Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pc se seká; Upgrade?

Zdravím,
mám nějaký problémy ohledně počítače. Cítím, že už moc netáhne. Čistil jsem ho softwarově a i od prachu a přijde mi to pořád stejný. Občas mi padají fps a není to úplně plynulý. Hraju teď často csko a všechno běží v pohodě a z ničeho nic je to naprosto nehratelný a spadne to na 10 fps na 5-10 vteřin a pak je to zas ok. Takhle se to opakuje několikrát za hru. U novějších singleplayer titulů si to s 60fps moc netyká. Začal jsem hrát novou trackmanii (taky občas sekne) a samo od sebe mě to koplo na plochu, tak 20 vteřin jsem nic nemohl a pak to napsalo GPU uplugged. Updatnul jsem drivery, tak nevím. Kontroloval jsem teplotu při těchto situacích (procesor: 63°C; gk: 67°C). Co se týče antiviru, používám ESET a nestahuju nic, co by nebylo v pohodě. Byl by na čase upgrade komponentů?
Díky za odpověď

jestli sem chceš dát výpis parametrů, je tu obrázkový návod:
https://pc.poradna.net/files/90658-speccy2txt-png

pc domácích samoadminů bývají brzděné automaticky spouštěným humusem. takže co tam máme:
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.

nic jako eset v pc nepotřebuješ, ať už je to cokoliv a platíš za to kolik chceš.
není důvod to mít, zastaralé viry (a je honící antiviry) patří do minulého století. název/verzi esetu stejně neznáš, takže tě nezajímá.

edit: hw jsi tu dal: grafiku se sebezapřením a cpu bych neoznačil za vhodné pro herní stroj.
ram máš na ten krám kupodivu dost. o typu hdd nepíšeš nic, nějaká kontrola smart by se hodila (crystaldiskinfo)

edit2: pokud byla ramka časem dokupovaná, asi by mělo smysl spustit memtest, aspoň hodinu.
i win mají jakousi diagnostiku paměti.

Operating System
Windows 10 Professional 64-bit
CPU
Intel Pentium @ 3.60GHz
Kaby Lake 14nm Technology
RAM
16,0GB
Motherboard
ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME B250M-PLUS (LGA1151)
%1 Chipset
Graphics
S24F350 (1920x1080@71Hz)
4095MB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (MSI) 36 °C
Storage
1863GB Seagate ST2000DM008-2FR102 (SATA (SSD)) 40 °C
238GB INTEL SSDPEKKW256G7 (Unknown (SSD))
7GB Verbatim STORE N GO USB Device (USB )
Optical Drives
PLDS DVD+-RW DH-16AAS
Audio
NVIDIA Virtual Audio Device (Wave Extensible) (WDM)

Pošlu to sem raději znova celé.

K automaticky spouštěným aplikacím mám udělat screenshot?

Pochopil jsem, že věci jako antiviry jsou teda zbytečný.

- zastaralá grafika a kancelářský 2-jádrový procesor, fak bída, to už víš.
- tento intel ssd patří k pomalejším, ale budiž.
- hdd je typu smr, to by ještě nemuselo vadit, ale už kvůli tomu bych ten crystaldiskinfo spustil

antiviry jsou různé, ty máš celkem slabý procesor, takže o tom nemá cenu polemizovat a vykopal bych zázrak od esetu ven.

ms autoruns: důležité záložky jsem vyjmenoval. chce to vidět celý název procesu a hlavně celou cestu na disk.
process explorer: jen pomocné zobrazení co běží a jak vytěžuje cpu (lepší správce úloh). nad čím necháš myš, zobrazí detaily.

Nič neposielaj, ale sprav si na fleške z ISO W10 bútovačku z ktorej vykonaj čistú inštaláciu na zmazaný nultý sektor aktívneho a primárneho oddielu pevného disku.

Do W10 nepatrí žiaden AV, dokonca ti radím vypni aj Defender v "Centre zabezpečenia" nech nestrká do všetkého svoj rypák, nevykonáva kontroly na pozadí, nešpicľuje a neposiela podprahovo, sofistikovane dáta in/out po serveroch MS.

Zbav sa bloatware, veškerých apps, Telemetrie, Appraiser, Ceip, Store, Bing cestou PowerShell, príkazmi pre Dism.exe, potom v Plánovači úloh vypni "disable" nepotrebné veci.

So spomenutým HW ti musí šlapať čistý, vyladený systém, ako delo aj pri hopsajúcich pimprlatách na monitore priblblých hier.

Čistá instalace a všechny pojmy okolo toho jsou pro mě španělská vesnice a slyším většinu poprvé, takže tomu moc nerozumím. :D

Co se týče vypnutí těch věcí co jsi vypsal, díky za rady a podívám se na to.

Takže podle tebe je můj PC po hw stránce v pořádku a měl by zvládat i náročnější hry?

