Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NAS vs. HDD

ahoj, potřeboval bych prosím poradit, plánuji si koupit nějaký ten hardware, ale nevím co je pro mě lepší jestli NAS nebo externí HDD
chtěl bych to používat na zálohování a taky bych chtěl propojit s TV abych mohl např. koukat na TV aniž bych musel mít zapnuté PC,
ten NAS by měl mít dvě šachty celkem min. kapacitou 16 TB např. tenhle https://www.czc.cz/synology-diskstation-ds220/293499/produkt
ten HDD byl měl min. kapacitu 10 TB a je mi jedno jestli klasický externí HDD, nebo interní a použít rámeček.

děkuji za radu.

a taky bych chtěl propojit s TV abych mohl např. koukat na TV aniž bych musel mít zapnuté PC,

V jádru věci na podobnou činnost používám zařízení ZIDOO Z1000 (což je spíše prémiový TV box známý především kvalitou Audio a tim že přelouskne snad všechny běžné video formáty a to i ISO a BR ISO), ktery budu měnit za ZIDOO 10 PRO : https://www.zidoo.de/produkte/zidoo-z10-pro-4k-android-mediaplayer, ale má jen jedno místo pro interní SATA ovšem umožňuje připojit další 3 HDD (2.5 & 3.5) přes externí SATA a 2x HDD přes porty USB 3.0 což může být zajímavé pro někoho kdo chce míchat SATA HDD s externími USB. Přibližná cena -- 8 000 Kč
(Společně s DUNE 4K II patří ZIDOO s novou řadou mezi první multimediální boxy které používají nový procesor Realtek 1619DR a podporu HDR10, HDR10+, Dolby Vision 4K@60p HEVC/H.265 ale i VP10, jak to bude s podporou H.266 přesné informace nemam. TV Box má dva operační systémy Android 9.0 + OpenWRT ktery zastupuje funkci NAS s funkcí server SAMBA, NFS, ARIA2, nebo P2P klient Torrent)

Dlouho jsem používal ODROID-HC2: Home Cloud Two s Gb LAN pro Single HDD cena -- 1800 Kč
(jako OS Ubuntu server a OpenMediaVault pro použití jako NAS a MT server)

Plex Server (s HW transcoding a možností sledovat video či poslouchat hudbu i mimo domov) Mám zapojen i na Nvidia Shield PRO + 2x externí HDD na USB 3.0. Cena -- 5000 Kč
(opět jako u ZIDOO, umožňuje sledovat intenetovou TV, obsah tvých HDDs v domácí síti, stream služby jako HBO, Netflix, SkylinkTV nebo LepsiTV etc).

PS: Minulý týden jsem testoval Beelink GS-King X který nabízí prostor 2x SATA pro pevné disky až s podporovanou kapacitou "32TB".
I přes zajímavý koncept a velmi výkony Hardware bohužel absence DRM dle mého kazí celkový potencionál toho multimedia boxu & NAS.

Píšu to proto, jelikož se mi zdá na tvou činnost a požadavky platit "10 000 Kč" za NAS pro sdílení souborů zbytečně drahé. Určitě by ti stačil i NAS za poloviční cenu kupříkladu od Synology nebo QNAP. V případě že by jsi přes to zařízení chtěl používat zároveň i jako multimediální přehrávač, tak existují i jiné alternativy jako klasický NAS.
(místo DLNA/UPnP bych spíš doporučil použít protokol SAMBA v3.0 nebo NFS hlavně pro filmy s vyšším datovým tokem. Nekteré domácí routery mají port USB 3.0 pro externí HDD které sdílí soubory přes servis SAMBA nebo UPnP bez potřeby zakupovat NAS)