Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rtx 3080 8nm vs 7nm

To by mě zase zajímalo jaký bude rozdíl mezi rtx 3080 na 8nm a pak 7nm výrobě, který se prej chystá na příští rok. Ale řekl bych, že asi moc velký ne kromě spotřeby možná.Máte někdo představu?
Změna kategorie, původně: Hardware (Kurt)

Zatim jsem o tom nic nikde neslysel. Zalezi i jestli se NVidia vrati zpet k TSMC nebo bude dal u Samsungu a jak dobrej jeho 7nm proces bude.

Co se tyka Samsungova 10nm+ procesu, kteremu rikaji 8nm, tak to proste neni zadny extra usporny proces jako tech 7nm od TSMC.

Je dost mozne, ze pristi rok vyjdou grafiky SUPER pro radu 3000, bude-li zmenen vyrobni proces, budou o neco uspornejsi nebo NVidia prida grafickej vykon, odhaduje se, ze AMD bude chtit proti NVidii navysit velikost VRAM a da se cekat, ze to muze mit uspech, ikdyz jde spis o marketingove hodnoty. Nicmene NVidia na to muze chtit pristi rok zareagovat, takze je mozne i navyseni videopameti u teto pul generaci grafik.

---

Spekulaci je vic, napriklad i drivejsi navyseni videopameti skrz nove grafiky s priponou Ti, ale osobne tomu neverim a myslim, ze to je jen placani. Letos si myslim ze bude:

RTX 3080 10GB GA102
RTX 3070 8GB GA104
RTX 3060 Ti 8GB GA104 orezany
RTX 3060 6GB GA106

Myslim si ze az po novem roce by mohlo mozna tentokrat vyjit i RTX 3050(Ti) 3(6)GB GA106 orezany a pokud AMD nasadi tu udajnou 16GB grafiku, tak tam ma NVidia prostor i pro budouci RTX 3080 Ti 20GB GA102.

Jestlize 8nm Samsung je ve skutecnosti pokrocily 10nm, tak v realu to pro nazornost oznacme za 9nm.

7nm vs 9nm je prostou aritmetikou rozdil 22%. Plus si vem, ze TSMC ma 7nm proces opravdu povedeny a pokud by se tam NVidia zase vratila, tak klidne to muze byt 30%. A tyhle procenta muze NVidia nejak rozdelit mezi vykon a spotrebu nebo muze jedno z toho nechat stejne a vylepsit jen to druhe. ;-)

rtx 3080 asus asi tuf kukni na recenze na youtube.
Ta od nvidie má o dost větší teplotu, pořád mají výrobcxi lepší chlazení než nvidia. Asus má zvlášt chladič na gpu jádro a vram jako paměti a napájení, což je zajimavé. Do 70 stupnů max a nvidia měla něco navíc. Mě stačí 2x 8 pin, když budu chtít mohu taky taktovat, ale ještě jsem nikdy nic nemusel taktovat.
I7-6700k nějaký pátek ještě vydrží já půjdu až na zen 4. A PCI 4.0 vs 3.0 vůbec není brzda jak někdo říkal. Jen asi 1,2%.
Ale u téhle grafiky už je potřeba dobrý cpu, nějaký rozdíl mezi amd a intel cpu je a to pro intel, který vede o pár %. Ale já mám QHD tak tam už takový rozdíl nebude. Hlavně 4k je u cpu stejné skoro. Ovšem tahle karta je hlavně na QHD a 4k ve full hd možná cpu už nestíhá, jelikož ma výsledek jako rtx 2080 ti, teěžko říci, ono záleží i co bylo v sestavě za paměti ram a frekvence u amd.
Ale zen 3 a 4 to už posune jinam. A spotřeba oproti rtx 2080 ti asi jen 30w tak to mě nezabije, mám gtx 1080 ti, takže cca to samé 30w navíc.
Jen mě zajímá dostupnost, protože ta jen tak nebude, ale tak do konce října max cyberpunk 2077 se to stihne. A snad taky watch dogs legion a assassins creed.
Maximálně ještě MSI jin jiného nemá smysl. Jelikož asus a msi jsou nejlepší značky.
Je menší než strix a taky úspornější a o moc slabší nebude.
Taky by mě zajímalo jestli bude watch dogs legion i u asusu nebo jen msi.
Navíc je levnější než strix nepotřebuji světla na gpu.

https://www.youtube.com/watch?v=QfVKhPNZpos
6:02 MSI a ASUS takový rozdíl v teplotě?

https://www.youtube.com/watch?v=bt5Xk76PpuM
České video

https://www.youtube.com/watch?v=5fOpaPPCUDA

3:43 to je macek. Pěkné.
10:20 tak jestli je to pravda ta teplota tak by to byla pecka, jelikož VRAM gtx 1080 ti u 270w mám i 80 stupnů a jádro 70 stupnů. A zde jen 66 stupnů.

Tak už asi 10 video a opravdu je tam skoro stejná hodnota kolem 60 stupnů.
Zde tedy asus asi vymyslel něco dobrého to rozdělění na gpu chladič a chladič na vram a paměti.
Tak at jsi každý říká co chce, dle mého je asus top v HW. Sice je drahý, ale jěho věci jsou prostě cool.

Video od ceskeho zastoupeni Asusu je srandovne amaterske, boze, on se na tu grafiku ani nekouknul. :-D

Tak 2xHDMI od Asusu by se mi libilo, pac ja to potrebuju zapojit do dvou HDMI a jednoho DP a to v pripade FE edice znamena jeste dokoupit prevodnik DP-HDMI.

