Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 10 rozbite zvetseni na 4K

Zdar,

prohledal jsem Google a reseni sem nenasel, nejak ani nepredpokladam, ze to vyresime, tak snad aspon varovani.

Na 4K (UHD) monitoru jsem ve Windows 10 nastavil doporucene zvetseni na 150%. (Nastaveni - System - Obrazovka - Meritko a rozlozeni - Zmenit velikost textu, aplikaci, ...)

Vysledek na obrazku: vsechny ikony, nahledy jsou fuc. Ikony plochy pryc, polozky ovladacich panelu pryc, ikony v pruzkumniku pryc, nahledy obrazku pryc.

Udelal jsem teda to same na druhem PC, abych overil, ze to neni rozdrbanym systemem a vysledek je stejny, Windows 10 1909 jsou zase rozbity. Ach jo.

Kdyz vratim meritko na 100% a restartuju PC, tak je to v poradku, jenze delejte na 4K pri malem meritku, vsechno je titerny. Zkousel jsem i pokus s rozlisenima a na fulHD je to ok, meritko se menit da bez problemu, ale jak mate 4K monitor, je konec. Boze, linux umi zmenu DPI uz 20 let, Windows stale nic. :-/

[90709-scaling-jpg]

Řešení:

Presvedcili jste me, pustil jsem se do upgradu v2004.

Boze, kolik chyb nam pribylo v prohlizeci udalosti, kolik toho Microsoft zase zvohnil, to je neuveritelny, co ta firma dokaze produkovat. No tak jsem se pustil prekvapive uspesne do oprav chyb, ac ta nejvetsi chyba se zacinala vyjasnovat. Po upgradu na v2004 uz totiz ty ikony a text nebyly videt ani v meritku 100%. Takze chyba se zda se 4K nesouvisi, jen se tam projevila jako prvni.

Byl to boj, hledal jsem nejake info na netu, predelaval, vracel to zpatky, kdyz to nepomohlo, ale stale nic. Uz jsem fakt nevedel, co si pocit, znovu jsem odendal sluzby mimo Microsoft, vytahl veci z Po spusteni, to uz v msconfigu taky mimochodem nefunguje, jak ma.

A pak to prislo: psal nekdo, ze mu nejak zlobi ikony a nedari se mu zneviditelnit ikonu zastupce aplikaci pres registr.

Safra, to tam mam na tech dvou pocitacich taky nastavene. Ale ne, to preci nemuze mit souvislot s nefunkcnim meritkem a po te s rozhozenim vsech ikon i textovych popisku ve Windows, to je blbost. Ze bych to vyzkousel?

Nahradim teda svou transparentni ikonu zastupce:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons]
"29"="C:\\Multimedia\\\Icons\\shortcut2.ico"

za ten tip, ktery pry udajne funguje lepe:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons]
"29"="%windir%\\System32\\shell32.dll,-50"

No a to je cely. By se z toho Microsoftu clovek posral. Ozkouseno na obou PC, funguje to, meritko muzu nastavovat jak chci. :-)

---

Dve poznamky pod carou:

1. 3840x2160 proste neni rozliseni obrazu, se kterym by se Windows dokazaly obstojne vyporadat. Nove aplikace funguji a jsou i pri zvetsenem dpi zaostrene, ale i treba ovladaci panely rozostrene, spousta programu je rozostrenych. Jako, ze bych odted zacal doporucovat 4K monitory, presne naopak, 2560x1440 je jeste ok, ale tohle tech 4K, s tim uz si Windows moc rady nevedi.

2. Problem nemoznosti nastavit odklad aktualizaci ja pouzivam 30/90 pretrvava i ve v2004 a dokonce uz to v nastaveni neni videt vubec ani zasedle. Proste kdo chce odklad, musi si ho nastavit pres gpedit.msc. (Na nekterych pocitacich to udajne nezmizelo, ale u me teda ano, je to pryc. Ovsem to chyba nebude, tohle je skoro urcite zamer.)

jen pro zajímavost, když už ses rozhodl stát testovacím morčetem:
mezipokus 125% taky špatně?
když zapojíš dva monitory a jeden z nich není 4k - taky nedobře?

o zobrazení win10 mi povídej - přenesu screen vnc okna přes schránku, ve win10 dostanu zvětšenou zrůdnost, mezi jinými systémy je přitom vše ok.

ve Windows 10 nastavil doporucene zvetseni na 150%.

