Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem notebook s Ryzen 3500U nebo 4500U ?

Čau vespolek!
Vybíráme notebook pro ženu, představa je 13-14 palců, lehký, dobrá výdrž, podsvícená klávesnice, IPS fullHD displej. Na internet, Office, nějaký základní správu foto/video do rodinného alba z mobilu/GoPro.
SSD 256-512GB. Co RAM stačí 8GB, nebo by bylo opodstatněné kupovat 16GB? Zasekl jsem se trochu u procesorů, zalíbil se mi Ryzen 5, jen nevím jestli 3500U nebo připlatit na 4500U
Pak ještě přemýšlím nad dotykovou obrazovkou, viděl jsem u Lenovo nějaký stylus, asi jako Surface.
Náhrada za i3 5010u co stál 13.oooKč a furt nějak funguje, takže pokud pro to nebude dobrý důvod, přes 20 tisíc nepůjdeme.
Díky za rady

Podle mě na takové to menší notebookování stačí 3500. Má 4jádra/8vláken. 4500 nemusí být vždy rychlejší má 6/6. Pokud by byl potřeba větší výkon tak spíš 4600U. Ale podle mě zbytečné ta i3 je 2/4.

Co jsem se díval tak budeš mít asi problém sladit velikost displeje s tím cpu tak si to nekomplikuj ještě ramkou - vem s 8GB kterých je většina do 20K a zkontroluj zda má 2sloty a jeden z toho volný aby se dala dokoupit.
Pod 512 SSD bych nešel.

tak jsem se moc nepohnul, koukám i po intel i5, skončil jsem na 2v1 notebookách s dotykovou obrazovkou (na konzumaci obsahu je dotyk fajn) a stylusem (žena ráda maluje, chce zkusit i digitální variantu) cenově kolem 20.000

co displeje? brát antireflexní? Je to takový rozdíl proti lesklým?
Co RAM? Spousta kousků v téhle ketegorii mají 8GB nejdou rozšířit. Je to v nějaké pětiletém výhledu (průměrná výdrž notebooku u nás) dostačující, nebo se musím poohlédnout po rozšířitelných? Nebo zase přihodit v rozpočtu a vzít 16GB? To přihazování je pak ale nekonečné, vždycky bude o tisícovku dráž něco lepšího ...

512GB ssd, 8GB ram:
https://www.alza.cz/hp-pavilion-14-x360?dq=5820237
https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-flex-5-14are05-light-teal-aktivni-stylus-lenovo-d5858021.htm
https://www.alza.cz/asus-vivobook-flip-14-tm420ia-ec027t-bespoke-black-kovovy-d6125956.htm

Nebo 1TG ssd, 16GB ram:
https://www.alza.cz/hp-pavilion-14-x360?dq=5820238

Nejvíc by mi asi píchla rada k tomu výkonu do budoucna. Ale jak říkám, s rozumem, protože si vzpomínám jak se u nás ve firmě na konci devadesátých let vybavoval kancl s prvním PC a periferiema, Win95, 1GB HDD, bral se leasing na 90.000kč a než se splatil, byl počítač bezcennej. Od té doby kupuju PC za desítku, ty hodnotu prakticky neztratí

skončil jsem na 2v1 notebookách s dotykovou obrazovkou

Se stylusem používám Surface (na Wacom obrazovce eNOTE BOOX ). I iPAD PRO se po této stránce drží velmi dobře.
U NTB 2v1 je stylus skoro nepoužitelný, špatně se drží, celkově je to o proti typu tablet nepohodlné. O proti výše zmíněným, je zapotřebí vypnou dotekovou obrazovku a nechat jen PEN, jinak kdyz položíš na NTB dlan, tak máš posrandě.
(ty co se pokládají pro užívání pera u přeložení NTB na klávesnici, bych ani nedoporučoval. Dají se zakoupit i výkonné, ale v tvém případě bych raději ošalil dotekovou obrazovku a zvolil normální s výkonnějším HW za menší cenu. )

Na obrazovku v prostředí Windows můžeš ťukat i prstem.

přes 20 tisíc nepůjdeme

A dobře děláte .

Obrazovku bych ti určitě doporučil antireflexni. IMHO by ti stačil :
Lenovo ThinkPad E495 : 16 990,-
* AMD Ryzen 5 3500U, 14" IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Vega 8, SSD 256GB

Nebo 16Gb verze + SSD 512GB + podsvícená klávesnice, ale i WiFi 6 coz se ti do budoucna muze hodit . "myslim ze na tvé pozadavky ideální" :
Lenovo IdeaPad 5
* AMD Ryzen 5 4500U, 15.6" IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 16GB DDR4, AMD Radeon Graphics, SSD 512GB

Kdyby jsi chtěl hrát nějaké menší hry a nechtěl by jsi NTB zaměřen jen Multimédia, WeB, kancl / 8Gb + SSD 512GB + podsvícená klávesnice :
Lenovo Gaming L340 : 17 989,-
* Intel Core i5 9300HF Coffee Lake, 15.6" IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, NVIDIA GeForce GTX 1050 3GB, SSD 512GB
Lenovo IdeaPad Gaming : 17 989,-
* Intel Core i5 10300H Comet Lake, 15.6" IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, SSD 256GB
(pod 20 000 je to vzdy o tom, ze bude mit bud něčeho víc a něčeho míň : RAM/VRAM, CPU, GPU, úložiště, upřednostni to, co považuješ , nebo potřebuješ nejvíc)

Za 20 000 ,- (120Hz obrazovka ) :
Lenovo Gaming 3 : 20 989 Kč . 6C/12 vlaknové CPU + 16GB RAM a 4Gb GTX 1650 ti par let vydrzi zcela urcite.
*6jádrový procesor AMD Ryzen 5 4600H (3GHz, TB 4GHz, 12 vláken), 16GB operační paměti DDR4, grafika NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB GDDR6; 15.6" IPS FullHD displej (1920x1080 bodů), disk 512GB SSD M.2 PCIe NVMe

PS: Jde jen o můj nazor, ale jestli NTB umožňuje upgrade RAM ktery by chtěl uživatel provést za 5 let bych neřešil, ono už v základě ty notebooky mají záruku nějaké 2 roky, za 5 let to může být jen kus šrotu :-) .
Jestli myslís, že potřebuješ 16Gb RAM, tak kup 16Gb NTB rovnou jako u modelu Lenovo IdeaPad 5 nebo vykonejsi Lenovo Gaming 3 .