Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 - inštalácia ovládačov

Dobrý deň, vedel by niekto poradiť či je vhodnejšie inštalovať ovládač chipsetu zo stránok výrobcu dosky alebo zo stránok výrobcu AMD? Mám trocha problémy s ovládačom ktorý je stiahnutý zo stránok dosky ASUS. Neskôr nainštalovaný ovládač zo stránok AMD je už ale vporiadku a inštalácia sa dokončila bez oznámenia chyby ako to je v prípade toho ovládača zo stránok ASUSu.
Celkovo vzaté, ktoré ovládače sa oplatí sťahovať zo stránok výrobcu dosky a ktoré priamo od výrobcu danej súčasti na doske? Pre GPU sťahujem už dlhšie priamo od AMD/NVIDIA. Pre sieť/audio ale vždy sťahujem zo stránok dosky. Je to takto ideálne alebo mám hľadať na stránkach Realteku?

Vetsinou stahuju z webu vyrobce cipu, obvykle na to nenabaluji balast.

Ale v zasade je to jedno, treba mne neslo audio z webu podpory MSI desky, tak jsem to stahl z webu Realteku a ovladac fungoval ok. Proste pokud to od jednoho funguje, tak bych se tim dal nezabyval, hlavne ze to funguje.

Ono i Windows 10 umi spoustu ovladacu naprimo, takze zdanlive neni ani potreba to instalovat zvlast, ale byva to u MS zoufale neaktualni, takze radeji to preinstalovavam hned novejsima od vyrobce komponenty nebo cipu.

Grafiku vzdycky z webu vyrobce cipu AMD/NVidia, zbytek klidne z webu vyrobce komponenty (v tohle pripade desky). Pokud to nefunguje, maji to tam neaktualni nebo je tam nalepeny nejaky balast, tak klidne i zbytek vzit z webu vyrobcu cipu.

normální je přidat sem odkaz na konkrétní typ desky: ovladače různých výrobců desek s různými chipsety mívají různé názvy, nebo jsou různě schované. co se mi vybavuje, asus patří k těm horším, co se týká nalezení.

a méně normální je psát každou druhou větu tučně.

Tzv. "ovladač čipsetu" není skutečný ovladač, je to jen .inf soubor s definicemi komponent pro čipset, resp. MB. Takže určitě z webu výrobce desky. Ovladače pro ostatní komponenty MB prioritně také (výrobce MB může mít modifikace v zapojení). Teprve alternativně bych zkoušel weby výrobců komponent. U grafiky do slotu je to jasné - web výrobce, u integrované grafiky asi taky (bude novější, než na webu výrobce MB). AMD dělá nějaké "balíky", kde je mimo jiné ten "ovladač čipsetu", tomu nerozumím. U NB vždy výrobce NB.

Ovladače k MB nemají nic společného s ovladačem ke grafice do slotu. Ale zrovna tohle je ten případ AMD "balíčku", který kromě "čipsetu" obsahuje bůhvíco, čemuž tedy nerozumím (nejspíš to obsahuje i ovladač k integrované grafice).

Ten popis chyby se týká AMD grafiky (resp. ovladače) včetně integrované a jsou tam možné příčiny (víceméně bordel ve Windows). Ty máš integrovanou grafiku ??? Pokud ano, udělal bych novou čistou instalaci W10, počkal, až se vše zaktualizuje (.NET a další komponenty) a nainstaloval ty ovladače z ASUS webu.