Kolik máš PPP ? Na 4K používám zpravidla 225% a na 4K TV 300%.
150% což je pro obrazovku ~ 144 ppp u mě dela velmi podivný upsaling.

Zkoušel jsi obnovení ikon GUI bez restartu ? Zkus z prikazového řádku (pomáhá mi to spíš u bílých ikon) spustit:

 ie4uinit -show

(imho by bez nutnosti restartu fungovalo exploreru přes "taskkill /f /im explorer.exe" a znovu ho spustitit přes správce úloh → spustiť novou úlohu → "explorer")
Jinak si zkus vypočítat vlastní na místo Windows na který není vždy spoleh třeba přes : https://dpi.lv/

Nevim co je PPP, ale nejde to zvetsovat nad 100% meritko, aniz by ty ikony neprestaly fungovat.

Zkusil jsem vsechno. Pro jistotu, abych vyloucil nejaky bordel, tak i msconfig s pouze sluzbama Microsoft. Zkusil jsem smazat a obnovit icon cache. Myslim, ze vsechny mozne rady, ktere jsem objevil na Google jsem zkusil, ale nejde to. Tim, ze to nejde na dvou ruznych PC, tak to vidim na bug ve Windows.

Ty mas 4K obrazovku a kdyz zvetsis meritko nad 100%, tak se ikony nepodelaji? Jake Windows 10 mas? Na obou PC byly v1909, moc se mi jeste do upgradu na v2004 nechce, ale kdyby to tam mohlo byt opravene, tak bych do toho sel.

Sorry PPP = DPI.
"winver" mi ukazuje build "19619" / 20H2

tak se ikony nepodelaji?

Normálně né, někdy se mi stane ze zustanou bilé když se někdy vrátím z nativního rozlišení 1080p mam bilé ikony, což řeším přes : ie4uinit -show. Jinak upsaling nastavuji jen jednou.
Ale jak ti píšu, myslím že není důvod aby ti to u obnovení explorer nefungovalo a ikony neobnovilo bez restartu PC.

moc se mi jeste do upgradu na v2004 nechce

IMHO je zbytečné kvůli tomu upgradovat OS. Být tebou, při těchto problémech s GUI restartuji jen Explorer.

Zvláštní, 4k monitor používám od v1903, v1909, v2004 a takový problém jsem neměl a zvětšení mám nastaveno na 125%.
Spíš některý hry s tím měli problém, že se zobrazilo jen část obrazu (Division a Doom 3 BFG), ale naštěstí lze škálování deaktivovat pro jednotlivé aplikace.

No, prosel jsem uz opravdu uplne vsechno. Ted jsem nastavil na tom 4K monitoru 2560x1440, aby se to dalo aspon nejak pouzivat, ale je to teda sileny.
Kde by mohl byt problem uz nevim. Jak rikam, odebral jsem uplne vsechno pres msconfig, jedou jen sluzby Microsoft. Zadne cleanery, boostery a dalsi podobne nepouzivam. Pro jistotu i utilitu na nastavovani oken a vice monitoru DisplayFusion jsem odinstaloval, vsechno, co by byt jen teoreticky mohlo neco ovlivnovat je pryc, ale po restartu problem stale pretrvava. A jak rikam, odzkouseno na dvouch PC, dela to na obou.

Ze teda se 4K monitor ukaze jako takovy problem, jsem neocekaval. Ale na druhou stranu problemy Windows na strane skalovani DPI jsou letite, takze me to prekvapit asi nemelo.

Jak jsem psal, objevilo se to na dvouch PC, takze lze vyloucit zabordeleny system. Zavineni cizi aplikaci jsem vyloucil pres ten msconfig. Zbyva jeste par veci jako je ovladac grafiky, at uz v jeho nastaveni (tapu ale co by tam mohlo jit nastavit) nebo nejaka kolize treba grafiky s Windows, ale zase by to byl castejsi problem a uz by to nekdo na netu resil, obe grafiky jsou Pascal.

Nastaveni monitoru pres OSD nemuze mit vliv na mizeni ikon a textu pri nastaveni dpi pro text a grafiky ve Windows. Delalo to jak s obecnym ovladacem, tak to dela i po nainstalovani ovladace od iiyamy.

Grafiky jsou na obouch PC Pascal (GTX 1070, 1080). Pokud by te napadlo, kde v nastaveni grafiky se stourat, tak urcite sem s tim. Ozkousim vsechny moznosti.

