Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vírus v PC

Dobrý deň, omylom som otvoril emailom (moja blbosť) s obsahom Připomenutí o nezaplaceném dluhu a bol tam doc súbor ktorý som otvoril, a však ak mi ho otvorilo ešte mi vyhodil word nejaké varovanie či som si istý že je súbor save a niečo s bezpečnostou či ho chcem ozaj otvoriť,tak som to radšej hneď zatvoril a súbor vymazal, teraz je otázka infikovalo moj PC vírusom?A čo bude najlepšie asi urobiť?Pomože preinštalácia windowsu? Ďakujem .

A tieto vírusy napadnú len operačný systém alebo ako to je? Lebo mám v PC pripojený aj HDD ako druhý disk čisto len na súbory kde mám 40gb súborov, zálohy, tak či by bolo treba pred preinštaláciou ten HDD či stačí odpojiť ak inštalujem windows na druhý SDD, resp. či by ten vírus nemal na tom HDD zostať?

jsi zbrklý, nechápeš psaný text, meleš dokola jen svoje nesmysly.
doufej že to nebyl šifrovací vir, jinak už můžeš mít po datech.
- vypnout pc,
- stáhnout na jiném pc a vytvořit bootovací cd/flashku (viz odkazy)
- zapnout nakažený pc a ihned vlézt do biosu,
- nastavit boot z vytvořené flashky/cd
- proskenovat a nechat vyčistit.
https://free.drweb.com/aid_admin/
https://support.kaspersky.com/viruses/krd18

pokud je to nad tvé síly, vymontovat disk a odnést někomu, kdo si s jeho odvirováním poradí.

Práveže windows mám docela čistý, lepšie povedané pár mesiacov inštalovaný, takže skoro žádne data na nom nejsú, tak asi bude lepšie skôr preinštalovať windows?Ale skôr ako som písal vyššie moja otázka je windows mám na SSD ale v PC mám ešte druhý disk HDD kde mám len zálohu súborov, pred inštalovaným windowsu ho odpojím, je potreba ešte aj ten disk naformátovať alebo by tie dokumenty mali byť nedotknuté? Ďakujem .

ty pořád píšeš z toho možná zavirovaného pc?
nechci tě strašit, ale zvláště ransomware už může s chutí řádit i na tvém druhém disku se zálohami, takže ti třeba nezbude žádný použitelný obsah disku.

ty body s odrážkami jsi asi nečetl, podruhé to sem psát nebudu.
nepíšu nic o nové tupé instalaci a o obnově dat, ale o účinném zásahu proti viru.

Tak sa spýtam inak, bude najúčinnejšie ak ten druhý HDD disk naformátujem, odpojím ho a urobím čistú inštaláciu windowsu na SSD disk a pri inštalácii odstránim oddíly a znova vytvorím?Windows mám čistý, pár mesiacov preinštalovaný takže by to bolo premna najjednoduchšie.

PŘEČTI SI ZNOVA POKYNY OD BRTNÍKA S ODRÁŽKAMI !

Nepanikař a hlavně do proskenování a vyřešení tvého problému/podezření ten možná napadený počítač NEPOUŽÍVEJ, můžeš napáchat mnohem více škod na svých datech. Pokud máš (a měl bys!) data zálohována i na jiných místech, discích, tyto do vyřešení za žádnou cenu NEPŘIPOJUJ k možná nakaženému PC.

Omlouvám se za kapitálky, ale snad to zabere..

Takže ak si chcem preinštalovať windows

Takze si este ani neskusil sken s Malwarebytes, AdwCleaner a uz ides vsetko formatovat? Na zaklade toho, ze ti nieco napisal Word?
//
Toto vlakno je ocividne pokus o vtip niekym, komu za tyzden koncia dobre casy...

jsou to antivirova bootovaci cd ve formatu .iso od 2 ruznych vyrobcu, staci si vybrat jedno.
maji tam i postup pro vyrobu boot flashky.

stahnout na funkcnim pc, vypalit cd nebo vyrobit flashku, zastrcit do nemocneho pc a nabootovat z media (ne do windows), spustit kontrolu tvych disku.
muze to trvat treba hodinu-dve, neco to vypise.

Normální postup je že se vir zkusí odstranit antivirem. Odkazy na boot flesku a postup tu máš. Druhý -datový disk můžeš předtím odpojit ale nutné to není.
Až počítač vyčistíš můžeš otestovat i ten druhý disk - prostě pustíš antivir.

Pokud to vyčistit nejde /zjistíš co je to za vir a co dělá/ zazálohuje se nejdůležitější (většina viru nenapadá doc,xlsx,jpeg, avi) , odpojí se všechny nadbytečné disky disky udělá se čistá instalacenahrají se aktualizace, nahraje se antivir. Připojí se zbývající disky a ty se zkontrolují antivirem včetně záložních.

Jestli rád formátuješ formátuj:-D Hlavně si dej předtím cigáro a popřemýšlej jestli něco tím nesmažeš.

Třetí možnost kterou bych nejspíš volil já - připojí se prázdný záložní disk, odpojí se staré disky. Nainstaluje se win/aktualizace. Nainstaluje se antivir, připojí se staré disky, pokusí se odvirovat všechno a protože win na starém disku může být poškozený tak na tento záložní disk se potom nakopírují důležité soubory tzv. dodělá se zanedbávaná záloha. Po ověření že je vše ok /za týden/ se disk se starým win zformátuje a případně se na něj nový win z nového disku překlonuje.

