Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ubuntu vo VBox ide pomaly

dobrý den,

mam taký problém. Vo VirtualBoxe som nainstaloval Ubuntu 20.04 a problém je, že beží ovela pomalsie v porovnaní z host systémom Windows 10 Home x64. Mám ntb lenovo E31 80. Ano, ten ntb sám o sebe nieje nič moc. Ale host systém beží fakt super rýchlo a bez problémov. To je aj kvôli tomu, že som vymenil disk za čistý SSD.

Nieje nutné nič reinstallovat lebo som to celé preinstaloval asi pred 3 dnami. T.j. ze v host sys. mám len zakladné programy a v ubuntu som nainstaloval iba vlc a samba. Takze ubuntu je v podstate čisto nainstalované.

Skúsil som v nastaveniach VBoxu priradiť viac jadier (3 zo 4), viac grafickej pamate (na 128 MB) a dal som aj viac RAM (na 2048 MB). Nic nepomaha. Problém hlavne je ze napr. Mozilla v ubuntu sa spúšta asi 10 sekund. Otvaranie stranok je tiez pomale (oproti hostu). Potom som skusal aj full HD filmy z externeho disku a tie sa vsetky sekajú a zvuk sa "škube". A hry som radsej ani neskusal. Proste cely ubuntu system je spomalený. A aj dost dlho mu trva pokym sa zapne do desktopu.

Nejake rady ako to zrýchlit na uroven host systemu?

Proč nepoužiješ Dual-Boot když ti jde o výkon a lepší HW podporu ?
OS už tak ve virualce + Ubuntu, co od toho čekáš navíc na mobilním čipu (podporuje alespon HW virtualizaci ? / Intel_VT v BIOS) , buď bootuj Ubuntu zvlášť, nebo použij alespoň nějakou lehčí distribuci jak Xubuntu nebo Lubuntu.
(pouštět na notebook virtualku s Ubuntu na hraní her snad nemyslíš vážně )

ano podporuje hw virtualizaciu.

"OS už tak ve virtualce + Ubuntu" ... je to normálne ze os bezia na virtualke pomaly? A co je zle na ubuntu? Nieje to najlepsi linux (teda aspon najviac pouzivaný)? Co myslíte tou lahsiou distribuciou? Je ubuntu nejako hw narocné, alebo jak mam tomu chápat?

Ano, Ubuntu je vice narocné a vyzaduje vice zdroju o proti Lubuntu, nebo zminenem Xubuntu.
Mas povolenou v nastaveni toho virtualniho stroje nastavenou akceleraci 3D, nebo jen 2D ?
Podporuje to Ubuntu harwérovou akceleraci, nebo ma jen SW zrychleni ? Na kolik mas vytizené CPU & RAM v tom Ubuntu ? :
(jestli ti vrati ze neni mozné prikaz provést, doinstaluj mesa-utils : apt-get install mesa-utils)

glxinfo | grep "direct rendering"

A nainstaluj si alespon zakladni balicky codec:

sudo apt install ubuntu-restricted-extras

A VAAPI pro Intel :

sudo apt-get install -y libva-intel-vaapi-driver