Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se restartuje po zapnutí hry

Zdravím, poslední dobou se mi restartuje PC hned poté, co zapnu nějakou nově nainstalovanou hru (na Steamu). Jednoduše zapnu hru, zčerná obrazovka a napíše: "Cable not connected" a PC se restartuje. Nicméně u některých her se mi to podařilo vyřešit. Ještě před spuštěním se u některých her otevře okno s možnostmi nastavení a pokud hru pustím v okně, a poté ji zvětším, tak všechno funguje jak má. Při dalším zapnutí hry už se normálně spustí ve fullscreenu.

Čistá instalace Win 10 proběhla před půl rokem, ovladače grafiky jsou aktuální, teploty v normě, zdroj měsíc starý.

Nevíte, kde by mohl být problém?

tady se nemusíš stydět a klidně sem můžeš doplnit hw, třeba krátký výpis ze speccy.
a hlavně přesný typ zdroje ze štítku, případně odhad stáří.

nikde nepíšeš ani slovo o instalaci ovladačů, vzpomněl sis jen na grafiku. nějaká instalace se konala, nebo jako 95% domácích instalatérů - nic?

He, he, no za svoje HW se rozhodně nestydím :D

Win 10 64 bit
Intel Core i5 2400 3.4Ghz
AMD RX560 4GB
12GB RAM

Můj zdroj je Corsair CV Series CV550 - 550W kupovaný přesně před měsícem (jak jsem už psal výše). Nějak nechápu pojem "instalaci ovladačů". Pokud vím, Win 10 si nejdůležitější ovladače stáhne sám a Adrenalin, ovladač ke grafice, mám samozřejmě taky nainstalovanej. :-)

1) nějaká směska ramek
2) takže normální instalace základního ovladače se nekonala - ani sis nevšim, že v tom pc máš základní desku.

Pokud vím, Win 10 si nejdůležitější ovladače stáhne sám

dobrý vtip. a toto je výsledek: jakmile má grafika začít s akcelerací ve hře, tak to spadne. fungovalo to vůbec někdy bez chyb?

Jasně, že to fungovalo a zároveň funguje velmi dobře. Kdyby sis správně přečetl můj dotaz, pochopil bys, že toto je velmi zvláštní problém. Kupříkladu u hry Red Dead Redemption 2 mi grafika akceleruje výborně a hra mi jede na vysoký detaily. Říkal jsem, že problém je jen u některých her. Proto píšu sem a raději ještě zmiňuji, že mi ty hry do nedávna fungovaly úplně skvěle.

ta směska 12gb ram tam byla furt?
hry nehraju, jejich náročnost na ram neocením.

ještě jednou: u některých her systém spadne hned, u jiných pomůže spuštění v okně a jeho full zvětšení. ale že by některé jely zcela bez problému jsem se v tvém dotazu nedočetl.
tomu se neříká nejskvělejší možná instalače ovladačů.
hardwarem to nebude, protože při před-spuštění v okně něco funguje.

nejdřív doporučuju zkontrolovat výskyt rozjebávací aktualizace: https://pc.poradna.net/flashes/2997454-kb4549951-windows-10-modre-obrazovky-ztrata-dat

protože w10 si automaticky rozdrbávají ovladače, a protože sa grafika chová divně, stáhnul bych
- chipset driver v.10.1 https://downloadcenter.intel.com/download/29227/Chipset-INF-Utility?product=1145
- chtěl jsem najít třeba rok starý ovladač grafiky, u amd bohužel nic. možná tvůj tajný výrobce grafiky je má uložené.
pak bych odpojil síť, odinstaloval současný ovladač grafiky, přeinstaloval chipset driver, restart, nainstalovat jiný ovladač než s kterým karta nefunguje teď.
jenže když není dostupný, je to na pytel.

Win 10 si nejdůležitější ovladače stáhne sám a Adrenalin, ovladač ke grafice, mám samozřejmě taky nainstalovanej.

Už brtník ti naznačil!
W10 naozaj stiahne ovládače - ale ovládače z dielne M$, ktoré sú viacmenej generické a málokedy na 100% fungujú.
Stiahni si ORIGINÁLNE ovládače od výrobcov komponentov a PREINŠTALUJ tie zmätky (ovládače) od Mrkvosoftov. A za ďalšie - ZAKÁŽ aktualizácie ovládačov, lebo nabudúce pri ďalšej aktualizácii sa tu objavíš znova.

ale ovládače z dielne M$, ktoré sú viacmenej generické a málokedy na 100% fungujú.

O jaké generické ovladače, API, pro grafické karty "z dielne M$" že to přesně jde ?
Mimo ty "referenční podepsané AMD jen bez grafického prostředí " pro komunikaci a zavedení jádra GPU ?
(ptám se, jelikož o tom, že by MS vyvíjelo nejaké "generické" ovladače pro AMD mimo nejaké WDDM v případě kompatibilniho HW nevím a slyším poprvé a ti lidi jsou schopní všeho)

no za svoje HW se rozhodně nestydím / "Cable not connected"

Používáš DP / DisplayPort ?
Nezkoušel jsi něco taktovat pro lepší výkon ?
(na internete někteří psali, ze jim pomohla čistá reinstalace ovladačů AMD → https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-560)

Poslední dva dny jsem nad tím laboroval a objevil jsem, kde je problém. Problém je v obnovovací frekvenci, která je teď nastavená na 59Hz. Když ji změním na 60Hz, obrazovka problikne a napíše "Cable not connected" a PC se restartuje. Odinstaloval jsem AMD ovladače, frekvence byla na 64Hz a všechny hry běžely. Po nainstalování ovladačů zpátky, se frekvence nastavila zpět na 59Hz a hry opět nejdou.

Podle všeho je tohle ten zakopanej pes, otázka teď ale je, jak to vyřešit? :-)