Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký notebook koupit?

Přítelkyně si vymyslela, že chce koupit notebook, doufal jsem, že si to za týden nebude pamatovat, ale už o tom mluví tři měsíce, takže mi nezbývá než rozbít prasátko. S počítačem moc neumí, bude ho mít hlavně na prohlížení internetu + sledování filmů + hovory přes webku, třeba hry ji nijak neberou. Takže to nemusí být nic extra drahého, ale zase ono dneska je náročné už i to procházení internetu, takže zase by to nemusel být úplný křáp. Ona by to možná ještě vydržela, když se jí to bude sekat, ale já při tom budu chytat nervy. Cenu bych viděl tak kolem 15 000 Kč, přes 30 000 Kč bych šel fakt nerad.

Chtěl bych poradit, který notebook koupit. Asi se s ním bude dost cestovat, takže si myslím, že není nutné, aby měl třeba DVD mechaniku, dá se koupit externí. Chci numerickou klávesnici. Když bude mít i podsvícenou klávesnici, tím líp. Když bude trochu odolnější, aby ho nerozbil první pád, bude to taky fajn. Mohl by mít delší výdrž baterie.

Mně se třeba líbí 3D virtuální realita. Říkal jsem si, že bych na to třeba za dva roky koupil technologii, bydlí docela daleko, mohli bychom si telefonovat ve 3D, tak nevím, jestli je lepší teď koupit dražší notebook, co by to podporoval, nebo jenom levnější a za ty dva roky koupit nový. Zase si říkám, že když už ho teď budu kupovat, tak že by aspoň těch šest, radši osm let měl vydržet.

Líbí se mi třeba notebook Lenovo Gaming L340-15IRH Black: https://www.alza.cz/lenovo-gaming-l340-15irh?dq=5736144. Nebo i jiná lenova, zdá se mi, že jsou levnější než ostatní značky.

Co si o tom myslíte? Já se v tom moc nevyznám, takže můžete klidně doporučit vlastní.
Změna kategorie, původně: Hardware. Notebook je notebook. (karel)

Pokud to dobře chápu, tak tenhle má 4 USB porty. Píšou tam dvakrát USB 3.2, jednou USB-C a jednou nějaké další rozhraní, což může být RJ-45 (LAN), Combo Audio Jack a USB 3.1 Type-C.

Já jsem si potom říkal, jestli nemám radši koupit trochu lepší, asi jsem to zapomněl napsat, ale myslím, že se bude hodně používat pro sdílení obrazovky třeba v TeamVieweru. Řekl bych, že to je trochu graficky náročnější, nebo myslíš, že mám jít o třídu dolů?

co je na sdílení statického screenu náročného? 4jádrový cpu ať stíhá všechny procesy najednou + dnešní integrovaná grafika, jedno jestli intel nebo amd.
team viewer je helpdeskový nástroj, ne pro trvalé přenášení pracovní obrazovky přes síť. tam bude nejvíc brzdit upload internetu.

Mně se třeba líbí 3D virtuální realita.

až to bude aktuální, koupil bych na to odpovídající krám. zatím jen vyhozené peníze a zbytečná váha výkonnějšího notebůů.

nevím, parametry nevidím, velikost ram, počet jader, stáří grafiky.
taky přiznám, že nemám žádnou potřebu sdílet obrazovku.
samozřejmě rdp přes vpn, nebo vnc v lokální síti používám, ale to jde jen o servisní zásahy, nepřenáším prezentace na dálku.

pokud jde o trochu výkonnější grafiku a rozumné kancelářské parametry, volil bych ryzen s integrovanou grafikou, samozřejmě kontrola že cpu má 4 jádra.

Takový dotaz. Byly dva počítače za stejnou cenu, 23 989 Kč:

1. již uvedený Lenovo Gaming L340-15IRH Black: https://www.alza.cz/lenovo-gaming-l340-15irh?dq=5736144
2. Lenovo Gaming L340-15IRH Gradient Blue: https://www.alza.cz/lenovo-gaming-l340-15irh?dq=5755402

První uvedený byl zlevněn a má větší RAM (16 GB), kdežto druhý má RAM 8 GB. První má ale grafickou kartu 3 GB a druhý 4 GB. Který je lepší? Mám spíš myslet na tu RAM nebo na tu paměť grafické karty?

Ani na jedno. Píšeš, že to máš pro přítelkyni, která s tím dělá základní kancelářské věci. Na sdílení obrazovky, jak již psal brtník, bude stačit rozumné čtyřjádro s IGP.

Naopak jsi chtěl, aby to něco vydrželo na baterku a přece nenecháš holku tahat 2,5kg krám. (o těch pádech, jakýkoliv notebook nedoporučuji házet na zem, rozletí se pravděpodobně všechny)
Celkově bych vzal 14palcový model, ale jelikož chceš numeriku, výběr se bohužel značně komplikuje. Třeba toto (místní prominou Acer, ale v téhle cenové kategorii je to stejně jedno, záleží spíše na modelu a každý má své mouchy) - https://www.czc.cz/acer-swift-3-sf314-41-r15c-stribrna/266615/produkt Značně bys ušetřil a na vše uvedené to bude stačit. (akorát to nemá numeriku no)

Ohledně toho VR. To je stále věc budoucnosti a až to bude věc aktuální, tak ať koupíš jakýkoli krám, už to bude zastaralé a stačit to stejně nebude. Absolutní nesmysl.

Až tak jednoduché to taky není.

A on chce notebook na cestování, ale zároveň se tu furt ptá na 2,5kg krávy...

A s tím Acerem, do 20 k je to fakt úplně jedno. Každá značka měla něco... viděl jsem i kusy od jiných značek, které byly udělané ještě hůř než váš "průměrný Acer". Ano, obecně nemají nejlepší reputaci, oprávněně, ale to je jak říct, neber Škodovku, to je pí... na entou.

15 000 Kč, přes 30 000 Kč bych šel fakt nerad.

Tvuj popisek neni moc jasny, s tou virtualni realitou to snad nemyslis vazne.
Kdyz zustaneme nohama na zemi, tak normalni vykonejsi pracovni notebook (ty co vetsinou nemaji v nazvu GAMING) s CPU Intel 10. generace (minimum Core i5-1035G - 4xCore 8xTH) + Intel UHD/Iris nebo ekivalentni AMD Ryzen 5, APU Vega + 8Gb RAM/DDR4, M.2/SSD + HDD s IPS matnou obrazovkou a kvalitni konstrukci koupis pod 20 000Kc.
(Na hrani se vyplati cenove jen desktop).

PS: Idealni by bylo treba Lenovo V15-IIL kdyby nemel TN obrazovku.