Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pc sestava

Dobrý den, rád bych se zeptal na radu ohledně PC sestavy pro velmi nenáročné použití pro babičku.
Buď repas nebo co nejlevnější nový. Notebook nechce.
Cenový strop má být maximálně 10 000, reálné očekávání je přibližně polovina, takže okolo deseti by měl být z nových nebo alespoň z většiny nových dílů. Dosud údajně dostačovala sestava bez jakéhokoliv údržby stará více než 12 let. Počítám, že z původního se asi nic využít nedá. Sestavení z komponent bych případně zajistil. Počítám, že k budoucímu upgrade asi nedojde.
Využití mail, internet, zřídka Word. Nikdy hry.
Servis v místě nabízí repas za 4-6 tisíc s jedinou informací, že je to stěží použitelné, a tlačí do dražšího stroje. Netuším, o jaké komponenty jde, nejednal jsem s nimi.
Děkuji za případné návrhy a chápu, že to bude těžké :-).

Ano, nějak podobně jsem to uvedl v dotazu.
Předpokládám, že z původního se nic využít nedá.
V roce 2008 jsem si kupoval počítač s procesorem Intel Intel Pentium dual-core E2160 na patici 775, už tehdy ten počítač babička měla, takže je zřejmě ještě starší generace.
Proto potřebuju poradit jiný. Popis původního slouží jako příklad, jak asi náročné použití je dosud provozováno.

1. stolní velikost "sff" cca 30x30x9cm, na fotce 4 přední usb: https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-9020-sff-5/ - skoro zbytečně velké.
2. midi velikost "usff" cca 20x20x6cm, má 2 přední usb: https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-9020-usff-i5-5.html
3. boží micro velikost s externím napájecím adaptérem, bez interní dvd, asi 17x17x4cm: https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-9020m-micro.html malý ssd, nebo s hdd: https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-9020m-micro-1.html

4gb velikost ram nemám rád, při intenzívnějším využívání internetu se zaplní, proto 8gb. (konfigurace se 4gb jdou z bazaru/ebay doplnit)

klasický kulatý hdd je jen pro trpělivé, dnes všechno vyměňuju za ssd. 120gb bych bral jen jako nouzovou velikost (kvůli updatům windows), 250gb je vyhovující. humpolácky jde do větších skříní doplnit 2.notebukový disk 7.200ot a na něj přesměrovat stahování z internetu + dokumenty uživatele.
vyprodávané disky "sshd" jsou už ukončená cesta vývoje. ssd část tam slouží jen jako cache, protože kdysi byly větší ssd drahé. asi by to šlo tolerovat.

u repasníků je někdy volba mezi zachovalejším stavem "a" a opotřebenějším ale funkčním "b".