Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový domácí pc

Ahoj všem,

můj starý počítač odešel a já se rozhoduji koupit nový. Nejsem si ale jistý do čeho jít.

1. Notebook
2. Stolák
3. All in one
4. mini pc

Co by jste brali vy? Chci od něj takovou tu klasiku, weby, dokumenty, občas něco vypálit (fotky, videa). Počítač bude prakticky jen doma na stole (proto možná nepotřebuji ntb).

Díky za rady (klidně i odkazy :-) na nějaké zajímavé stroje).

Limit tak 30 - 40k.

To je jasné, že ve finále koupím to co chci já..

Má cenu si stolák ještě skládat? O kolik to vyjde levnějc než složený? Máte nějaký odhady?

(teď neřešme jestli to umím, poskládat ho zvládnu :puff:)

Čemu říkáš složený? Že si vybereš už nějakou hotovou sestavu, nebo že si v obchodě vybereš komponenty a obchod ti z nich složí počítač?
To první moc výhodné není, ve druhém případě už záleží na obchodě. Někde mají složení zdarma a pak se to rovná jenom ceně komponent.

Ja bych jiny nez "skladany" nechtel, z jednoducheho duvodu - vim co do toho davam. Kdezto hotove sestavy, nevite jak se kde setrilo, a obzvlast "znackove" pocitace jsou v dusledku docela peklo s nekompatibilnimi dily - kdyz odejde po zaruce treba zdroj nebo zakladni deka, tak docela smula...

Za mne - pokud uziti jak je napsane, zadne hrani novejsich her, tak bych to klidne postavil na nejakem AMD APU, 16GB RAM, slusny SSD, a dopral bych si pri danem rozpoctu poradny monitor.

Nejde o cenu, jde o to, že do hotových sestav se dávaji komponenty, o které neni zájem. Ty sestavy z "konfekce" jsou pak i celkem levné, právě protože nejsou nic moc. Snad jediné, co je u konfekčních sestav zvykem je to, že tam je v ceně zadarmo operační systém od microsoftu, zatímco do vlastní sestavy je nutné jej kupovat nebo použít nějakou alternativu (na danou práci linux bohatě postačí, možná bude i lepší, i když spíš to bude nastejno).
Takže ono ne, že to vyjde levnějc (možná kdyby se vzaly stejně nanicovaté komponenty tak jo), ale výsledkem bude lepší počítač.
(Poskládat nebývá problém, snad ještě pořád platí, že co jde do sebe mechanicky, bude pospolu i fungovat. Je to taková stavebnice.)

Stolní počítač má výhodu v tom, že se dá v budoucnu rozšiřovat nebo modifikovat, u ostatních variant je tato možnost buď velmi omezená (navíc jakékoliv takové změny jsou řádově dražší, protože i výběr dílů je omezený), nebo nemožná. Notebook má tu výhodu, že má baterku, teda když vypadne elektrika, tak dokáže nějakou dobu jít na baterku (neni potřeba řešit UPS).

To je jasné, že ve finále koupím to co chci já..

Jo, je to jasné. Že chceš, aby ti lidi radili jestli notebook nebo stolní a pak prohlásíš, že jedno z toho je blbost a koupíš si to druhé. Skvělý myšlenkový pochod.

Má cenu si stolák ještě skládat? O kolik to vyjde levnějc než složený? Máte nějaký odhady?

Odhady nemám, to si snad dokážeš spočítat? Když si někdo počítač skládá na míru, tak to není kvůli ceně, ale že si může vybrat jednotlivé komponenty a sestavování ho třeba baví...

poskládat ho zvládnu :puff:

Takových už tu bylo... :x: 8-)

Limit tak 30 - 40k.

Stačí za míň jak polovinu.

Jelikož by jses uskromnil až na notebook, za sebe bych ti doporučil Mini-PC, Barebone, NUC nebo BRIX. O proti stolního PC zabere podstatě míň místa, menší spotřeba, semi-pasiv jsou i slušně tiché :
Pro možnost Upgrade by to nebylo ovšem nejvhodnější, ale v tvém pripade "net, desktop APP" (přemýšlel jsi o omezenejším netebook ) ti musí základ na 6C/12Th 16Gb RAM vystačit i s IGP/APU na několik let bez potřeby cokoliv Upgrd. Úložiště HDD/M.2 upgradovatelné je.

[Barebone]
Gigabite BRIX PRO : s chipem IntelXe (Gchip na který čekám už pár let, jako jediný podporuje stream služeb jako Netflix v rozlišení 4K + podpora HDR10+ a Dolby Vison), Ethernet "2.5Gb" LAN port, Thinderbold 4, Wifi 6 + BT5.1.
Nebo ekvivalentní s AMD.

[MiniPC]
Mám vyzkoušen a velmi slušný je pro dosavadní Ryzen 3 : DeskMini A300 Series
Zaklad bedna za 3 800Kc : Mirtonet.cz

[NUC]
Intel NUC 10i7FNK s 6xCore / 12Threads Intel Core i7@10710U na 4.7 GHz . (zaklad za 13 000).

PS: Pro mini PC s možností UPGRD můžeš poskládat vlastní na ITX, tyto základní desky už zpravidla disponují moduly jako WiFi a Bluetooth.

Ano, to je pravda, ale spis mi slo o porovnani vykonu vs cena, muj nazor je vyse : NUC (12Th Intel I7 + Intel UHD 630) nebo BRIX (s novym Intel + Xe), jinak souhlasim, ryzen 5 s APU je slusna volba, ale prave ze nejde o parni valec' jak pises bych zvolil DeskMini A300 Series + Ryzen 5.
(jinak ty LOW profile GPUs nejdou skoro slyset a hlavne podporuji encodage/decodage NVENC, jinak bych zvolil 1030 ale ta to nepodporuje).

ja tyhle hotove "znackove" krabice proste nemam rad, je to spotrebka "na jedno pouziti" - konecna. Kdyz si u te skladacky reknu "a tak fajn, zahral bych si jeste i nejake hry" = strcim tam kdykoliv v budoucnu (temer) libovolnou slusnou grafiku, kdyz si reknu "a tak bych chtel neco silnejsiho" - nic tomu nebrani, jen vymenim CPU... atd.

Chapu.
Uvedl jsem ho jako příklad, pod sestavu kde bylo osazeno jen CPU bez PCIe GPU (CPU v Mini Desk UP jde). Do takového PC koupíš CPU a RAM jen jednou, nepotřebuješ UPGRD.
Ale rozumím, nekomu Mini PC zkrátka nesedí, nebo všeho potřebují nutně Upgradovat na herní PC, já zase osobně posledních 6 let se orientuju hlavně na mini towers/HTPC, nebo Mini SoC na ARM.

PS: V kazdém případě neslo ani o návrh (ten bych nedelal na 8Gen Intelu), ani námitky k tvé sestavě, svuj nazor jsem uz jednou vyjadril a do navrhu ostatnich se vrtat nechci, rad bych aby nedošlo k nějakému zbytečnému nedorozumění :-)
Navíc s Luciferem si zahrávat nebudu, nechci jít do pekla ..