Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém při zapínání PC.

Ahojte.
Když PC vypnu a vypnu ho od El. sítě(vytáhnu zástrčku ze zásuvky),tak deska nenaběhne po následném zapnutí (černá obrazovka,nepípá na PC spekeru).Někdy to dělá i při zapnutí s "režimu spánku".Čekal jsem i 15 min a nic....nereaguje na reset a ani delší podržení tlačítka "vypnout".Diagnostické diody svití DRAM a delůší chvíli na CPU a tak porád dokola...
Musím PC vypnout přes zdroj a pak po chvíli zapnout a pc načte ,ale opět dýl startuje (asi tak minutu určitě) a pak naběhne do winu,ale RAMky jsou v nižžším taktu než mají být.Když jdu do Biosu tak mě napíše že se vrátil do deflautního nastavení následně musím nastavit X.M.P. mod a ručně nastavit frekvenci aby RAMky jeli jak mají.při posledním testu se zdrojem jsme odpojil disky a předtím nahrál nejnovější verzi Biosu a vypnul.Optět se opakovalo to že deska něnabehla....musel jsem PC vypnout na zdroji a po opětovném zapnutí a delší době načítaní jsem se dostal do Biosu a opět mě hlásil že v deflatním nastavení ale verze Biosu byla nižší a to o jednu.(přitom jsem nahrával nový Bios asi o 3 updaty nazpět).Měnil jsem baterku od Biosu,RAMky jsem reklamoval a mám nové, ty stejné jen od jiného výrobce)Deska podporuje daný typ RAM.

Sestava
AMD Ryzen 9 3950X
SilentiumPC Navis RGB 360 AiO
GIGABYTE X570 AORUS ULTRA - AMD X570
Crucial Ballistix RGB Red 16GB (2x8GB) DDR4 3600
Manli GeForce GTX 1070Ti 8GB GDDR5X
Kingston A2000, M.2 - 500GB
Kingston A2000, M.2 - 250GB
2x HDD 1000G
3X SSD Sata 240G
EVGA SuperNOVA 650 G2 650W(4 roky požívaný na původní sestavě)

Sestavu mám momentálně vyskladanou na stole, ale byla před reklamaci RAM u vnitř stolu.. Deska byla a je postavena na těch distančních sloupcích a je k ní přimontována část vyřezané bedny, takový ten šuplík kam přišroubujete grafickou kartu či jiné věci aby se nevykláněly z patice na desce. Vše je bez zkratu...jen nemám uzeměné ty věci mezi sebou zdroj je zvlášť deska zvlášť a disky jdou také zvlášť. Někdo mě říkal že musím skrz ty plotnové disky mět vše uzeměné (když je to v klasické bedně tak bedna je celokovová a vlastně tím že je vše k ní přišroubováno je to pak uzeměné... Někdo zase tvrdí že to tak nemusí být).

ta grafika, to je taky dárek.
tazatel sem vypsal ten kolotočářský bordel:

Kingston A2000, M.2 - 500GB
Kingston A2000, M.2 - 250GB
2x HDD 1000G
3X SSD Sata 240G

a už na nic nereaguje.

opět dýl startuje (asi tak minutu určitě)

to vypadá, že deska není schopna detekovat disky - takže kromě systémového všechny zbytečné odpojit.
snad v tom bordelu tuší, kde má bootloader a kde systém - jestli jsou vůbec na stejném disku.

ani nepíše v jakém taktu jsou ramky, v jakém "mají být", předpokládám že šel spamovat po zbytku internetu.

Zdroj je 4 roky starý 650 w Gold.... Také mě to napadlo, ale informace na biosu drží ta baterka kterou jsem už měnil. Jak říkám problém nastane když sestavu po normálním vypnutí vytáhnu ze zásuvky a teď to dělá i při vracení se z režimu spánku...

Dříve mě pc speaker 3x po sobě dlouze pipal když se objevil problém po vypnutí od El. Sítě a zkusel jsem nastavit znovu takty RAM. Po následném resetu a opětovném nastavení šlapalo vše jak má.. Teď už nic nepípá když mám ty stejně rám, akorát od jineho výrobce..

