Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook nedonutim z ničeho bootovat

Dobrý den, dostal se mi zadarmo do ruky celkem zachovalý ntb HP Compaq NX6310, strčil jsem do něj levné 120gb ssd, 4gb ram a chtěl na něj nainstalovat Windows 7 (ano vím, podpora už neni...) ovšem notebook mi z ničeho nenabootuje, zkoušel jsem USB, DVD a i PXE přes síť ale ntb vždy jen POSTne s logem HP a pak skončí na černé obrazovce... tak mě napadlo vyměnit CMOS baterii protože už se mi stalo že kvůli ní už mi pár pc taky nebootovalo a když jsem ji přeměřil tak měla jen 1.5v, tudíž jsem jí vyměnil za novou (byla to jen klasická CR2032) a ntb samozřejmě píše že je špatně čas, ale v BIOSu NENÍ jediné nastavení systémového času, čas prostě není možné nastavit a ntb mi stále z ničeho nebootuje což bude pravděpodovně tím že datum bude nastavené defaultně na nějakou kravinu (jsem se tak dočetl). Zkoušel jsem bootovat UBCD, Ubuntu, Windows XP, 7, 8.1 ze všech možních možností v biosu ale vždy skončím na černé obrazovce, zkoušel jsem to googlovat i v angličtině a našel jsem něco na 2 fórech ale nikdy to nevyřešily. Tak se obracím na vás o pomoc jestli nevíte jak by se to dalo zprovoznit?,
nainstalovat OS na SSD na jiném pc a strčit ho do tohoto ntb taky nefunguje. Předpokládám že bude pod nějakou klávesovou kombinací schovaná nějaká nastavení biosu ale žádnou takovou neznám
Předem děkuju za ochotu mi pomoct :)

Tohle je jen návod jak nabootovat z USB, já potřebuju nějak změnit čas v BIOSu ale z nějakýho důvodu na tomhle ntb to nastavení prostě chybí, z USB nabootuju ale zaseknu se na černý obrazovce a dočetl jsem se že by to údajně melo bejt tim že je špatně čas (něco jako rok 1980) a soubory Windows/Linuxu jsou novější a prostě to nemůže fungovat ale nevim co je na tom pravdy

Tak zkus nabootovat memtest, vytáhnout ssd, dát jinou paměť nebo polovinu z té co máš. Možná se to s něčím nesnese proto to zamrzá na černé obrazovce.
Jestli se musí ten bios nějak přepnout aby šel změnit datum a čas nevím a nějak se nedaří vygooglovat.

Že se nabootování seká kvůli špatnému datumu/času je podle mě spíš blbost, něco ze zkoušených by se asi rozjelo. A nějaký ultranízký rok jako např 1900 tam nastavit většinou spíš 1980 a podobně bylo nejmíň.

Tak jsem to vyzkoušel, ale notebook se mi vzásadě vysmívá, ale zkoušel jsem teď poslouchat dvd mechaniku abych věděl jestli se notebook vůbec snaží něco načíst nebo jestli nedělá nic, a zjistil jsem že notebook z mechaniky načítá, pak napíše "Time & Date not set" a mechanika se zastaví. Což mi zní jakože je opravdu jen potřeba nastavit čas.... Ovšem v normálním BIOSu takové nastavení neni, takže mi připadá že ten notebook můžu tak leda vyhodit, ale prostě mi příjde škoda vyhazovat funkční ntb jen kvůli špatnému času v BIOSu

Vybitá CMOS baterie byla, tu jsem vyměnil, to jsem napsal už na začátku, ale notebook samozřejmě zapoměl čas, ovšem ten nejde v BIOSu nastavit, takže předpokládám že se musim klávesovou zkratkou dostat do nějakého pokročilého nastaveni BIOSu, ale tu zkratku samozřejmě neznám

Když při startu držíš F10 tak vidíš co ? Je ten Notebook připojen k internetové síti (LAN) ? Ten čas se musí podle něčeho aktualizovat kdyz není nastaven přes interní hodiny RTC.

Notebook nedonutim z ničeho bootovat

Ne vytváříš nahodou bootovací zařízení pro systém UEFI na misto Legacy/MBR ?

PS: Zde máš kompletni manual a průvodce pro tvuj NTB :
https://www.manualslib.com/manual/445447/Hp-Nx6310-Notebook-Pc.html?page=29#manual

přes F10 se dostaneš do BIOSu, ale v něm nikde nastavení času neni, notebook jsem zkoušel připojit přes RJ45 na net a i jsem ho zkoušel nabootovat přes PXE z jiného pc ale notebook jen napsal "attempting network boot" a pak jen napsal "Time a Date set wrong" a zasekl se na černé obrazovce. Manuál jsem pročítal ale o nastavení času se tam nikde nepíše, právěže si myslím že čas je přes RTC ale je špatně a není ho možné nastavit v BIOSu
Edit: bootovací médium jsem dělal Legacy/MBR a i jsem zkoušel origo Windows XP DVD takže v tom problém nebude

Tohle jsem si pročítal, stejnej problém ale nevyřešili ho, jenom tam jeden týpek napsal že to vyřešil portable instalací Win XP, ale do tý mi notebook nebootuje, manuály od HP jsem pročetl ale v celý sekci "Computer Setup" neni ani jednou slovo Time nebo Date
Edit: každopádně ho zkusim ještě jednou resetovat, pak napíšu jestli pomohlo

Tak jsem zjistil něco zajímavého: Po tom co z něj byla vyndaná CMOS baterka na 20m (normální baterka taky) tak se vyresetovali nějaký nastavení v BIOSu ale spousta jich zůstala tak jak jsem je nastavil já, takže z toho jdu vyrvat základní desku a podívat se jestli tam neni někde zespoda ještě schovaná druhá baterka která by udržovala tyhle nastavení

Tak jsem tam strčil starou instalačku Windows ME a notebook se do ní načetl, takže jestli to bude fungovat tak ti upřímně děkuju :-) :-) :-) ,teď jsem na formátování disku, tak doufám že se dostanu do fáze kde se dá nastavit čas, vypnul jsem v BIOSu všechny novější věci jako USB atd... a přepnul procesor do režimu jednojádra

Každý Bios/Cmos sa dá manuálne nastaviť na správny dátum, to je I. a triviálna vec.

https://computer.howstuffworks.com/bios3.htm

Neverím tomu, že W10 odmietla inštaláciu pre nesprávne nastavený dátum a čas v Bios. Každý jeden inštalátor Windows ignoruje nesprávne nastavenie dátumov aj ak je vyhodená pecka baterka vedľa CMOS.

Však si mal napraviť dátum v Bios z nejakého distra cd/usb Ubuntu/Linux z fleš bútovačky alebo nejakým AV typu Sysrescue v príkazovom riadku, Dr.Web live cd ISO, Eset Sysrescue ISO apod.