Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zálohovať v počítači alebo do ext. úložiska?

Dobrý deň, vždy som zálohoval dôležité dáta z PC na ext.HDD ale nedávno som sa zbavil definitívne HDD a prešiel výhradne na SSD. Zálohujem len malé množstvo dát, vlastne sa jedná len o cca 10-20GB čiže úplne si vystačím s SSD. Nemám ale úplne jasno či spôsob ako zálohujem je dostatočný. Totiž predtým som tie dáta zálohoval na ten ext.HDD ktorý bol samostatnou jednotkou a teraz som zvolil cestu zálohy štýlom že mám dôležité dáta uložené na jednom SSDčkú v PC a občas ich len prekopírujem na druhé ktoré je taktiež v PC a takto si spravím aktuálnu zálohu všetkého potrebného. Je toto správny štýl zálohy alebo sa môže niečo stať a zlikvidovať obe SSD v PC? Myslím niečo v zmysle že by zlyhaním nejakého komponentu došlo k poškodeniu oboch SSDčiek alebo napríklad zásah blesku ktorý by odpálil PC, je niečo také možné? Dosku mám ASUS TUF B450-PRO GAMING, SSDčka sú ADATA XPG SX8200 Pro a zdroj Corsair RM650.

Vzhledem k té velikosti (neznám četnost s jakou zálohuješ) by se asi dal použít například Winrar. V práci to mám nastavený, po kliku na ikonu zabalí vše do archivu (komprese nejrychlejší) jméno souboru vygeneruje včetně datumu takže mám několik souborů např.
zaloha_2020_02_03
zaloha_2020_02_08
zaloha_2020_04_08
nechávám dva tři poslední. Má to výhodu, že můžeš snadno ověřit integritu dat otestováním archivu.
Možná by se dala použít i fleska 64bit (není to ideální) ale splňuje to podmínku že ji připojíš jen na zálohování.Já mám teda 1tb 2,5 ext. disk.
Kopii na druhém ssd bych určitě nechal.

Takže záloha vrámci jedného PC teda nieje ani záloha vzhľadom na tie riziká. Zálohujem vlastne dosť málo dát a časovo to vychádza 1-2x do mesiaca. Mám USB flešku 64GB kde sa mi tých 10-20GB s prehľadom zmestí, otázka ale je či je obyčajný USB kľúč vhodný na takýto účel. Predsa len mám nejaké základy ohľadom pamäte flash a čo viem tak nieje tento typ úložiska až tak dobrý čo sa živostnosti týka.

USB flash disk je méně spolehlivé médium než stará disketa.
Archivace na více médiích. Pokud není NAS, tak aspoň externí HDD (nikoliv SSD) a to v provedení BOX + HDD. Externí "hotovky" jsou obvykle s převodníkem USB/SATA na desce elektroniky disku.
V dané velikosti jsou dostupná i optická média určená na archivaci dat.
K tomu ještě je dobré nějaké další umístění.

Kolko ludi, tolko chuti ... Kazdy mame iny pohlad na zalohy. Treba aj rozlisovat kratkodobu zalohu (OS) a trvalu zalohu (foto prababicky).

* USB kluc je vhodny na prenasanie dat (za predpokladu, ze data na povodnom ulozisti este existuju), nie na jedinu zalohu.
* zalohovat data na iny oddiel (partition) daneho disku neni zaloha (disk moze zlyhat ako celok)
* zalohovat data na iny fyzicky disk (trvalo pripojeny), je zaloha o nicom napr. pre Ransomware, ale aj zlyhanie zdroja (moze odpalit aj disky)
* externy disk (stale odporucam mechanicky), ktory sa pripaja len obcas a len ked je system zdravy (pretestovat)
* osobne nemam rad rozne "Cloudové úložiště" v sprave amerikanskych spolocnosti.
Slovensko je demokraticka krajina, ktora ma legalne zvolenu vladu a jej premiera, ale aj tak v pripade e-karantery rozhoduje Google a Apple.

Skusim moj pohlad:

* zalohujem zodpovedne, ale som lenivy hladat po suflikoch externy disk a kable. Mam trvalo instalovany disk v PC na zalohy, ale nie trvalo pripojeny. Pouzivam HDD Power Control Switch
https://www.aliexpress.com/item/32883011585.html?spm=a2g0o.detail.1000014.41.200f653dbU0deK&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.146400.0&scm_id=1007.13338.146400.0&scm-url=1007.13338.146400.0&pvid=75f7bcd7-2d51-44ff-8279-6d39e429f9e6
Alebo iny, staci si vybrat:
https://www.amazon.com/Control-Selector-Switcher-Desktop-Computer/dp/B07T64QLKR

* ked na zalohe dat naozaj zalezi, tak treba brat do uvahy aj riziko poziaru, vybuchu plynu, vykradacku ...
Mam u kamarata (11km daleko) externy sifrovany disk (a kamarat u mna vzajomne).
.

Jufo vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď. Nechcem to ale takto hrotiť. Inými slovami hľadám vždy zlatú strednú cestu a teda brať do úvahy ešte aj požiar alebo vykrádačku je podľa mňa už prehnané. Aktuálne to beriem štýlom že je dobré mať dôležité dáta uložené na minimálne dvoch a ideálne troch rôznych zariadeniach. Vlastne ak si to uložím na dvojicu SSD diskov v PC, na jednu USB flešku a napríklad by som to mohol hodiť aj do mobilu a tabletu tak to už mám 5 zariadení a šanca že sa súčasne odpália všetky v jeden deň je takmer nulová.
To by ma zaujímalo či niekto vrámci svojich osobných dát ktoré považuje za dôležité myslí niekto aj na ochranu pred solárnou búrkou ktorá by teoreticky mohla prísť :D a vlastne ani netuším či nejaká ochrana voči tomu existuje, jedno je ale isté. V takomto prípade to zrejme bude to posledné čo by ma trápilo. Takže to môžem uzavrieť, hodím zálohu na 3 rôzne úložiská.

Ospravedlnujem sa, ze odpovedam neskoro:

"Vlastne ak si to uložím na dvojicu SSD diskov v PC" (odpoved uz bola)
* zalohovat data na iny fyzicky disk (trvalo pripojeny), je zaloha o nicom napr. pre Ransomware, ale aj zlyhanie zdroja (moze odpalit aj disky)
*na jednu USB flešku >>> USB kluc je vhodny na prenasanie dat (za predpokladu, ze data na povodnom ulozisti este existuju), nie na jedinu zalohu.

Na zalohu pouzivaj NAS, alebo externy disk, krory pripajas len do cisteho OS

P.S. "aj na ochranu pred solárnou búrkou ktorá by teoreticky mohla prísť ...." na to mam kamaratku, co prevadzkuje vestiaren/vestirnu (zadarmenko neee)
.

Jedna ze života: mám 1x nvme a 1x SSD. Mám dualboot 2x Windows 10. Na obou SSD jsem měl složku "záloha" do které jsem zapisoval zálohy. No a microsoft mi to při přebootování (normálně dám vypnoout, zapnu pc, v biosu vyberu jiný bootovací disk) -zřejmě díky funkci fast startup pěkně promázl na obou discích, nahodil se skendisk a "opravoval". Prostě to nově nahrané zmizlo na obou disků\složek. PC neuspávám, nehibernuju. Už jsem tu pi*ovionu fast startup vypl.