Jen si tak maně vzpomínám na nějaké video někde na youtubu, kde demonstrovali podobný problém - že počítač prostě nenaběhne, i když každá komponenta je v pořádku.

Problém byl v té kombinaci, kde každý nesmysl svítil jak pouťový kolotoč, disky startovaly, větráky taky a spolu dohromady to na zařátku hodilo takový odběr, že to zdroj odstavil s podezřením na zkrat.

Stačilo vyndat libovolnou komponentu a naběhlo to, nakonec stačilo v nějakých pokročilkých volbách zhasnout testování LEDek při startu (teda bylo to popsáno nějak jinak, jako detekce správné činnosti, signalizace bootovaní toho onoho johoho a tak ... )

Děkuji všem za rady. Ještě podoktnu že sem to nekupoval kvůli svítící diskotéce.. Ramky blikaji, pak deska a Větráky u AOI také... Stejně když je vypnu... Tak se stejně vždy na prvním zapnutí pc zapnou a po chvíli jak pipne pc Speaker tak se to potom vypne... Ale vypnout tak že se vůbec nerosviti nejde... Asi taková blbá funkce desky... Jak dodju po noční zkusím další rady ohledně nižší frekvence RAM - vypnout zapnout. 00

Ano zkoušel.... ta deska a SSD a RAM byl na reklamaci v CZC a RAMKy v ALZE.
RAMKY a SSD mě uznaly a desku ne ....s tím že jsou ohnuty piny na soketu(nechápu jak jsem mohl ohnout piny na AM4 soketu ,když jsou pod plastem a cpu jsem vyndal po zvednutí páčky)............
Já si RAMky a SSD obejdnal znovu a jiné a PC jsme poskládal... vše zapadlo jak má ,ale problém stále je stejný.
....Prvně jesm sestavu seskládal ,nainstaloval "winy" a ovladače ,pak připojil disky a zkusil první hry ... problém nastal asi po 4 měsících co sem vypnul sestavu na zdroji(normál vypnul přes windows a pak vypnul tlačítkem na zdroji)....hrorzily první bouřky a nemám přepěťovou ochranu na zásuvce.
Na druhý den ,když jsem dorazil s práce a zapnul PC tak deska neragovala... "dlouho načítala" nepípnul PC speaker disky nic nedělali a DIag. diody svítily u DRAM a sem tam přebliknuli na CPU.....PC jsem musel natvrdo vypnout prřes zdroj... a dál to znáte.. Bios ,frekvence RAM, divný čas....

Dík za názor.. :_)

Takže jsem zkoušel dát RAMky do deflautního nastavení)2666Mhz) a vypnul a odpojil od El.sítě...po zapnutí začal po nějaké chvíli pípat PC speaker a to krátce 3x po sobě a 2x se toto opakovalo ,než se po nějaké chvíli nastartovala deska (pípla jednou jak má).Signál znamená "3 pípnutí Selhala kontrola spodních 64 kB RAM.".
Násleně jsem šel do biosu a RAMky byly v deflautním nastavení(2666Mhz,tak jak jsem je nastavil před odpojením El. sítě) a všimnul jsme si ,že ČAS biosu byl nastaven na půlnoc (je asi 2:10 co vám to píšu),ale datum a rok zůstaly.Verze Biosu kupodivu zůstaly tak jak jsme je naposled nahrál...nechal jsme to tak a po dlaším resetování PC naběhlo do Windows.V PC je jen systémový disk ,zkusím to zapnout bez klavesnice a mysi..,.abych vyloučil možný zkrat v těchto zařízeních....

Děkuji za případnou diskuzi a rady.

Vážení diskutéři ,zjistil jsem,že když nastavím RAM jak mají být a resetuji PC.Po načtení Winu vypnu a následně odpojím od El. sítě..... a odpojím MYŠ a KLÁVESNICI tak sestava normálně naběhne!!!
Opakoval jsem to 2x. A teď zkusím co to způsobuje ,zda myš nebo klávesy(myslím si že klávesy,jsou stará asi 8 let. Logitech G510,Brutální klávesnice a funguje bez problému....i když..)

Děkuji moc za rady a ,určitě ještě napište co si myslíte o tom celkově.

