Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalý SSD notebooku

Zdravím všechny,

před půl rokem jsem si koupil nový notebook Dell XPS 15 (9570) pro práci, filmy a internet a občasné graficky nenáročné hry (z let 2000-2006). Zpozoroval jsem ovšem, že se oproti mému staršímu notebooku vše překvapivě déle načítá. I složka Stažené, kde se nachází pouze 11GB dat, se načítá asi 10 vteřin, zatímco na ostatních počítačích je vše i při vyšší objemech dat téměř instatní.
Právě ve hrách je to nejznatelnější. Na starém notebooku (ještě s integrovanou graf. kartou) s SSD samsung-850-evo-250gb-d2288264.htm se mi vše načítá mnohonásobně rychleji.

Nevíte, zda pomůže zakoupení nového SSD, např. Samsung 970 EVO PLUS 1TB ?
Nebo může mít chyba někde jinde?

Budu moc vděčný za všechny rady.

Přikládám i snímky z CrystalDiskMark.

loading...

pripadne skontroluj v pravy klik na disk - vlastnosti, nastroje- defragmentacia ze to tam neskusa na pozadi defragmentovat, deaktivuj uplne plan defragmentacie navzdy. Prip mozes skusit raz spustit rucne defrag, ale nemyslim si ze to nieco prinesie. Skor si myslim ze to spravanie sposobuje antivir, alebo aj mas zapnute vo windows zobrazovanie nahladov v zlozke apod.

Defaultny antivir sa na w10 da vypnut tusim len do restartu, skus to aspon teda na test ci to spozdenie zmizne. Defrag mas nastaveny dobre, vcera si ho asi spustal alebo z nejakeho dovodu bezal, ale uz nie je planovany.
Ten test rychlosti toho ssd je ale ok tie rychlosti su vyborne, tam by som nehladal problem, ked nepomoze to vyssie tak problem by som hladal v dalsom sw ktory je tam v fych win nainstaleny, alebo v nejakych tych zapnutych nahladoch zlozky alebo co. Skusil by som v nastaveniach zlozky vypnut nahlady, nie som si isty ci staci zmenit zobrazenie na zoznam.
..ale pomalsie nacitavanie hry na to nastavenie zlozky nema vplyv, skus si pozriet v ctrl-alt-del spravca procesov a tam niekde je aj polozka vykon ci nejaky proces nevytazuje disk na pozadi.
...este by som urcite skusil updaty win a ovladacov a restart win. nestaci vypnut ked vo w10 je nastavene "rychle spusteni" tak ovladace a jadro win sa len uspava, az restart ich restartuje.

I složka Stažené, kde se nachází pouze 11GB dat, se načítá asi 10 vteřin

nejde o velikost souborů, ale o jejich počty. je řádový rozdíl v přístupových časech, jestli je v adresáři 100 souborů nebo 100.000
(když vlezeš do baráku a je u vchodu 10 schránek, orientuješ se rychle. když je jich tam 50-100, trvá ti dlouho než někoho dohledáš a je ti lhostejné, jak má schránku velkou)
čili jestli jsou tam tisíce položek, měl jsi využít coronavirové odstávky a uklidit si bordel.

papírově je to nějaký levnější nvme, nicméně čekal bych slušnou rychlost.
potřebuješ zcenzurovat, jaký poschovávaný odpad se spouští automaticky, nějaký slušný výpis:
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).

První bych zkusil otestovat disk třeba pomocí hdd tune projet povrch nechat si ukázat rychlost.

Udělal bych čistou instalaci windows + základní ovladače a zkusil jak se to chová. Potom opatrně přidávat další ovladače /kamera, bt, atp/.
Je možné že výrobce tam nahrál tunu kravin které to totálně zpomalují.

Nevíte, zda pomůže zakoupení nového SSD, např. Samsung 970 EVO PLUS 1TB ?

Pokud je ten disk v pořádku není důvod aby se to tak chovalo - možná kdybys tam měl 50tisíc obrázků a načítalo to miniatury.
Rychlejší disk mírně pomůže (takže se ti to otevře za 8vteřin) ale příčina nebude v rychlosti disků.
Disk tam máš překvapivě dobrý dle rychlosti - to 970 evo plus je "papírově"* o půlku rychlejší ale tak se to nechová ani s diskem papírově 5x pomalejším (SATA SSD).
*pravděpodobně to v běžném provozu nepoznáš

Ještě mě napadlo, že když lezeš do té složky spouští se nějaké zálohování, synchronizace cloudu nebo něco podobného. Možná by to ukázal procesexplorer.
Udělá to ten problém když tam vlezeš i jiným programem ? Například explorer vs totalcomander ?

Pokud je ten disk vadný měl bys ho mít v záruce. Pokud to nějak řešit nechceš tak koupí nového, čistou instalací windows to pořešíš na 99,9 procent.

Mockrát díky za podrobnou odpověď. Jak tu psali ostatní, zkusil jsem smazat Steam (a s ním i hry) a uvolnit tak kapacitu na disku na 50% volných. Složky se načítají rychleji, ale přijde mi, že se bude jednat o kombinaci dalších faktorů. V procesech jsem našel spoustu Dell assist procesů. Vzhledem k tomu, že stejně potřebuji víc místa, pořídím větší SSD a provedu čistou instalaci.

Je prosím výrazný rozdíl mezi WD Black SN750 NVMe SSD 1TB a Samsung 970 EVO PLUS 1TB. WD je o 200 Kč levnější.

Jak je to prosím s čistou instalací Win10 po výměně SSD. Musím si stáhnout ISO, udělat bootovací USB...a aktivační kód z aktuálně naistalovaného Win10 lze prosím získat jak pro následnou aktivaci?

Jěště před výměnou projedu pomocí HDD tune.

kdyby tato instalace byla funkční, nerozj... uživatelem, stačilo by jen zakazovat bloatware od dellu a disk naklonovat na ssd 1:1
spouštění parazitních programů: viz ms autoruns výše.

kontrola disku: stačila by kontrola ve windows. na současný ssd nemá velký smysl používat hdtune, výrobci ssd mají svoje utility.
ale problém zatím odhaduju spíš na instalaci a zásahy do systému od uživatele. samozřejmě docházející místo na malém disku je špatně.

je taky možná cesta čisté instalace: stáhnout iso w10 a některým oblíbeným nástrojem si připravit bootovací flashku (rufus, media creation tool)
http://www.servispckupka.cz/jak_reinstalovat_windows_10.php a hafo dalších článků.
dokud starý ntb funguje, stáhnout si třeba na tu flashku i ovladače od výrobce ntb, abys je pak nainstaloval ve správném pořadí. a uložit (synchronizovat) si někam hesla.
po připojení stejné desky na net se windows aktivují samy.

odkazy na ssd vedou na alzu, takže je vynechám.
jestli chceš vědět rozdíly, vygooli si recence, někde bude i porovnání. budou to spíš měřitelná čísla než že by to šlo v praxi poznat. tipuju, že wd black bude konečně neošizený ssd od wd (píšou cache ddr4).