Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace Mintu k W10

Zdravím, chci si na dualboot dát linux a používat ho cca stejným podílem jako win. Trochu tápu v disk partition (swap a home). Chtěl bych využívat hlavně linux na běžný věci (grafika, možná hudba) a Win jen tam, kde nenajdu alternativu sw / hraní občas.
Mám 750gb disk aktuálně rozdělený na 2 díly, dá se to zařídit tak, abych měl oddíl s daty (třeba už vytvořená grafika), ke kterému půjde přistupovat z obou OS?
Bude to tak, že nechám D: kde aktuálně není win, a pro /home nevyčlením skoro nic, abych všechno ukládal na D:, nebo naopak vyčlenit všechno místo pro /home a D: zrušit ? Půjde k němu pak přistupovat z win ? setkávám se poprvé s ntfs vs ext
Díky

Pokud máš 2 SSD, nech Win na jednom a Linux dej na druhý (nezávislá UEFI/GPT instalace), nech instalátor vytvořit vše. Volba boot přes Boot order. Pokud už máš na 1. SSD oddíl z daty, bude přístupný.