Píšem z mobilu, skúšal som tu dať ten náhľad tej fotky ale neišlo mi to nejako, ale ak si dáte ten link na uloz.to tak tam je vidieť náhľad, tak ak som urobil tú fotku tak som hneď ten súbor vypol a odstránil.

Tak použil som drweb live preskenovalo mi PC a našlo mi 1object s názvom Winlogon, userinit . Mohla to byť chyba/vírus spôsobený tým word súborom? Nič viac mi tam nenašlo. Urobil som bootovacie usb z kaspersky rescue disk 18 a to mi nenašlo žiadnu hrozbu. Tak PC nemám infikovaný a môžem ho normálne používať? Ďakujem za radu

C:\WINDOWS\system32\userinit.exe ... má mít datum/čas stejný jako některé další soubory v system32. a ve vlastnostech bude vidět výrobce "ms". pak je pravděpodobně čistý.
C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe ... totéž

místo vlastního popisu to chce nejlépe screen z drwebu, kde bude vidět přesně smysl té zprávy.
protože pokud tě upozorňuje na startovní záznam v registrech, je to v pořádku:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
"Userinit"="C:\WINDOWS\system32\userinit.exe,"

userinit.exe a winlogon.exe majú rovnaký dátum a čas ako aj nejaké iné súbory v danej zložke, rok 2010 .Ten dátum je dátum vytvorenia, lebo potom je tam dátum otvorenia a tam je aktuálny dátum a čas, myslím že dokonca čas je tam o cca 2minuty popredu, ale ak to je systémový súbor tak asi stále pracuje nie? Síce toho výrobce tam nevidím ale názov produktu aj autorské práva je Microsoft.
S tým screenem som tak nejak počítal tak som urobil fotku pridávam link: https://uloz.to/file/WVm4u5pWL05v/img-20200826-201420-jpg

Ešte som skontroloval aj vo WORD nastaveniach som niečo našiel že je bezpečnejšie mať vypnuté povolenie makra alebo také niečo, tak som si to skontroloval, a mám zakázané makrá pokiaľ ich automaticky nepovolím, čo som neurobil hneď po otvorený som súbor zatvoril a odstránil.

userinit.exe a winlogon.exe majú rovnaký dátum a čas ako aj nejaké iné súbory v danej zložke, rok 2010 .Ten dátum je dátum vytvorenia, lebo potom je tam dátum otvorenia a tam je aktuálny dátum a čas, myslím že dokonca čas je tam o cca 2minuty popredu, ale ak to je systémový súbor tak asi stále pracuje nie? Síce toho výrobce tam nevidím ale názov produktu aj autorské práva je Microsoft.
Tú cestu mám takto [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\ Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]

Ešte som skontroloval aj vo WORD nastaveniach som niečo našiel že je bezpečnejšie mať vypnuté povolenie makra alebo také niečo, tak som si to skontroloval, a mám zakázané makrá pokiaľ ich automaticky nepovolím, čo som neurobil hneď po otvorený som súbor zatvoril a odstránil

je to datum vydání jejich poslední aktualizace, má odpovídat i dalším souborům ze stejného vydání / servicepacku / hotfixu.
(chytřejší virus nenechává náhodné datum, dokáže to podvrhnout podle okolí, čili 100% kontrola to není)
autor ms taky souhlasí.
a ten klíč v registrech je správně, čili to vypadá jen na informační výpis drwebu, čím systém startuje, ne na varování.

zabezpečit makra v office je ok, se svým defaultním nastavením bývá ms nejstupidnějším šiřitelem virů.

Pokud neobjevili způsob, jak obejít ochranu, tak by se nemělo nic dít. Pokud se makra zakážou, tak by měla být zakázaná (ve starších wordech (97 a tak) ale byl nějaký způsob, jak se zmocnit počítače i tak). Blbý je, že makra (tedy ty vestavené programy v dokumentu) si mohou dělat prakticky cokoliv, a zabezpečení mordu nerozlišuje, jestli obsažená makra jen manipulujou s dokumentem (a tudíž jsou relativně neškodná, nepočítám-li nějaké kanadské žertíky s texty atd.) nebo se hrabou v počítači (a používají podobné pokročilé i když vestavené funkce), případně importují funkce z externích knihoven. To by podle mě byly 3 levely nebezpečnosti.

Nejlepší bude udělat kompletní zálohu dat, bez ohledu na to jestli to byl, nebo nebyl virus. Pravidelné zálohování je základ. Podle statistik ztráty dat chybou hw výrazně převažujou nad virovými útoky. A jinak se vyplatí sledovat jestli neprobíhá nějaká abnormální činnost, přestože ve windowsu bych se nedivil ničemu (byly útoky i s bmp nebo jpg přes přetečení zásobníku), pochybuju, že pouhé otevření souboru v mordu se zakázanými makry zaviruje počítač.

Ľudia ešte taká jedna drobnosť, keď som robil to bootovacie usb, bootoval som na 32gb usb, a zrazu sa tá veľkosť USB po bootovaní zmenilo na 2,7mb, skúšal som formátovať no veľkosť sa už nechce zmeniť naspeť, kde sa stala chyba? Ďakujem.