Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Skrat v počítači

Dobrý deň, chcel som dať dohromady jeden starší počítač a spravil som chybu. Omylom som prepojil kontakty na CPU-FAN konektore. Som si istý že to bol prvý zľava a druhý zľava čiže ak sa nemýlim mal by to byť čierny(zem) a červený(+12V). Nerozumiem sa elektrike a je čisto moja chyba že som omylom tieto kontakty prepojil. V momente keď sa tie kontakty spojili som videl medzi nimi iskru, čiže tam prebehol skrat? Je celý počítač na vyhodenie alebo to je možné nejako opraviť? Osadené komponenty sú staršieho typu takže ich nemám kde otestovať. V počítači v tej dobe bola osadená na doske RAM a CPU. Teraz keď ho skúsim zapnúť tak sa ani neroztočia ventilátory.

Teraz som ho zapol a nabehli ventilátory aj obraz. Zapájal som len monitor no ak mi nabehol nejaký obraz tak by malo byť všetko vpohode? Nechcem do toho už moc rýpať aby som to nedokatoval tak už nebudem robiť nič na rýchlo :)

Príčinou celého tohto je problém s zapojením ventilátora. Ventilátor v zdroji totiž prestal fungovať a zistil som že samotný ventilátor funguje ale jeho napájanie cez 2pin v zdroji je bez šťavy. Opravovať to nemá cenu tak som len kúpil ARCTIC F8 a chcel som ho zapojiť do toho 2pinu(v tej dobe som ešte nevedel že je chyba v tom 2pine v zdroji). Chcem to teraz napojiť do 4pin konektora na doske. Vetrák je 3pin a všetky kábliky čierne :(
Keďže som to chcel prepájkovať na 2pin s tým že tretí pin by som skrátka nezapojil tak mám odstrihnuté kábliky z toho ARCTIC F8 vetráku. Ako som písal všetky sú čierne a síce som si pozeral schémy ako by to malo byť no jedna schéma hovorí jednu, druhá druhé... Neviem ako to mám na istotu zapojiť :(

Výrobcom osadené ventilátory v počítači sú všetky 4pin a majú farebné usporiadanie:
čierny / žltý / zelený / modrý (pri pohľade na neho zo strany kde má rovnú plochu čiže dvojica výstupkov je na opačnej strane)

Spojil som 2xAAA batérie aby som zistil ktorý čierný káblik z vetráku je ktorý. Skúsil som všetky varianty a vetrák sa točí v jednom jedinom prípade. Takže ak tomu správne rozumiem tak v konfigurácii kedy sa točí vetrák tak káblik pripojený k batérii v polarite "-" je "zem" a "+" je tam kde má ísť "+12V" ? Automaticky tretí ktorý ostáva zapojím do ostávajúceho pinu. Je to správne?

Čo sa môže stať vlastne v prípade zlého poradia káblikov v tom 3pine? Vtedy mi to hodilo iskru ale to bola iná situácia pretože ja som vlastne testoval či mi po pripojení dvoch kontaktov bude vetrák reagovať a omylom som tam tie kontakty spojil.
Tentokrát ale už to pôjde normálne zapojené cez 3pin konektor.
Riadil som sa touto schémou: https://prnt.sc/tj3zmx
Aj podľa usporiadania káblikov v konektore ktoré sú originálne od výrobcu PC je toto usporiadanie správne. Keďže mám všetky tri kábliky z vetráku čierne tak som pomocou AAA batérie zistil že mínus na batérii je GND(čierny) a plus je +12V(žltý). Posledný voľný pin teda musí byť zelený.
Je to ale správne považovať polaritu na batérii označenú ako mínus za GND?

Maximálne môže byť poškodený regulátor na základnej doske? Myslíš nejaký regulátor pre ventilátory alebo nejaký regulátor ktorý je veľmi podstatný aj pre iné časti PC? Čo sa toho štartu ktorý som skúšal len s zapojeným HDMI a napájacím káblom tak všetko vyzeralo vporiadku, PC sa zapol a vetráky sa roztočili na bežné otáčky... Nič neobvyklé som nezaznamenal.

Ten vetrák som už dokončil, ostáva mi to poskladať no to už dokončím zajtra.
Ďakujem všetkým za užitočné rady :-)

Mám ešte jeden dotaz súvisiaci s týmto celým. Ten počítač je totiž obyčajný kancelársky a je to bez GPU. Je tam CPUčko ktoré má 65W TDP. Ostatný HW zožerie veľmi málo takže vo výsledku z toho zdroja ktorý tam má 280W to nieje žiadna poriadna zátaž. Ten zdroj je zrejme pre vyššiu konfiguráciu toho počítača ktorý má aj GPU. Je nutné vôbec aby ten zdroj mal aktívne chladenie? Aj pri maximálnej záťaži toho počítača ten zdroj pôjde na 1/4.
Zdroj vyzerá takto: https://prnt.sc/tj4jin

odběr cpu, základní desky s ramkami, napájení disku, ventilátor - podle zátěže tak 80-100W.
pro představu si vem do rukou 75 nebo 100W klasickou žárovku a zkus ji udržet za baňku, kolik vteřin to dáš.
potom pokračuj ve filosofování, jestli je něco třeba chladit.

jestli ti chcípnul zdroj "280W", u kterého nemůžeš přečíst typ, buď jen rád. ty staré noname shity nestály za nic.
od známého vysomruj něco jako 300W zdroj, raději typ s bočním 12cm ventilátorem.

