Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kdo na tohle přijde? - Seknutí PC při hrách

Zdarec,

už mi začínají vážně docházet možnosti.

Začalo to takhle - 2.7.2020 jsem normálně večer počítač vypnul. Předtím žádné problémy nebyly. Následný den, když jsem počítač šel pustit, monitor zahlásil hlášku, že není připojený kabel do grafiky.
Takže začalo pátrání, co vlastně odešlo. Mám ještě jeden pracovní počítač, díky kterému jsem zjistil, že odešel monitor. Počítač mi totiž bez "připojeného" monitoru odmítl bootovat. Podle desky jsem koukal na diody, které ukazovaly, že by vše mělo být ok. Jediné, co se zaseklo, byl právě zmíněný boot. Až když jsem přinesl druhý počítač a zkusil obměnit oba monitory na obě dvě PC varianty, jsem doopravdy zjistil, že můj již více jak 10 letý monitor umřel.

Po zapojení pracovního monitoru od HP mi další problém nastal, když jsem si šel zahrát s kamarádem CoD WarZone a počítač najednou zmrzl. Pak se to stalo znovu a znovu. Pokaždé odlišná doba, než se tak stalo. Jednou hned, jednou až po 30 minutách. Říkal jsem si, že je to třeba monitorem, který v tu dobu běžel na odlišné rozlišení, než předešlý a myslel jsem si, že je nějaká chyba v grafice, která prostě narazí na nějaký problém vykreslování na tohle rozlišení.
No nic, zkusil jsem ještě tohle - počítač jsem odpojil, vyčistil, vše nově připojil. Kdyby náhodou při tom zkoumání, proč mi nejede, jsem něco omylem povytáhl nebo tak. Šel jsem to zkusit znovu, tentokrát jsem sledoval i teploty komponent.
Žel, toto nepomohlo a počítač to udělal znovu. Zmíněné teploty byly všechny v normě.
Zakoupil jsem si nový monitor se stejným rozlišením jako předešlý, ale problémy přetrvávají.

Kde jsem zaznamenal problém -
1. CoD WZ mi zmrzne
2. NFS Heat na test, který jsem spustil, se 2x sekl při načítání do hry a 1x ve hře po 4 minutách hraní.
3. Stará hra Gothic 3 mi PC nezasekává

Co jsem zkusil -
1. Díval jsem se na naposledy nainstalované Windows aktualizace. Ty proběhly minulý měsíc a není mezi nimi žádná problémová.
2. Zkusil jsem Windows test na RAM, který proběhl úspěšně.
3. Stáhl jsem stress test na GPU i CPU - oba komponenty běží na 100 % při přijatelné teplotě a počítač nezaseknou.
4. Stáhl jsem program na kontrolu zdraví disků a vše je OK.
5. Zkusil jsem přehodit NFS Heat z SSD na HDD a beze změny. Počítač to zasekne i tak.

Na PC nebyla provedená žádná nedávná změna na HW ani SW. Poslední aktualizace ovladače na grafickou kartu a Windows update byly před měsícem a vše fungovalo.

Moje specifikace:
RAM 16 GB HyperX DDR4
AMD Ryzen 5 2600X
Nvidia 1060 GTX 6GB
B450 Tomahawk
Disky - 2 TB HDD, Intel a Kingston SSD
750W Seasonic
Windows 10 originální kopie

Budu rád za jakoukoliv radu, kde může být zakopaný pes.

Moc děkuji.

Pak se to stalo znovu a znovu. Pokaždé odlišná doba, než se tak stalo. Jednou hned, jednou až po 30 minutách

Na kolik Mhz máš nastavenou tvou RAM ? V jakých slotech ji máš zapojenou ?
Nebo celkově , v BIOS jsi neco nastavoval ? Tyto záseky když pominu Windows, často pochází z HW a OC, z pretočení nějakého komponentu.
To že jsi ty v BIOS nic nenastavoval, neznamená že není OC spuštěn. Ta základní deska se po spuštění mohla pokusit nastavit kupříkladu co nejvyšší frekvenci pro RAM, použít nejaké vlastní časování a podobně, to samé u položek CPU a šetřících funkcí procesoru.
(jestli ty problémy přetrvávají už jen u těch her, tak problém pochází možná z nich)

V CMD to ukazuje 2667 Mhz a dokonce i v biosu. Ramky jsou klasika ob slot. Přiložím obrázky z casu a biosu. Já sám jsem v biosu před tímhle nic nedělal, jen možná na začátku, když jsem kdysi dávno pc pořizoval.
107686160_826906391049633_7669973399148385524_n.jpg
84305611_895543400944754_7034967304496067016_n.jpg
107391654_268863120876512_5324412690738337507_n.jpg
107105610_948208755614773_1307257301894172857_n.jpg

Jestli z toho něco vykoukáš?

Podle obrázků i osazení RAM to vypadá tak, jak to vypadat má.

Ale určitě bych ti doporučil Updatovat BIOS, jelikož máš docela postarší verzi (IMHO jsi ji od koupy PC nikdy aktualizoval?) , mezi tím vyšli ( opravné PATCH až po ComboAm4PI 1.0.0.6 což je snad pátý opravný PATCH od tvé verze), které mimo lepší kompatibilitu RAM přináší i lepší stabilitu, a kompatibilita zařízení (jako graficka karta) na PCI-E.
(kdybych byl na tvém místě, začal bych aktualizaci BIOS než bych hledal problémy jinde)

Tak už mám asi viníka. Mýlil jsem se a dostatečně jsem neprozkoušel přes zátěžový test procesor.
V klidu má krásnou teplotu, ale při zátěži na 100 % rychle dosáhne 80 °C a tam se počítač sekne. Co jsem koukal, tak limit je asi cca 85 °C.
Kamarád má ten samý, jen s nižším taktem, tedy označení bez X. Když jsem mu poslal stejný SW na test CPU, tak se přes 60 °C nedostal.
Ovšem já mam stock chlazení a on ne.
Jinak updatoval jsem BIOS a dokonce i chipset, který obsahuje přímo power profil na Ryzen.
Tak zítra naklušu na prodejnu do Alzy a zkusím to s novým chladičem.

Ale nechápu, že z ničeho nic takové problémy. Jakože odejde monitor a na to konto se přehřívá procesor? Když do té doby nebyl problém. Dokonce jsem ten chladič vyndal a znovu zandal.
Procesor mám asi tak 2 roky a co jsem se díval, lidi dokáží taktovat tenhle procesor i na stockovým chladiči a šlape to.