Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vadné sektory na HDD a ich premapovanie

Keď naformátujem rýchlo HDD, tak je prázdny a bez vadných sektorov. Cez prepínače /f a /r som skontroloval disk pomocou chkdsk (zrejme asi najvhodnejší program na testy, ak nie, opravte ma). Našiel mi asi 10 kB vadných sektorov. Potom som pokusne sformátoval rýchlo, či si pôvodné vadné sektory zapamätá. Samozrejme nie, disk opäť bez vadných sektorov.

Teraz trochu preskočím k tým programom.
Skúsil som HDDScan, aktuálnu verziu a zhruba od 1 % mi pri čítaní hlásil každý sektor ako vadný. Test by trval asi mesiac pre tej rýchlosti a preto som prešiel na chkdsk. Mal som podozrenie, že vadných sektorov je len zopár a na začiatku disku, čo mi aj chkdsk potvrdil.

A teraz naspäť k téme.
Stiahol som SeaTools, že idem otestovať priamo na fyzické sektory, nech to premapuje a bude pokoj. Lenže som mal umenie to spustiť, nakoniec sa ale podarilo na druhom počítači. Našlo už 3 bloky a ešte testuje.

A teraz moja otázka:
Je nejaký program na fyzickú kontrolu disku, ale pre univerzálne použitie, čo sa výrobcu disku týka? Problém je totiž ten, že s WD programom nemám problém, ale SeaTools musím púšťať z bootovateľného flash disku na druhom počítači a na Toshibu som nenašiel nič. Je mi jasné, že Toshiba je len "premenované" WD, ale pri použití tohto programu už nemám istotu, že ten program bude robiť na 100 % to čo má. Ideálna by bola jedna aplikácia na všetky disky, aby som nemusel inštalovať 3 programy, ktoré aj tak využijem možno 2x teraz a potom ktovie kedy znova. Alebo je vždy nutnosť siahnuť len po aplikácii od výrobcu? Čo potom s diskami, ktoré sú staršie a program k nim už ani nenájdem, lebo ani neviem kto výrobu diskov odkúpil a či tie disky vôbec vo svojej aplikácii podporuje?

Ako systémový ten disk už skončil. V podstate je na vyhodenie a ja ho chcem využiť na dočasné dáta pre prípad potreby. Chcem sa ale vyhnúť tomu, aby som kopíroval každý súbor 3x pre istotu. A mám na kontrolu ešte 2 disky. Jeden z nich je Toshiba, preto otázka na univerzálnu aplikáciu. V SeaTools som dal pomalý test, v podstate tam ani nič iné na výber nie je. Rýchly test je zrejme test, či je disk použiteľný a pomalý test na to, či je využiteľný (nedalo mi to, preto tie predpony).

Nie som diskový špecialista, ale povedal by som že strácaš čas.
Kde čakáš, že budú poznačené chybné sektory? Ak si ich windows poznačí do FS a ty ho následne sformátuješ, tak aj túto ťažko získanú informáciu spláchneš. A prípadný ďalší zlý sektor zase objavíš len stratou nejakých aktuálnych dát, nijak inak ho nenájdeš.. Ten disk zahoď..

toto fórum dovoluje beztrestně plýtvat místem, čehož jsi využil jen na plácání nějakých vlastních dojmů. kde je screen nebo v nejhorším log z programu, který tomu rozumí víc než ty?
název "crystaldiskinfo" si zapamatuje úplně každý. kdo ne, nemá si co hrát na (windows) administrátora.

máš asi tajný wd disk, používáš na něj sea tools, a právě tobě je jasné že jde o přejmenovanou toshibu. když je ti to tak jasné, proč nepoužuješ standard nástroje a proč tajíš jejich výsledky?

mám zkušenost, že pomalý formát změní smart hodnoty disku, protože dojde k remapování vadných sektorů.
rychlý formát jen vynuluje fat (mft) tabulku a s obsahem disku nedělá nic, proto se nic na údajích disku nemění. čili naprosto zbytečná akce.

edit:

Jeden z nich je Toshiba

cenově výhodné toshiby jsou chcípající krámy. ověřeno na vlastní kůži na jednom z mála toshiba 3.5" disků, o to hůř vychází procento smrtnosti.

Neviem o čom točíš, takže prejdem v tvojom príspevku tam, kde píšeš k veci:

proč nepoužuješ standard nástroje a proč tajíš jejich výsledky?

Netajím, išeil som spať, takže som ich už nezverejnil.

Ani jeden z tých diskov som nekúpil. Dostal som ich, tak ich chcem dať do akotak použiteľného stavu.

SeaTools prešlo disk, našlo 5 vadných blokov. Niečo asi premapovalo, ako som aj očakával, keďže sa zmenili informácie o vadných sektoroch v SMARTe. Disk bol ale iba skontrolovaný, pretože dáta ostali na disku neporušené. Po skontrolovaní (chkdsk) sa ale vadné sektory aj tak objavili a bolo ich ešte viac. Takže neviem akú prácu SeaTools urobilo, zrejme nešlo premapovať všetko. Či to aj označuje ako nepoužiteľné, to neviem.

HDDLLF kompletne celý disk zmazal, rýchlosť bola asi o polovicu vyššia než SeaTools. Po naformátovaní a skontrolovaní cez chkdsk žiadny vadný sektor. Takže pre moju potrebu je lepší HDDLLF, aspoň v tomto konkrétnom prípade, keďže teraz mám disk bez vadných sektorov, ktoré by bolo nutné označovať v tabuľke disku (po logickom formáte). Ide o to, že po novom sformátovaní sa vadné sektory do tabuľky na disku neuložia a rýchly formát je teda zbytočný. Takto môžem použiť aj rýchly formát a občas skontrolovať povrch disku.

Takže HDDLLF je dobrá voľba. Ďakujem.