Takže ak to zhrniem tak vetrák je tam nutný. To s tou žiarovkou znie logicky, ak to takto funguje aj v prípade zdroja tak naozaj nieje čo riešiť a musí tam byť aktívne chladenie. Ešte je otázne ako ten vetrák bude fungovať ak bude zapojený na doske. Predpokladám že sa bude orientovať záťažou respektíve teplotou CPU čiže teoreticky by mal byť zdroj chladený optimálne. Dokupoval som chladič(SCYTHE Katana 5) takže teploty nebudú problém a teda ani RPM to nebude mať vysoké.

Zdroj vyzerá že funguje dobre až na ten jeho 2pin konektor na vetrák ktorý som pravdepodobne nejakým spôsobom odrovnal. Snažil som sa konektor ťahať priamo, nemal žiadnu zarážku a nevyzeralo to že je mechanicky poškodený, držal pevne na doske, piny neboli ohnuté a konektor som tam vždy zapájal správnou polaritou(inak to ani nešlo). Ale keď som to testoval či po výmene vetrák funguje tak nefungoval a nakoniec som zistil že v 2pin konektore proste nieje žiadna šťava. Možno to bola len zhoda náhod ale skôr to vyzerá že som ho nejako odrovnal.

Vďaka za TIP. Ak bude ten zdroj problém tak ho vymením. Skôr sa ale obávam že ten komp bude celý na odpis. Nie som elektrikár ale skúšal som ho naštartovať po tom skrate niekoľko krát a nešilo ho naštartovať. Potom prešiel nejaký čas a už ho naštartovalo a to sa mi nepozdáva aby to takto zázrakom začalo fungovať.
Ultimátna chyba je vždy zasahovať do elektra pri zapnutom stave. Ešte sa to dá pochopiť ak to robí elektrikár ktorý vie čo robí ale z mojej strany to bola totálna chyba čokoľvek skúšať. Je to len starý takmer bezcenný PC takže na druhú stranu radšej sa poučiť na tomto ako na hlavnom kompe ktorý je vyššej hodnoty.
Zajtra to celé dokončím a uvidí sa či bude všetko fungovať :-)

Mám to takmer dokončené a keď som skúsil test či sa počítač zapne tak žiadny problém tam nevidím, normálne sa nabootoval OS. Osadený ventilátor vzadu mal rozumné otáčky, taktiež ten na CPU. Ten ktorý je v zdroji a zapojil som ho do 4pin konektora označeného ako PWR_FAN ide ale na plné otáčky. Môže to byť dôsledok zlého zapojená tých káblikov v 3pin koncovke toho vetráku? Alebo dôsledok toho skratu? Ten skrat bol na CPU_FAN. To ešte len bude sranda ak sa ten vetrák v zdroji nebude dať regulovať, je to 3pin a tento starý počítač nemá žiadne ovládací panel na ovládanie RPM.

Funkce řízení otáček procesoru a případně dalších větřáků na dalších konektorech se musí zapnout v biosu (který ji logicky musí mít - nevím přesně v kterém roce se to začalo objevovat ...2004 ? Deska to tedy nemusí nutně umět.
U Asusu se to jmenovalo Q-Fan.

dá se to koupit

https://www.czc.cz/airen-rpm-basic-regulator/95705/produkt
https://www.czc.cz/premiumcord-prodluzovaci-kabel-k-ventilatoru-s-rezistorem-3pin-samec-3pin-samice-8cm/253881/produkt
https://www.czc.cz/primecooler-pc-afsc8/65003/produkt

ve zdroji bych spíš koupil tichý ventilátor (např 12v 0,12A)a nechal ho jet naplno.
https://www.czc.cz/arctic-fan-f8-silent/179001/produkt
když už to tak bastlíš nebylo by špatné změřit teplotu chladičů ve zdroji po zátěži /bezkontaktně IR/ ale možná je to zbytečně riskantní /zdroj může být teoreticky nabitý na 400v i po odpojení z el. zdroje/

Je to OEM build od Lenovo IdeaCentre H535. Jediné čo viem že je to FM2 socket. Uprostred dosky je veľkým nápis N1996 a taktiež CFM2D3M čo mi našlo nejaké dosky čiže to zrejme bude označenie dosky. PC som už dal bokom a najbližšie sa k tomu dostanem až za niekoľko dní keď dôjde ten vetrák. Takže nemôžem teraz preskúmať detailnejšie ten BIOS. Som si ale takmer istý že nič na ovládanie RPM tam nieje.