už dost. Ale jejich problém. Jen si najdu shop, co má třídění i podle LAN, protože klikat na to po jednom a furt zjišťovat, že má jen WIFI je docela už opruz. :-D

já značku acer automaticky přeskakuju. jinak parametry to má přijatelné, ale acer mi nesmí přes práh.

zrovna u přenosného ntb je skoro fuk, jestli síťuješ přes lan nebo přes wifi s dobrým signálem, vzhledem k tomu že download 1gb ti nikde nehrozí, o domácím nas úložišti nepíšeš a jiný pc s 1gb lan nemáš.
bez lan např. asus x543ua, s lan je to dražší lenovo v330.

mám štěstí, že notebuky fasuju v práci, asi bych si taky nevybral.
bývalé firemní krámy hp 8460/8560 se prodávaly v repasech cca za 6t. (14-15", přes 2kg těžké mrchy). jako záložní bych klidně do repasu kategorie "a" šel.

A proč, špatná zkušenost? Podobně to začínám mít s HP, mám 2 a oba poruchové (jeden byl v opravě - nešel spouštět a druhému odešel větrák, vše krátce po skončení záruky), navíc si nerozumí s aktualizacemi Win10 (ale to ani ten Dell) - vždy se tam pak něco rozhodí.

Díky za tipy, oba vypadají dobře. Rozdíl jen 1000 kč a u Asusu bych musel kupovat USB Ethernet redukci, tak to vyjde skoro nastejno s tím Lenovem. To jsem už předtím někde našel, ale neměli tam info, že LAN je 1Gb, tak jsem to sem nedal. Ale dle tvého odkazu to GLAN je, takže spíš zvážím ten, místo toho Aceru.

Dík za dobré rady. :-)

Pretoze Acer je Acer. Moj prvy nb bol Acer, aj som ich isty cas predaval, potom neskutocne opakovane problemy so servisom (uz je iny nastastie) a odvtedy Acer nie....ich smola, pretoze odvtedy som predal stovky nb a mohli to byt kludne aj Acre.
Naopak takmer vylucne predavam HP (sem tam Dell), ale len od rady Probook a vyssie a nemam s tym ja ani moji zakaznici ziadne problemy.
Ide o emociu, ked ta tu na poradni nasereme uz nam nielenze nikdy nic neposles, ale prestanes sem aj chodit...dovod bude (mozno) jedina zla skusenost, ale pre teba bude dostatocny.
Takze na ten Acer sa nepozriem ani ja, ale ked chces tak donho chod ak ma parametre, ani Acer nema 100% svojich vyrobkov veci, co sa hned pokazia a nefunguju.

Já jeden Acer měl, po 4 letech se odporoučel. Přišlo mi to brzy, ale mohlo jít o ojedinělý případ. Pokud ale více lidí odsud, kteří s tím mají obrovské zkušenosti, napíše, že nebrat, tak ho brát nebudu.

Pokud mě tady na poradně naštvete, tak se stejně rád vrátím, protože zatím jsem tu vždy dostal odpověď a taky jsem si vědom svých "znalostí" a "schopností" v IT oblasti, tudíž když mě někdo nazve blbcem, je to pravda a není důvod se urážet. :-D

Takže Prestigio a teď ani Acer neberu (HP bych ale ještě jednu šanci asi dal, když píšeš, od té řady Probook tedy :-D).

