Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pc nebo notebook na strategické hry

Ahoj,

jsem konzolista, konzole mi vždycky stačila a neměl jsem potřebu hrát na PC. Teď mám ale chuť hrát strategické hry, které si prostě na konzoli nezahraju.

Poradíte mi, jaký PC, případně notebook, si pořídit, abych na něm mohl hrát hry jako Civilizaci (vim, ta na konzole je, ale s myší to bude lepší), různé dily Total war, Crusader Kings, Football manager atd?

Kdyby se to dalo sehnat za cenu kolem 15.000 byl bych rád. Předpokládám (snad se nemýlím), že na tyhle hry nepotřebuji žádné herni dělo

No ona i ta civilizace 6 má doporučený procesor 4 jádro a i když sem měl rychlejší na konci hry s více vojskem jsem čekal na dopočítání tahu počítačů. Tak pokud jsi trpělivý klidně to podceň:-)
Za mě určitě PC. Už jen kvůli monitoru co si koupíš aspoň 24-27.
Výhoda PC je že pokud to koupíš slabé dá se to ještě relativně levně vylepšit/vyměnit.
S ntb je to horší to prodáváš celý.
Budeš potřebovat ale odhadem 20k (pc+monitor)

Napadli mě dvě varianty, ani jedna se ti nebude líbit

nástřel 1:
12799,-Kč, monitor nevim, Windows10 si kup za 100,- na Aukru
https://www.czc.cz/0gmp5p864oi308g1lujs6aaelg/seznam
GPU na Aukru za 1540,-Kč i s dopravou
https://aukro.cz/gpu-saphire-radeon-rx-470-nitro-4gb-quad-uefi-6972768507
celkem 14340,-Kč

nástřel 2:
https://aukro.cz/herni-pc-amd-ryzen-rx570-8gb-ssd-novy-zaruka-6972827307?tab=course-description
má cenu max 9000,-Kč, a dokoupíš si větší SSD disk

No, že tam mám grafárnu z Aukra.

Nebo by to šlo natunit, větší SSD, lepší deska - kvůli budoucímu upgradu (věřim tomu až vyjde Ryzen 4xxx tak tam půjde)

https://www.czc.cz/06574qtfhuj7d9gc9juk6me787/seznam

Nebo lepší bedna do 1300,-Kč, pak sou bedny zbytečně drahý
https://www.czc.cz/skrine/produkty?q-c-1-f_1781651402=sATX&q-c-2-f_100971446112=sSpodn%C3%AD%20um%C3%ADst%C4%9Bn%C3%AD&q-c-0-producer=sfesqjbddn8iafberppt2s6orqc

---------------------------------
Jinak sem měl MSI B350 Pro-VHD ( ty máš v první variantě MSI B450 PRO-VHD MAX ), to neni špatná deska i nějaký OC zvládla, za 2000,-Kč byla super.

---
Klidně můžeš vzít první variantu cena/výkon, na pohodičku.
Nebo to můžeš proházet, to co sem vybral.
----------------------------------
Pozor, to je malá bedna Zalman za 800,-Kč mATX, tam se ATX základní deska nevejde (MSI X470 GAMING PRO MAX)

https://www.czc.cz/zalman-zm-t3-cerna/140785/produkt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.techpowerup.com/review/civilization-6-benchmark-performance-test/4.html

úplně v pohodě si na tom zahraješ, časem si můžeš koupit lepší grafárnu, CPU Ryzen 3 3100 je 4jádro/8vláken
I KingdomCome si na tom v pohodě zahraješ (hrál sem to s horší grafárnou R9 280X 3GB na střední detaily)

Hlavní brzda počítače je grafárna RX 470 4GB, ale to neni špatná karta, dá sní hrát, za 1500,-Kč je hodně dobrá.

Ceny trochu klesly:-)

Dal sem tam slabší desku /bez vlivu na výkon/, šestijádro, 16GB ram, chladič cpu, 1TB nvme disk a bez grafiky solidních 14350.
Počítám to na alze protože mi z těch největších přijde zpravidla nejlevnější, zkontroluj si to jinde. Nebo si na czc vyjednej slevu.

