Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co v sestavě upgradovat jako první?

Ahoj,
před asi 3 lety jsem si nechal na CZC.cz postavit tento pc za cca 15 000 Kč. Zatím mi to na běžné používání a hry stačí, hrál jsem Witcher 3, Apex Legends, GTA V, WD 2 a další hry v pohodě na max nebo někdy mid detaily. Někdy ale cítím pokles výkonu, a když zapomenu otevřenou nějakou aplikaci v pozadí, např. MS Teams, tak se hry i dost sekaj. Zatím s tím teda problém nemám, ale do budoucna, co vidíte jako největší slabinu, a co tudíž upgradovat jako první? Nechci do toho ale zas vrážet ranec, chápete.

SESTAVA:
Case SilentiumPC MidT Gladius M20, USB 3.0, bez zdroje, černá
CPU Intel Pentium G4560 (3,5 GHz, 3MB, LGA 1151) BOX, KabyLake
HDD WD Blue WD10EZEX, 3,5" SATAIII, 64MB - 1TB
Zdroj SEASONIC S12II-430 - 430W (80Plus Bronze)
RAM CRUCIAL 2x4GB DDR4 2400MHz, CL16, Ballistix Sport LT
MB MSI B250 PC MATE / LGA1151 / Kaby Lake, ATX
VGA nV ASUS PH-GTX1050TI-4G

Zatím mi to na běžné používání a hry stačí

Já osobně bych už do toho nedal ani korunu, a využíval bych ho tak jak je. Maximálně bych koupil novou grafiku, případně SSD, ale záleží kdy budeš chtít upgradovat zbytek. Protože jestli v dlouhodobějším horizontu, tak zase budou výkonnější komponenty.

Samozřejmě, že by byl nevyužitý její potenciál, grafika by měla potenciál až v nové PC sestavě. Jenže jak jsem napsal, záleží v jakém časovém horizontu chce upgradovat zbytek, protože jinak by se stalo, to co píšeš, byla by zastaralá.

Nejslabší je tam procesor. Grafika je ještě dostačující, ale v nové sestavě už bude brzdou ona. Osobně bych začal procesorem, dokud se dá sehnat v obchodech (tedy pokud ještě), grafiku do toho strčíš jakoukoliv, co bude na trhu (PCIe tu asi ještě dlouho bude).

Samo o sobě to zas taková hrůza není. Deska má dokonce 2x m2 slot takže můžeš koupit rychlý nvme disk který použiješ i v budoucí desce (nebo pokud by tahle klekla)

https://cz.msi.com/Motherboard/support/B250-PC-MATE#support-cpu
- pěkné stránky má msi. Nic menšího jak 512GB neber.

Jako největší problém opravdu vidím procesor. Ale pokud máš koupit nový procesor za i5 za 7 tisíc (nemá smysl kupovat čtyřjádro za takovou cenu) nebo i7 dokonce za 8500
https://www.mironet.cz/intel-core-i77700-36ghz-tray-tb-42ghz-4c8t-256kb-1mb-8mb-hd-graphics-630-1151-kaby-lake-65w+dp378796/

případně prohledáš bazary a zjistíš, že vyvolávačka i7 6700 je 3800Kč
https://pc.bazos.cz/inzerat/126498913/intel-core-i7-6700-340ghz-socket-1151.php

pak si snadno spočítáš, že trh je pokřivený a pokud koupíš novou desku, 6ti jádrový procesor a paměti dostaneš se cca na 9-10.

https://procesory.heureka.cz/amd-ryzen-5-3600-100-100000031box/
https://procesory.heureka.cz/intel-core-i5-10600-bx8070110600/

Reálně fotr důchodce má dvoujádro, sháním mu použitý vnitřek k vánocům a dvoujádro (nebo cokoliv 2c/4t) co máš jsem zavrhl.

Pokud nechceš tolik investovat prohledávej bazary na tu i5 (viz podporované modely). Ale těžko bude za přijatelnou cenu což může být odhadem kolik...1500(?) max.