Mam logitech g15 a mys logitech mx 518 stale funguju.presli som mnou niekoko zakladnych desek. asus m5a97 r2.0
msi b450 tomahawk max
x570 gaming x pri novsich doskach b450 a x570 som zapajal klavesnicu uz len do usb 2.0aj ked mali samotny vsup okruhli pre mys a klavesnicu ale cez to sa to uz sekalo.mys aj klavesnica. A vypinam biose dosky zobudit pc mysou alebo klavesicou. Potom su bez problemov vyskusaj ci to nepomoze ked toto nastavis. Inak mam teraz v pc procesor 3700x x570 gaming x lebo msi b 450 robila niekedy problem tak som presiel na 570 gaming x zatial ok

Zkoušel jsem odpojit nejdřív bez kláves a jen myš ...odpojit od El .sítě a pak znovu zapnout(jednou jsem zkoušel zapnout hned po odpojení od El.sítě, abych vybil kondíky).Sestava normálně naběhla i s nastavenou frekvencí 3600Mhz a v poho .
Pak zase vypnout a zapnout jen z klávesamy a bez myši a zase v poho.
Zkusím teda sestavu vypnout na delší dobu a zapnout opět bez kláves a myši.....Zdá se my ,že když je ten zdroj jen chvíli bez El .sítě tak se to asi neprojeví.A to jsem zkoušel po vypnutí ze sítě ještě zapnout.(sestava jen krátce blikla a dál nic... zbytkový proud v kondíkách).

Ozvu se asi až ráno.
Dík za rady.

Tak jsem před chvíli zkusil PC nahodit bez klavesnice a myši(přes den byl zdroj odpojený od El.sítě)...a naběhlo v pohodě.
Zkusil jsem opět vypnout a přidat jen myš... opět Ok...následně jen klávesnici a zase ok... po třetí jsem to zkusil se vším a zase Ok..... jsem z toho zmatený, jsme si jist ,že chyba se projevovala ,vždy když jsem pc odpojil na zdroji od El.sítě a nedávno i při probouzení z režimu spánku.
Je fakt že jsem trochu promnul káble od zdroje (s vypnutým PC a pak i se zaplém).

Teď už nevím kudy kam...

Ta MB určitě žádnej šunt není,jelikož si všechno měnil co píšeš hore tak to vypadá na vadnou MB nebo zdroj (ten nevím jestli si zkoušel jinej).Desku si psal že ti šmejdi z CZC neuznali kvůli pinům ohlejm ,no bych se podíval skutečně jestli je někde ohlej nebo ne a reklamoval znova.(ty šmejdi s CZC si totiž vymejšlej rádi mechanický poškození aby reklamace nemuseli uznat,od nich bych už dneska nic nekoupil s tím jejich přístupem)

V tom případě bych si lupu vzal klidně sebou ať ti ty idioti ukážou kde že to je údajně zohejbaný kdyby se tím pokusili znova ohánět ještě lepší někoho sebou nezávislího a klidně bych se i obrátil na ČOI že ti bezdůvodně odmítaj uznat reklamaci na co máš ze zákona nárok.Ovšem tohle může dělat klidně i zdroj ,pokud neodzkoušíš jinej nevyloučíš to a i když ti tu MB vemou na reklamaci můžou ti jí vrátit s tím že je ok a budeš tam kde si byl.(to jejich testování vadnýho HW bude asi taky stát za vyliž)

gigabyte na živě neustále propagují, už to by mělo varovat.
je to výrobce, který měl dlouhodobé problémy s kvalitou/funkcí desek. i kdyby to vychytal, toto je zcela nový chipset a jak je vidět, opět to nezvládl.
za 1-2 roky to může být dobrá deska - o desetinu jiná verze, třetí opravená verze biosu...
(na cd budou mimochodem stále dnešní alfaverze ovlačů, taky specialita gigabyte). ale novinku raději od jiného výrobce.

smysl nechápu, deska už je koupená a prodejce ji neplánoval vzít na reklamaci.
stejný cenový level je assrock.

gigabyte je kvůli ceně oblíbený v tomto východním regionu, to je v pořádku. ale proč mám být jeho pokusný králík, než on se s tou novinkou naučí dělat?
co už s tím, když je jednodušší vyměnit myš.