Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotky - jak hromadně změnit datum pořízení podle jména souboru

Mám hromadu fotek které jsou pojmenované podle data pořízení (2019_0702_125213_001). Bohužel v těch souborech není zaznamenané datum pořízení. Dělám si pořádek ve fotkách - nahrávám všechno do Google Fotek, jsou z různých foťáků a potřebuju si je všechny uspořádat podle času. Když u některých datum pořízení chybí tak mi to v tom dělá dost chaos.

Existuje nějaký nástroj, jak hromadně zapsat datum pořízení podle názvu souboru?

V total commanderu umím z data pořízení pojmenovat jednotně fotky, ale nepřišel jsem na to jak to udělat opačně....

Přes exiftool jsem dělal to hromadné přejmenování podle data pořízení....ale nemůžu přijít na ten opačný způsob. Označit všechny fotky a pak přes změnu atributů? Tam dám přidat atribut a u doplňku se mi objeví jen "tc", exif tam není. Nebo jsem mimo a dělá se to nějak jinak? V tom odkazu se píše o nějakém příkazu, ten nevím kde mám zadat....

Do teď jsem si myslel že exiftool je jen doplněk TC. Jak už jsem psal - dělal jsem přes tento doplněk hromadné přejmenování podle data pořízení.
Teď jsem si stáhnul ještě spustitelný soubor exiftool(-k).exe - asi máš na mysli tento? Ovšem tam taky přesně nevím jak na to, označím si fotky které chci přepsat a přetáhnu je na ten spustitelný soubor, tak se mi ty fotky načtou...zkusil jsem i zadat ten příkaz z odkazu, ale nic, po enteru se mi to okno zavře a datum pořízení u fotek není.

exiftool "-datetimeoriginal<filename" C:\fotky - tak by to bylo správně?
Ovšem není mi jasné kam ten příkaz zadat:
- zkoušel jsem otevřít ten exiftool(-k).exe - otevře se mi jakoby okno příkazového řádku s informacemi o exiftoolu - ale tam nejde psát
- přetáhl jsem všechny fotky na ikonu exiftool(-k).exe - otevřelo se mi okno příkazového řádku, kde se mi načetly všechny ty fotky - na konec jde psát, ale ať tam napíšu cokoliv, po potvzení enterem okno zmizí a nic se neděje....

- zkoušel jsem otevřít i příkazový řádek z nabídky start - po zadání příkazu co píšu nahoře mi to zahlásilo: exiftool není názvem vnitřního ani vnějšího příkazu, spustitelného programu, nebo dávkového souboru.

Omlouvám se, ale s příkazovým řádkem jsem dělal naposledy někdy v minulém tisíciletí, nevím si rady.

Sepsal jsem krátký návod, třeba to někomu pomůže:
1) stáhnout si exiftool.exe ( případně exiftool(-k).exe – a přejmenovat na exiftool.exe )

2) otevřít tento soubor přes příkazový řádek z nabídky start

3) po otevření souboru pomačkat libovolné klávesy, až se objeví příkazový řádek

4) napsat příkaz: exiftool "-datetimeoriginal<filename" DIR, kde to DIR je cesta k adresáři, kde jsou ty soubory.
Např: exiftool "-datetimeoriginal<filename" C:\fotky

5) potvrdit enterem