Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RTX 3080 20 GB VRAM nebo 10GB VRAM?

Ať budou dostupnější RTX 3080 tak bych si rád postavil nové PC schopné spustit hry na 4K cca 60FPS při max nastavení, určitě tam chci mít Intel a Nvidii.
Momentálně mám i7-3770k a GTX 1080, při RTX 3080 už by tam byl asi znatelný FPS Loss.
Vyplatí se počkat na rtx 3080 s 20GB VRAM nebo stačí 10GB VRAM?
A co si myslíte o PCIE 3.0 vs 4.0? Je lepší počkat na Intel Rocket Lake procesor?

Létos ale nepočítej. Tak příští rok. Na 4k asi ta 20GB i když to je zbytečné, nevím proč neudělají 12-16GB, akorád to pak žere víc w.
A nebo počkej co ukáže amd, i když dle informací, jak lidé řvali, že bude amd úspornější tak to vypadá, že to bude opak taky kolem 320w, topiče.

Trochu predcasny dotaz, kdyz o RTX 3080 20GB nevime takrka nic.

Osobne jsem uplne NVidii pohrbil a cekam, co predvede AMD. Pokud to nebude nejaky pruser, tak pujdu po dlouhe dobe do Radeonu. Problem GeForce karet neni v spatnem navrhu NVidie, ale v nezvladnutem 8nm procesu Samsungu, na kterem jsou vyrabene.

Takze osobne vim, ze o RTX 3080 nemam zajem. Pritom se nevi, jestli RTX 3080 20GB nebude mit prizvisko SUPER a nebude uz vyrabena na pripravovanem upravenem navrhu GA-103, ktery snad ma byt vyrabet opet u TSMC. Jenomze se rika, ze TSMC ma kapacity zaplnene nekdy do kvetna a pripadne, pokud by meli vyrabet cipy pro NVidii, tak to bude nejdriv od cervna a tak dlouho ja treba cekat nebudu.

Všák práve proto a jen aby to pak bylo vůbec na 7nm výrobě, ovšem u amd to bude asi úplně to samé, aspon co se týka spotřeby. Jestli máš 320w nebo 340w je už jedno, už to nebude jak gtx 1080 ti cca 260w. Ale bude to dobře topit. Už aby byli karty pod 100w a výkonem 2x lepší než třeba rtx 3090, ale to bude asi ještě pěkně dlouho trvat.

Obavam se, ze energeticka efektivita se moc zlepsovat nebude, spis naopak. Uz se dostavame na hranu mozneho a ty zmensujici se procesy uz nebudou kryt potrebne zvyseni vykonu. Muj nazor je, ze tech 300W bude pro vykonny highend i v blizke budoucnosti maximem mozneho, Spis bych se bal, aby dalsi generace nesly jeste vys. Resenim bude nejspis v pouzivani jinych materialu, jenze to bude nejspis zase ty cipy zdrazovat nad unosnou mez.

Na RTX 3080 mi vadi neco jineho, ze ty karty jsou na uplnem maximu, co ten cip da. Staci jen trochu prekrocit a zacne to padat. Z toho pak plyne nestabilita tech karet. Nemyslim, ze to takto NVidia designovala, ale ze Samsung precenil svuj 8nm proces a tipnul bych si, ze se nepocitalo s tim, ze drobny boost uz bude za jeho hranou.

Já už delší dobu používám na hry 4k 60Hz monitor a tento rok chci jít do 4k 120Hz (pravděpodobně LG CX 48"), grafiku mám zatím RTX2080Super, která je celkem dost výkonná, ale poslední dobou nestačí právě ta videopaměť, což krásně můžu sledovat když vidím, že než se zaplní, tak je vytížení PCI-E třeba 1-5%, ale jak dojde VRAM vyskočí vytížení PCI-E třeba na 50% a extrémně klesne výkon, takže ve většině nových her musím shazovat kvalitu textur, což je ve 4k rozlišení fakt na nic, takže za mě RTX3080 s 10GB VRAM určitě ne, to je právě dost na hraně už teďka a momentálně to stačí bez propadů výkonu, ale třeba za rok? Pokud ale kartu měníš často tak asi OK.

20GB verze je zas možná trochu moc, ale v připadě použíté šířky paměťové sběrnice těžko můžou udělat nějaký mezistupeň, jedině že by vzniknul kočkopes typu GTX970 3,5GB + 0,5GB VRAM...

Praveze radeji snizim rozliseni nez detaily.

stylar ma zajimavy komentar, je to fakt otazka, jestli jit do 10GB videopameti, je to na hrane, zatim to staci, ale je otazka, jestli to bude stacit i nadale. Nemyslim si, ze nutne musi byt 10GB VRAM na pristi 2 roky nedostatecne, ale muze a kdyz uz clovek vysoli tolik penez, tak nechce, aby to do dvou let byl low-end. :-/

Ja ti verim a rozumim, ale kdyz ja chci ULTRA 60FPS a rozliseni klidne ozelim, nevadi mi, ze nehraji na 4K, ale jen na fullHD. Na druhou stranu, kdyz bude k dostani grafika, ktera da i vysoke detaily i 60FPS i 4K, tak proc do toho nejit, ne? :-)

Edit: Jinak 20GB RTX 3080 byla zrusena, takze stejne je to bud neco od AMD nebo pockat rok na edici SUPER, kde pocitam, ze bude VRAM vic. Bud bude i RTX 3080 Super mit 384bit a 12GB VRAM nebo tam zustane tich 320bit a pridaji to na 20GB VRAM.

Tak už tedka ten zen 3 je lepší než intel. Intel zaspal.
Zen 4 bude mít ddr5 a měl by být bud konec příštiho roku a nebo začátek 2022. Ještě mám i7-6700k nějaký rok vydrží, takže nespěchám až tak a QHD už není cpu tak znát.

Neverim, ze Zen4 s DDR5 ve forme consumer procesoru RyZen bude uz v pristim roce. AMD ted vydava specializovany herni cip Zen3 a tipnul bych si, ze s nim budou chtit nejakou dobu zit a ze u Zen4 dostane prednost Epyc (servery). Takze bych RyZeny zalozene na Zen4 ocekaval az ve 2022.

V pristim roce se tesim na Rocket Lake od Intelu. Ten by mel vykonostne dotahnout Zen3 (RyZen 5000). Bude zajimave sledovat, zda to opravdu dokaze a za jakou cenu. Rocket Lake ma byt nova architektura, ale bohuzel stale na 14nm, takze se spekuluje, ze to bude mit extremni spotrebu (TDP).

Kazdopadne v pristim roce budou zajemci o herni PC vybirat mezi Ryzen 5000 a Rocket Lake. Navzajem by oba konkurencni produkty mohly tlacit na cenu, ktera by uz u vydaneho RyZenu 5000 mohla jit dolu.