Libi se mi ale na pohled a provedenim chlazeni ta FE verze od NVidie. Uvidime, o kolik vic si Asus rekne, na priplatky jim kaslu.

Mimochodem, momentalne mam GTX 1080 Phoenix od Gainwardu, taky slusna grafika, zdaleka to dneska uz neni jen o MSI a Asusu.

Prohledl jsem obrazky a Gainward/Palit jsou vazne mimo, chci videt, jak jim ten chladic bude fungovat.

MSI se zda se drzi sveho chladice bez nejake inovace, takze asi klasika, kde vime co od toho muzeme cekat a mne to na prvni pohled prijde takto nejlepsi.

Asus/Gigabyte ma chladice velmi podobne s prostrednim ventilatorem s otocenyma lopatkama. Te funkci, kterou to ma mit, nerozumim. A vadi mi, ze treti ventilator bude foukat nahoru nad procesor, kam se bude dostavat cast ohrateho vzduchu grafickou kartou. To je to same jako u FE karty, snad s tim rozdilem, ze tam je chladic posazeny az za heatsinkem.

Jelikoz nemam nejmensi zajem poustet ohraty vzduch na procesor, musel bych si teda vyrobit neco, co by mi oddelilo procesor a grafiku, ovsem zase s buh vi jakym dopadem na samotne teploty grafiky. Nevidim teda nejmensi duvod porizovat drazsi provedeni Asus/Gigabyte, kdyz to stejne budu muset nejak dodelavat.

Takze muj pohled na vec je zustat u klasickeho chlazeni v podani MSI, ovsem rozhodne ne za ten neskutecnej priplatek. To si pockam na FE a chlazeni si za ty prachy muzu poresit nejake vlastni na koleni.

---

To jsou asi tak prvni dojmy a samozrejme si teda pockam na nezavisle recenze.

No a to myslíš že tím půjde vítr o rychlosti 350km/h aby ti to něco udělalo z teplotou?
https://www.google.cz/search?q=asus+rtx+3080+tuf&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi9xJSxtfPrAhVN-aQKHXN2Bo4Q_AUoAnoECAoQBA&biw=2560&bih=1326#imgrc=H5nMe2n6eXDCaM
Máš tam jen to žebrování, tím určitě nepůjde vítr aby ti zvednul teplotu cpu o 10 stupnů.
Navíc já tam mám i7-6700k 100w a 2000 otáček ventilátor a v pohodě a taky v bedně 6 ventilátoru. Nemám strach.

To asi ne, ale prijde mi to proste hloupy to delat takto. Nebylo by lepsi to udelat jinak?

Treba

[91123-airflow2-png]

---

Ten kruh je vyriznuty otvor v PCB. Bych rekl, ze vyriznout to tam by bylo lepsi nez na druhe strane, jak je to ted.

Pritom nevyhody vidim dve: PCB by bylo dlouhe, jenze dnesni herni PC bezne podporuji dlouhe grafiky, takze s tim problem neni. Druha vec, aby to neprasklo, ale zpevnit by se to mohlo pres vhodne vyrobene pasivy.

Ne TUF originál nebrat. 1 od výrobců jako asus,msi atd jsou vždy výkonější, mají lepší napájení a prostě lepší komponenty, taky jsou ale drahé no.
Jo určitě lepší chlazení a teploty. Japonské součástky jsou určitě dobré.

Spíš je otázka ještě co rog strix nabídne. Ale ty ventilátory a vlastně karta je dost podobná. Asus vypadá dle testu na nejlepší teploty, kdy FE od nvidie má 72 stupnů a asus jen 62, ale uvidíme dle českých testů.
Osobně jsem vždy měl jen asus a mám rád jeho výrobky, žádné problémy.
Tedka už jen čekat, dle asus budou karty aspon od něho až v polovině října a to ještě nevíme kolik kusů. Já jsem 12 v pořadí, takže to chce aspon 12 kusů. Ale pokud uvidím jinde tak to vezmu jinde. 21 500kč je myslím slušná cena, samozřejmě rog strix už je někde kolem 23-25 000kč, ale to je prostě premium.

A jsem rád že jsem předobjednal asus.
Jako jediný výrobce a však on je taky asi nejkvalitnější, sice drahý, ale kvalitní. Zatím rtx 3080 co mají problém a padají, tak u asusu jsem zatím nic neslyšel a jde o kondenzátory, kdy na zadní straně je 6 vidět a někteří mají 6 méně kvalitních to jsou ty černé jako msi a další výrobci a asus tam má právě jak u tuf tak rogs strix 6 kvalitních kondenzátoru. Takže jsem dobře vědel proč jít na asus.
A někteří mají 5+1 a nebo 4+2. Takže bud mají 1 nebo 2 ty kvalitnější a zbytek levný.

To jo, já jsem rád, že jsem zůstal u asusu. Jak je vidět msi a ostatní na to kašlou. 6 levných a asi i 4 levné nestačí. No jo když to má 350w zřejmě to chce kvalitní. Proto i zdroje kupuji kvalitní kde jsou japonské součástky. Pod 3000/4000 kč nejdu a hlavněne eurocase a další značky.

Mimochodem teda, podle popularnich youtuberu, co jsem koukal, nemusim mit vubec obavy, ze bych se nejak mohl rozhodovat, kterou kartu bych chtel radsi. Grafik je tak malo, ze bude pry trvat dlouhe mesice nez budou k sehnani tim zpusobem, ze by si zakaznik mohl vybrat. :-/