Presvedcili jste me, pustil jsem se do upgradu v2004.

Boze, kolik chyb nam pribylo v prohlizeci udalosti, kolik toho Microsoft zase zvohnil, to je neuveritelny, co ta firma dokaze produkovat. No tak jsem se pustil prekvapive uspesne do oprav chyb, ac ta nejvetsi chyba se zacinala vyjasnovat. Po upgradu na v2004 uz totiz ty ikony a text nebyly videt ani v meritku 100%. Takze chyba se zda se 4K nesouvisi, jen se tam projevila jako prvni.

Byl to boj, hledal jsem nejake info na netu, predelaval, vracel to zpatky, kdyz to nepomohlo, ale stale nic. Uz jsem fakt nevedel, co si pocit, znovu jsem odendal sluzby mimo Microsoft, vytahl veci z Po spusteni, to uz v msconfigu taky mimochodem nefunguje, jak ma.

A pak to prislo: psal nekdo, ze mu nejak zlobi ikony a nedari se mu zneviditelnit ikonu zastupce aplikaci pres registr.

Safra, to tam mam na tech dvou pocitacich taky nastavene. Ale ne, to preci nemuze mit souvislot s nefunkcnim meritkem a po te s rozhozenim vsech ikon i textovych popisku ve Windows, to je blbost. Ze bych to vyzkousel?

Nahradim teda svou transparentni ikonu zastupce:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons]
"29"="C:\\Multimedia\\\Icons\\shortcut2.ico"

za ten tip, ktery pry udajne funguje lepe:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons]
"29"="%windir%\\System32\\shell32.dll,-50"

No a to je cely. By se z toho Microsoftu clovek posral. Ozkouseno na obou PC, funguje to, meritko muzu nastavovat jak chci. :-)

---

Dve poznamky pod carou:

1. 3840x2160 proste neni rozliseni obrazu, se kterym by se Windows dokazaly obstojne vyporadat. Nove aplikace funguji a jsou i pri zvetsenem dpi zaostrene, ale i treba ovladaci panely rozostrene, spousta programu je rozostrenych. Jako, ze bych odted zacal doporucovat 4K monitory, presne naopak, 2560x1440 je jeste ok, ale tohle tech 4K, s tim uz si Windows moc rady nevedi.

2. Problem nemoznosti nastavit odklad aktualizaci ja pouzivam 30/90 pretrvava i ve v2004 a dokonce uz to v nastaveni neni videt vubec ani zasedle. Proste kdo chce odklad, musi si ho nastavit pres gpedit.msc. (Na nekterych pocitacich to udajne nezmizelo, ale u me teda ano, je to pryc. Ovsem to chyba nebude, tohle je skoro urcite zamer.)

3840x2160 proste neni rozliseni obrazu, se kterym by se Windows dokazaly obstojne vyporadat.

Jsem rád že se ti to konečně podařilo rozjezd i přes tak náročný postup a čas , ale s tim ze Win ma problém se s 4K vypořádat, to je rozpolčité.
4K používám jak na TV tak monitoru a to i na exotickém poměru stran [21:9] a zadny problém nemam od podstatne starsich Build.
Možná bych radeji počkal a nesoudil hned nefunkčnost na základně jedné zkusenosti s jedním monitorem, třeba jen mezi sebou špatně komunikuji nebo MS či monitor dostávají spatné informace o DPI, špatný nebo nekvalitní kabel, problém z ovladačů GPU (za sebe na 4K používám od PC až po TV boxy výhradně certifikované + certifikace chroma, nebo DP), což pravda vyloženě neprovukuje zmizení ikon na ploše, ale spíš omezení na 30Hz etc, to je opravdu zvláštní ale nemyslím že je to způsobeno výhradně kvůli rozlišení 4K. Když jsi zmínil ten Linux, mohl jsi zkusit jak se s tím monitorem / scaling vypořádá.
Hlavně že už ti to jede :-) Dobrý že jsi nechal postup tvého řešení.

Ono to neni jen o te ostrosti obrazu, ale je to takove ruzne rozhandlovane ty pismena, protste je na tom 4K videt, ze to na to MS nevyvijel, ze proste ty programatori na tomhle rozliseni zjevne nedelaji.

Linux (Ubuntu) casem urcite ozkousim, treba sem pak nekam nejaky poznatek k tomu napisu. ;-)