Test HW a jeho 100% stav neriešim, na to je príslušný SW určený k testnutiu jednotlivých komponentov, od GK po pevný disk.

Čistá inštalácia systému z flešky je trivilána vec pre mierne pokročilého, návodov je na nete dostatok.

Stačí cestou Rufus vyrobiť na 8GiB fleške médium, napríklad pre MBR z ISO W10.

V Bios vypni Secure Boot, prepni sa z Uefi na Legacy, aby si pripravenú flešku na zavedenie MBR mohol spustiť. (Na molocha v podobe GPT/Uefi sa vybodni).

Potom nasleduje už len nabútovať PC z flešky, otvoriť si príkazový riadok (cmd.exe), a nástrojom Diskpart.exe -Clean - Active - NTFS pripraviť pevný disk na čistú inštaláciu. O ostatné sa postará Inštalátor systému sám.

V každom prípade najprv skontroluj, či sa ti systém nesnaží úporne vyhľadávať na pozadí záplaty s ich inštaláciou lebo tento proces môže robiť galibu, neželané záseky.

Zmaž komplet zložku:
C:\Windows\SoftwareDistribution\Download\*.*
resp.
C:\Windows\SoftwareDistribution

Zbavíš sa naťahaných záplat a zároveň po čase zistíš, či sa zložky znovu vytvorili a či sú v nich naťahané opätovne nové a nové záplaty pre W10.

Tiež si vyčisti pod cmd.exe, spustený ako Správca(!) tieto zložky, okopči iba text a paste, vlož ho myšou do čierneho okna - Enter:

takeown /f "C:\System Volume Information" /a /r /d y
icacls "c:\System Volume Information\*" /grant:r administrators:F /t /l
rmdir "c:\System Volume Information" /s /q

takeown /f "C:\Windows\servicing\LCU" /a /r /d y
icacls "C:\Windows\servicing\LCU" /grant:r administrators:F /t /l
rmdir "C:\Windows\servicing\LCU" /s /q y

V zložke LCU si nacpe desina veľké balíky (Rollup) záplat, ktoré zaberajú miesto. Smelo zmaž.

V zložke System Volume Information sú posledné funkčné body obnovy, Indexácia pre oddiel C:\ a logy chkdsk, zmaž obsah, vytvor si nový bod obnovy.

takeown /f "C:\Users\užívateľ\AppData\Local\Temp" /a /r /d y
icacls "C:\Users\užívateľ\AppData\Local\Temp" /grant:r administrators:F /t /l
rmdir "C:\Users\užívateľ\AppData\Local\Temp" /s /q y

Iba zmeň *\užívateľ\* za svoje meno.
----------------------------------------------------------------------------
WU a Bits sa dá v Services v Registroch alebo vo Firewall vypnúť, odstaviť, aby systém nehľadal ako blbý po nete záplaty a hlavne, aby nezahlcoval systémové prostriedky s tokom dát nielen po nete, ale aj po celom HW reťazci.

nástrojom Diskpart.exe - Clean - ... pripraviť pevný disk na čistú inštaláciu

pochopitelně o všechno na disku přijdeš.
pan kolega předkládá postup na novou čistou instalaci. on vůbec neřeší tvůj problém - ne moc výkonný hw zatížený nesmysly, které se ti nechcou procházet.

kompatibilní cpu pro tu desku: https://www.asus.com/cz/Motherboards/PRIME-B250M-PLUS/HelpDesk_CPU/ - nějaké normální 4jádro (i5)
příklad - shánět v bazaru není úplně nejlepší terno: https://pc.bazos.cz/inzerat/122067474/intel-core-i5-6600k-8gb-ram-ddr4-2133mhz.php

GTX 1050 Ti: náhrada podle tvých potřeb a možností. nevím jestli potřebuješ upgrade na gtx1660s, nebo stačí levnější rx570, musíš si spočítat sám co ti dává smysl.

Ano. Doporučuji při instalaci fyzicky odpojit (= vytáhnout kabel) od všech disků s výjimkou toho, na který budeš systém instalovat. Někdy (zvlášť když v tom nejsi zběhlý) může dojít k tomu, že zavaděč systému si instalátor nacpe na jiný disk, než na kterém bude systém. Pokud by někdy v budoucnu ten disk odešel nebo jej potřeboval vyměnit, měl bys problém...

je to bída. nahradit 2-jádrový ojeb rozumným cpu stojí prachy, nahradit 1050ti něčím lepším stojí o dost větší prachy. aby byl pokrok vidět, aspoň 1660s.

1. rozhlížel bych se v bazarech po rozumném 4jádru, protože to je úzké místo pro delší chod windows i upgrade grafiky. někde je za 2t, i tak mi to připadá dost.
2. uklidil bych automaticky spouštěný bordel ve stávajícím systému, tazatel asi ještě na nic nesáhnul.
samozřejmě se dá uvažovat o nové čisté instalaci na prázdný disk.
3. s grafikou čekat na výprodej nebo na ježíška.