Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nízký výkon

Zdravím
před pár týdny u mého ntb došlo rapidně k poklesu výkonu. Záhy se začalo při bootování objevovat viz příloha. Jestli to spolu má souvislost, netuším. Jednu dobu to mělo málo místa na HDD, ale teď už tam je zase něco přes 40 GB a problém přetrvává. Někdo nějaké řešení? Kromě reinstalu OS. Ten bude, ale nejdřív za 2 měsíce.

Dell XPS 15
Win 8.1 64 bit
Intel Core i5-3320M 2.6 GHz
4 GB RAM
Intel HD Graphics 4000

podle toho screenu vypadá "SAMSUNG SSD PM83" na 32GB mSATA SSD, využitý jen jako cache, navíc v podivném rozdělení 8 + 21.8gb.
asi bych v biosu změnil režim sata řadiče na ahci místo raid, jestli to bude bootovat.
screen nabízí ctrl+i, cosi se tam dá konfigurovat. (nejlepší je se toho zbavit: ovladače i starého msata, hdd nahradit dnešním ssd)

zrobit bod obnovení, potom odinstalovat ovladač intel rapid storage.

"Dell XPS 15" je celá řada, chtělo by to přesný typ. manuál by prozradil, jestli to umí dva fyzické disky současně, bez chování jako cache.

má to malou ram, chtělo by to +4gb.

To COSI je viz příloha. Typ je "XPS 15 L521X". Kromě Win 8.1, namísto Win 8, je všechno původní. Do teď ten notes jel jak švýcarský hodinky. Takže mi není jasný, jak z ničeho nic se to může takto rozdrbat. Ale pokud změním režim, tak se obávám, že s tím bude mít OS problém a nenaběhne. A ano, má to málo RAM. Toto už je v řešení. :-D

asi se shodnem na tom, že ta cache "32GB mSATA" je jen parodií na ssd a bylo by skvělé, kdyby se ntb bez ní obešel.
náhlé zpomalení diskových operací může znamenat nemocný stav a odchod toho "ssd" na smetiště dějin, kam patří.

co s tím výkonem, když je tam starý cpu a kulatý nic moc hdd?
- přepnutí raid -> ahci v biosu je vratná akce, uvidí se, jestli to jede dál.
- kontrola rozložení hdd ve správě disků (diskmgmt.msc) napoví, kde má systém aktivní oddíl s bootloaderem a co je možné vyřadit. jsou samozřejmě lepší partition managery.
- protože si lidi neumí rozdělit disk na čistý systém+sw a čistá data kvůli záloze, je nutno vytvořit bod obnovení, kdyby odebrání zbytečného intelího ovladače raid selhalo.
to by byla cesta pro náhradu pomalého hdd za svěžejší samsung 860 evo, crucial mx500, adata su800, transcend 230, wd blue ...

Než sa onanovať so zdochnutou osmou stiahni si ISO W10 x64 PRO, trebárs už finálnu 2004 pre Máj 2020, Rufusom vyrob na fleške bútovačku pre MBR. (Nie GPT) V Bios prepni z UEFI na Legacy a vypni tiež SecureBoot.

Otvor nástroj po nabútovaní PC: Diskpart.exe - Clean - Active - NTFS a inštaluj W10 na čistý, zmazaný nultý sektor aktívneho a primárneho oddielu pevného disku.

Ak bude blbnúť aj desina, máš HW problém. Zahoď železo do šrotu s rozmachom a otočkou pána Diskobolosa.

K digitálnej aktivácii desiny po jej nainštalovaní použi na skúšku napríklad:

https://github.com/CHEF-KOCH/KMS-activator/releases/tag/0.9

alebo nejaký nástroj HWIDGEN, KMS.

Podle mne je tam zapnuté zrychlení systému disku HDD (500 GB) pomocí SSD disku 32 GB.
Pokud se to chová divně, tak bych doporučil rozbořit RAID a vymazat kompletně 32 GB SSD - to je pouze cache.
Pokud je SSD disk vymazán a pouze inicializován (bez pártyšny), tak lze normálně nabootovat v režimu RAID z 500 GB HDD.
Po najetí operačního systému je nutné přes Intel aplikaci "Intel Rapid Store" znovu urychlit disk pomocí SSD. (stáhnout aktuální verzi pro OS)
Disk zmizí ze Správy počítače a bude použit pro RAID 1 (pseudo od Intelu, jako cache).
Toto se požívalo v době, když SSD byly příšerně drahé. Operace s diskem se rapidně zrychlí (je to znát). Je to tak na 1/2 cesty k SSD.
Nyní je to již mrtvé. Doporučuji teda pořádně nejprve otestovat SSD (může být vypsán) a buď tedy znovu sestavit pole nebo SSD ze slotu M2 vyhodit a místo klasického disku tam dát SSD.
Celý disk zkopírovat 1:1 z HDD na SSD.