Nejako som nezachytil preco chces vlastne nb. Vyberas tusim repasy a repasy som isty cas predaval aj ja, ale uz to nerobim...bola pri nich asi 2x vyssia poruchovost ako pri novych a ako predajca sa vzdy snazim eleiminovat riziko reklamacii na 0. Nebolo to velke cislo, ale je am vela potencionalnych rizik, od slabej baterky, cez opotrebovane kondiky az po pripecenu grafiku.
Ak to chces na doma a nechces to prenasa tak je nb zbytocnost, pretoze eliminujes jeho hlavnu vyhodu a to prenositelnost.
Na doma by som siel skor do repasu s 24"LCD a budes na cene noveho nb s neporovnatelne vyssim komfortom pri praci.
Ak mas malo miesta na stole, ale zmesti sa ti tam ten 24" LCD tak dnes mi napriklad pride 5ks tychto pc.
https://www.mbtech.sk/sk/refurbished-intel-core-i5-281/hp-elitedesk-800-g2-dm-188790
Je to rozmerovo tak male, ze to schovas, kde chces, alebo to vies nalepit aj zozadu na monitor, takze mas na stole len to LCD defacto.
Btw vsetkych 5ks ide do 3 firiem a su to zakaznici, ktori by si kludne mohli dovolit kupit aj nove PC, ale mne to pride uz par rokov zbytocne tlacit nove pc tam, kde to netreba, ked aj tieto starsie su vykonovo viac ako dostatocne.
Aby to nevyzeralo, ze firmy setria tak pojdu k nim tieto monitory, co je to najlepsie, co sa v danom rozmere ponuka do kancelarie.
http://www.swsd.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=346919

Repasy právě nevybírám, ty mi radil brtník, ale moc se mi do nich nechce.

Notebook chci z několika důvodů. Za prvé skladnost, nemám moc místa na stole a další mám ve skříni u postele, kam se toho víc nevejde. Pak taky přenostitelnost, sice je nikam nenosím, ale kdyby bylo třeba do opravy, tak mám servis jen půl km a nosím je tam (uznávám, že tenhle argument je asi dementní). Hlavní důvod ale je, že mám práci, kde pořád klikám a z myši jsem měl zničené ruce (respektive ruku, umím myš jen pravou). Takže jedině touchpad s tappingem, jinak bych to nemohl dělat (stačí dva prsty a mohu střídat ruce).

Ak teda vyberas nb a chces novy (co odporucam), tak tie parametre co som povedal.
Snad doplnim, ze musi mat matny displej (leskly je peklo), podsvietena klavesnica potesi, ale to uz musis ist cenou trosku hore.
Potesi aj zliatinove sasi, predsa len plast je nachylnejsi na teplo ako kov a aj menej vydrzi.
Jo a neodporucam modely, ktore maju chladic pri napajacom konektore...casom sa vplyvom tepla (tak 2-3 roky) lubi potom toto napajanie kazit.

Jasně, dík za dobré tipy, šéfe. :-)

A s tím lesklým displejem máš naprostou pravdu, ten HP co mám, je lesklý a přes den na něm skoro nebylo nic vidět, jen samé odlesky. :-( Proto jsem ho vrazil do té skříně, kde jsou odlesky minimalizované, a k PC stolu, který je u okna, jsem koupil ten Dell, ten má matný displej (a ten doporučený brtníkem, má také matný).

Tak konečně jsem zapojil ten router, je to tedy:

Airlive AC-1200UR

a jsem s ním spokojen, ani nebylo třeba nic nastavovat, okamžitě frčel jak má. Jen jsem si tedy změnil heslo a vypnul 2,4 a 5Ghz WIFI, aby mi to tam zbytečně neblikalo, když mám kabely, že. ;-)

Po hromadě testů rychlosti je na Dellu průměr kolem 175Mb/s a na starém HP 220Mb/s (tady to kolísá od 200 do 235), což je docela zajímavé, býval bych si tipl, že naopak ten Dell bude rychlejší, když je o 3 roky novější. Ale může to být i kabelem, zkoušel jsem to na těch starých zatím, nebyl čas natahovat "špičkové" kabely CableExpert. :-D

Obojí tedy s USB Ethernet adaptéry 1Gb, zkoušel jsem oba střídavě na obou noteboocích, abych ověřil, jestli není rozdíl v rychlosti dán jimi, ale není. Jinak kovový i-tec se brutálně zahřívá, kdežto plastový TP-Link je úplně studený (jasně, že kov nese teplo lépe, ale tady je rozdíl fakt velký, i-tec má tak 40°+ (podobně se mi zahřívá i 128Gb flashka Patriot), kdežto TP-Link je studený).

A také je zajímavé, že na USB 2.0 to jede stejně rychle, jako na USB 3.0. Jsem myslel, že USB 2.0 bude tak 2x pomalejší minimálně.

Tak tolik report z výsledku, z kterého mám radost, a ještě jednou tedy děkuji všem za dobré rady. ;-)