Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr domácího počítače

Milí počítačoví mágové...
jako totální laik a počítačový analfabet Vás žádám o konstruktivní radu z vašich řad. Jelikož se má stará bedna odebírá do věcných lovišť, poohlížím se po novém stroji. Původně jsem nechtěla notebook, ale nyní neodmítám ani tuto variantu. Potřebuji jen stroj, který bude využit pro domácí užívání a lehkou kancelářskou práci. Otázky tedy zní: PC nebo notebook? Který, čím se řídit? Nebude se notebook přehřívat? Vejdou se do 15-20tis.? Nebo investovat do Applu? Jsem v koncích. Děkuji za váš čas.

Výkonem ti stačí notebook, v případě ze nepotřebuješ větší monitor a chceš to přenášet.
Po minimální HW stránce, úložiště pro OS a softwareSSD, CPU QuadCore (4 → 8 threads) + 8Gb RAM.
GPU stačí integrovaný grafický chip IGP nebo APU, dnes jsou výkonem dostatečné v podstatě na jakoukoliv praci. To platí i pro desktop.
(čtečka kartet, DVD, numerická klávesnice nebo její podsvícení a podobně výběr dle vlastních požadavků)

Vega 11 je až nad-výkona na kancl, ale výkon do budoucna se vždy hodí bez potřeby Upgrade.

Dřív byl problém s Ryzen (když vyšel) ten, že spoustu věcí nepodporovali, lidé se potkávali s tím, že některé programy prostě nešli korektně, ti co ho zakoupili pro stream byly omezení na obsah bez podpory DRM / PlayReady 3.0, i Vega 56, 64 ještě do nedávna nedokázala přehrát Netflix v 4K.

Dnes se to docela pohlo a tyto problémy s podporou jsou skoro vyřešený takže i po této strance"zadny problém".
Ryzen s APU 11 bych zřejmě také zvolil, ale né do desktop, ale spíše do nějakého HTPC typu DeskMini A300
(osobně bych pravděpodobně počkal na poslední 7nm Gen Mobile 4000, kdych to chtěl na delší dobu. Ale s čímkoliv z rady 3000 stejně chybu neudělá třeba to uvedené CPU s Vega 11).

Za stejné peníze dá větší výkon PC, pro stejný výkon nejspíš vyjde levněji, opravy a vylepšení určitě.

Notebook zase jde přenášet. Nemusíš-li to nutně přenášet, vezmi PC.

Apple je jiný OS než windows, i když na něm nějak půjde to samé, budeš se s tím muset učit znova, staré programy ti tam nepůjdou a ze začátku budeš mít dost problémů to zvánout, najít alternativy a zjistit, jak pohodlně komunikovat s ostatníma, co Apple nemají jako hlavní počítač.

Pokud nemusíš být děsně cool a in a všem předvést, že na to máš prachy, tak Aplle asi nepotřebuješ (to bys věděla a věděla dobře proč) a nechceš (Za víc peněz víc problémů v hezčím obalu).

Za víc peněz víc problémů v hezčím obalu

O jakých problémech se přesně bavíš ? Myslíš že na OSX bude mít víc problémů jak s Windows 10 ?
Na OSX pracuji mimo dny v SAV skoro denně, žádné problémy nemám (spíše naopak, vse jede a dělá to co má ) a "děsně COOL" si teda zrovna nepřipadám.
(naučit se základ, a najít základní software platí pro každý prechod z OS na jiný , at je to Android, Linux / Ubuntu, nebo OSX).

v hezčím obalu

O proti některým značkám, ten "hezci obal" není plastikový, nevrže a něco vydrzi. Celkově je tak celé tělo robustnější.

a zjistit, jak pohodlně komunikovat s ostatníma, co Apple nemají

Už dávno nejsme v roce 2010. V tomto směru se OSX pohl v hodně směrech kupředu , jak pro SW, tak třeba rekompatibilita formátů tak i diskových / uložních / sítovych.

O jakých problémech se přesně bavíš ? Myslíš že na OSX bude mít víc problémů jak s Windows 10 ?

odpovídáš si sám:

naučit se základ, a najít základní software platí pro každý prechod z OS na jiný , at je to Android, Linux / Ubuntu, nebo OS

= bude mít ze začátku problémy, než se to všechno naučí - a potřebuje se to vůbec učit?

v hezčím obalu

Jestli chceš, klidně prohlásím Aple design za ošklivější (co se vzhledu týče, dám kdykoli přednost http://czc.cz/silentiumpc-signum-sg1-cerna/256042/produkt před https://www.apple.com/v/mac-pro/g/images/overview/intro_front__cikbveq52o5e_large.jpg https://en.wikipedia.org/wiki/IMac_G3 nebo https://www.inexhibit.com/wp-content/uploads/2017/03/Apple-Mac-Pro-second-generation-03-.jpg ), ale bral jsem většinový vkus ...

V tomto směru se OSX pohl v hodně směrech kupředu

Nepopírám, že to dřív bývalo o hodně horší, ale vážně lze dnes snadno přehrát a upravit jakýkoli formát vytvořitelný na jednom z těch systémů i na systému druhém? Divil bych se.

mám doma kancl využití, malý displej notebuku mě neuspokojuje, přenášet to nepotřebuju.
takže repas je pro brtníky jasná volba:

- 4jádrový cpu i5, 8gb ram, ssd 512gb-1tb, integrovaná grafika. "hlavní" pracovní pc by měl umět víc disků, vyhovuje menší firemní formát sff ... s výměnou hdd -> ssd za asi 6-7.000
například: https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-7020-sff-3/

- pro ty, kterým stačí jediný hdd uvnitř, existují minikrabičky usff, parametry stejné jen bez zabudované dvd mechaniky, lze dokoupit externí usb, pc schovat za monitor.
např.: https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-9020-sff-5/, nebo zachovalejší "kategorie a": https://www.pocitarna.cz/pocitace/dell-optiplex-9020-sff-7/

- monitor nový nebo repas, na kancl práci aspoň 24" a rozlišení na výšku 1200px (obrazovka 16:10).
kdo na tom needituje fotky, tomu může repas za 2t stačit, u monitoru vybírat raději "kategorii a".