I s novou grafikou to vyjde na 16500 / 19500. Čtyřjádro bych při takovém rozpočtu nebral.
Deska úplně stačí - pokud by do ní nešel dát nový cpu a ty ses rozhodl že jej prostě musíš mít tak ji prodáš třeba za rok za litr a o těch 500 mezitím klesnou ceny desek s B550.

[90989-srpen-sestava20k-png]

Jen tak pro info, v září maji vyjít nové grafiky od nvidie, zdá se, že alza vyprodává některé modely takže možná už nebude to co sem tam navrhl.

Ta základní deska je hrozná, má mrzáckou nechlazenou napácecí kaskádu.
To je problém, to radši bez chladiče FERA 3 a přidat peníze do desky.

https://www.czc.cz/msi-b450m-a-pro-max-amd-b450/280332/produkt

A ta GPU RX550 za 2200,-Kč, to radši GPU z Aukra.
https://diit.cz/clanek/radeon-rx-550-testy

Ale je to nový, žádný riziko Aukro, já se Aukra nebojim
-------------------------------------------

Ale ta Alza je v něčem o dost levnější než CZC, to čumim.

Ono to totiž s tím 65W procesorem vadí.
Neříkám, že je to ideální, ale jsme na budgetu a lepší cutovat na desce, která nebude mít žádný vliv, kromě potencionálně vyšších teplot v zátěži, což ale až tak nevadí, než na komponentech, na kterých záleží.
Rozhodně lepší 3600 a mizerná, ale funkční deska než 3100 s "dobrou" deskou.

E: Možná bych tam dal tuhle - https://www.czc.cz/asus-prime-b450m-k-amd-b450/241086/produkt
Dávám ji do všech budget buildů, včetně několika co jsem navrhoval tady. Ale která je reálně lepší, za ty peníze, těžko soudit.

Nemusíš. Nemám největší testovací měřítko, něco okolo deseti kusů, ale nebyl problém. Do všech přišl buď 1600AF nebo 3600. Na základní pc to stačí, tyhle budget pc se většinou upgradují časem celé, jen procesor nikdo upgradovat nebude.

Jasně, na běžné hry to nakrmí. Ale bavíme se tu o strategiích, ty jsou náročné i na cpu, hlavně třeba Civ v pozdních kolech. A proč nevzít dvě jádra navíc za oseknutí jinde, které nebude ani znát?

Já to stavim na budoucí upgrade, pod bych nešel - MSI B450M PRo-VHD MAX

----
Ale ty CPU nejsou, já sem tam chtěl dát původně R3 3300X, ale nejsou

Mironet má to 6jádro RYZEN 5 1600AF (jako ryzen 5 2600) - to je super CPU pro Jirku4356

https://www.mironet.cz/amd-ryzen-5-1600af-32ghz-turbo-36ghz-6c12t-576kb-l1-3mb-l2-16mb-l3-am4-zensummit-ridge-65w+dp432928/

Sem zvědavej jak to Jirka4356 zkompletuje, snad si vybere

Já to stavim na budoucí upgrade, pod bych nešel - MSI B450M PRo-VHD MAX

To si právě myslím, že není dobré. Nevíš kdy bude chtít upgradovat a co v té době bude za součástky. Kdyby napsal na jaře chci určitě nejnovější zen tak jasný, B550.
Pokud si teď koupí 6jádro vydrží mu výkonem klidně 3-5 let, možná déle. Proto bych bral desku jako spotřebák co se potom prodá s procesorem.

Ta základní deska je hrozná, má mrzáckou nechlazenou napácecí kaskádu.

Má výborný poměr cena/výkon a hlavně tři roky záruku. Tu 3600 obslouží v pohodě.

Tady to plešaté hovado na ní zkoušelo 1600AF s OC teplota kolem 70 a potom na desku nahodilo Ryzen 3950, pro jistotu s vodníkem takže chlazení kaskády nula.
https://www.youtube.com/watch?v=3D-BY1EMKlo
Neblaflo to, došlo ke zpomalování cpu při zahřátí kaskády na 110+.

Tu grafiku z aukra, má cenu to komentovat ? I ten prodejce píše jak je dobrá na těžbu bitcoinů. Nemá cenu kupovat něco za 1500 když se to může kdykoliv posrat (i kdyby bala 100procentně funkční....taky někteří problematické věci rádi prodávají na aukru). Já bych do toho prostě nešel, když použité tak se zbytkem záruky (3-6 měsíců aspoň).