Nebo, jak je napsané v popisu té chyby, stáhnul a nainstaloval balík z webu Radeonu, včetně toho "čištění" dle popisu. Tos zřejmě udělal, jestli jsem to správně pochopil. Pokud tedy vše funguje, OK.

asus, klasika: na prvním místě má balík 464mb i pro integrovanou grafiku, to nepotřebuješ.
rozkliknout "zobraziť všetko" - a vylistuje i instalátor pouze chipsetu, 49mb.
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/03CHIPSET/AMD_chipset_drivers_nonVGA_1.7.29.0115.zip

platí leccos co je už dřív řečené obecně, ale samozřejmě konkrétní situace je nejdůležitější.

intelí pármegový *.inf je jen seznam vazeb a pojmenování komponentů na desce, ale bez nich ty periferie nebudou korektně fungovat.
intel pod podobný název skrývá zbytečný ovladač správcovského "bonzáckého" procesoru intel me, který k ničemu nepotřebuješ. asus bývá tak tupý, že ho cpe na první místo.
u amd je to buď instalační balík jen s ovladači řadičů amd sběrnice (velikost desítky mb), nebo celý balík s integrovanou grafikou (stovky mb).

a jistě je lepší mít nejdříve funkční desku, která správně vidí své periferie = proto nejřív instalace chipset driveru, než spoléhat na to, že windows svůj špatně funkční systém po náhodných aktualizacích konečně opraví samy.

Microsoft Visual C++ Redistributable files:
The AMD Installer log file is located in C:\Program Files\AMD\CIM\Log\Install.log

knihovny msvc kterési verze, má smysl jen pro ovládací panel radeon, samotný ovladač to samozřejmě k ničemu nepotřebuje a správce zařízení je bez otazníků.
pokud máš ve stoláku pcie grafiku nvidia a integrovanou grafiku buď vůbec, nebo je v biosu deaktivovaná, ovládací panel radeon stejně nespustíš.

Je to skoro jedno.
Výrobce desky vezme ovladač od výrobce čipu/čipsetu, vyzkouší ho, někdy ho zabalí do jiného rozbalovače ".exe s jinou ikonkou" a mrskne to na svoje stránky. Pak se o to zpravidla přestane starat takže na stránkách výrobce desky bývá starší.
Pokud je nějaký průser zpravidla to výrobce desky aktualizuje.
Jinak tam dávno nic výrobce desky neladí, nemění.

Výrobce čipsetu má na stránkách novější ovladač který může a nemusí něco řešit. Osobně se mi zdá spíš se pouze zvětšuje :-)

I ty ovladače na síť / audio jde zpravidla najít novější přímo na stránkách výrobce čipu/na internetu.

tohle se třeba tváří jako stránka od realtek a mohla by být
https://realtek-download.com/download-hd/

Tak teraz neviem čo s tým sieťovým a audio ovládačom. Či vôbec niečo inštalovať. Mám rád všetko aktuálne ale toto je dosť zložité a keďže všetko funguje tak možno by bolo dobré ak to nechám. Rozhodol som sa dnes pre čistú inštaláciu tak zatiaľ tam nahodím hlavné ovládače a sieť/zvuk si nechám na koniec.

Mám rád všetko aktuálne

taky žiješ v představě, že ovladače časem stárnou?
ovladač lan u výrobce boardu je z r.2020, čili teoretické bezpečnostní díry snad zalátané. co se ti na něm nelíbí?
útok na audio hw je nepravděpodobný, security záplaty tě nezajímají, driver z r.2019 mi připadá až moc skvělý.

Všetko som to nainštaloval a všetko vyzerá že funguje výborne. Ovládače pre chipset AMD a grafickú kartu NVIDIA som stiahol od výrobcu a všetko ostatné od výrobcu dosky ASUS. Vyriešené, ďakujem všetkým za rady.

Wikan: Vždy sa nato pozerám že je lepšie to mať aktuálne nech sa jedná o čokoľvek a jedine v prípade že novšia verzia niečoho je problémová tak následne prechod na staršiu verziu alebo prechod na iný soft ak je tam tá možnosť. Z toho čo používam takmer všade platí že nová verzia sa oplatí. Nedávno som narazil po dlhej dobe na najnovšiu verziu Avidemuxu ktorá vôbec nefungovala správne. Program padal hneď po začatí nejakej úlohy. Nainštaloval som Avidemux_2.7.5 VC++ 64bits a už je všetko vpohode. Niektoré programy dokonca používajú označenie verzie stable prípadne upozornia že je to beta.