Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozdíl mezi propojení DVI a VGA

Jaký je rozdíl mezi propojením PC a monitoru DVI a VGA co do kvality já vím že VGA je analogový, DVI je digitální já jsem myslel že je trend HDMI,dal jsem do vyhledávače DVI a tam mi vyskočila cena kabelu skoro 500 Kč ::) https://www.tsbohemia.cz/kabel-dvi-kabel-propojovaci-dual-link-dvi-24-1-mm-10m_d86837.html?gclid=EAIaIQobChMIgaiykrnF6QIVWeDtCh37qgFTEAAYASAAEgIJRPD_BwE já mám monitor VGA a DVI HDMI ne, napadlo že si koupím DVI kabel že bude stát do stovky nebo kolem a ono nic ::)

DVI a HDMI je uplne to same, akorat je ten konektor fyzicky jiny, ale ty dratky vevnitr nesou uplne stejny signal. Pokud mas na monitoru DVI a na graficke karte HDMI, tak si klidne muzes poridit kabel, ktery ma na jedne strane konektor DVI a na druhe HDMI.

na výstupech posledních vga karet už výrobci předpokládají fhd rozlišení, takže ořezávací filtry na výstupu grafiky s tím počítají a obraz se blíží digitálnímu signálu.

samozřejmě je stále možné, že u monitoru se přes vga vyskytne moiré, fázové zkreslení signálu nebo deformace rozměrů.

Zalezi hlavne na tech dvou DA a AD prevodnicich, ktere jsou k provozu analogu na modernich LCD displejich nutne. Kolikrat jsou tam pekna smecka. Samozrejme i na vsem, co jsi vyjmenoval. Normalni clovek dnes analog nepouziva, to pouzivaji jen zoufalci.

To máš pomotaný, trend je Displayport, poslední 2 roky ho HDMI 2.0 dohnalo, ale předtím Displayport byl technicky napřed - umožňoval mnohem větší přenosové pásmo.
To máš předražený, já koupil kabel za 150 Kč.
DVI a VGA jsou mrtvé. VGA jako analogové tuplem. DVI ještě uteklo hrobníkovi z lopaty, jelikož je digitální a v podstatě stejné signál má jako HDMI a dokonce se dá pasivně konvertovat z Displayportu - tzn stačí redukce do 200Kč (pokud máš smůlu a nemáš DP port bez dual modu - není označen DP++ ,ale jen DP. ).

Pro upresneni:

DisplayPort ma take sve mouchy a osobne pro rozliseni do QHD uprednostnuji DVI a HDMI. Pokud ma nejbeznejsi fullHD, neni DP v nicem vyhodnejsi nez HDMI nebo DVI. Vsechno to jsou digitalni prenosove cesty se stejnou funkcnosti. DP ma vyhodu jen v tom, ze dokaze prenest vic dat a proto zvlada i vyssi rozliseni 4K atd.

Rozdíl je v tom, že u digi spojení se převod na analog dělá až v monitoru, u analogového připojení se převod na analog dělá už na kartě. Panel se řídí analogově. Digi spojení méně trpí "zkreslením", buď funguje 100pro nebo vůbec. U analogu může nekvalitní kabel (i částečně) zhoršit obraz.

Jak píšu.Tranzistory, které ovládají jas pixelů, se řídí napětím, analogově. Takže digi hodnota jasu pro pixel se musí převést na velikost napětí ... buď rovnou na kartě nebo až v monitoru. Při kvalitním krátkém kabelu není ve výsledku rozdíl tak asi do FHD, pak už se začnou uplatňovat problémy analogového přenosu vysokých frekvencí. Na vlastní oči jsem porovnával monitor 1024x768 VGA vs. DVI a nebyl viditelný rozdíl.