Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem oplatí sa dnes ucit PHP?

Dobrý den,

mám otázku. Chcem byt web developer a viem už celkom slušne robit front-end. Kedže väčšinou každy vyžaduje tzv. full stack tak by bolo vhodne vediet robit aj backend. Začal som z Node.js (Express), kedže je to JavaScript, ktorý už viem. No určite sa oplatí naučit aj iný jazyk. Vždy som bol natom, že PHP je daleko najpoužívanejší jazyk na backend webu (posledne cca. 3 roky co som robil iba front-end), no ako som postupne zistoval na yt, google, tak práveže teraz 2020, alebo rovno už 2021 to ani z daleka nieje pravda. Takže teraz sa neviem sa rozdohnut medzi Python a PHP. Chapem, že PHP ma už najlepšie roky za sebou no dost sa v poslednej dobe stretavam z názormi, ze PHP sa pomaly vytráca, že sa ho neoplati ucit, lebo ho za pár rokov nahradí Node a Python a podobné reči.... . A mám taký pocit z niektorých videí ci komentárov, že PHP je dnes už trochu "nenávidený" jazyk...

Pýtam sa hlavne smerom do budúcna a zaujima ma aj moznost uplatnenia sa z PHP a z Python na trhu práce SR.

jasné, ja viem že to ešte neni mrtví jazyk, ako napr. pascal, len ide o to, že ako dlho ešte bude žíví? Globalne podla PYPL je natom slušne, no ked si zoberieme lokalne iba USA, tak popularita klesá. A ako to už býva zvykom, tak je iba otazka krátkeho času kým rovnaký trend dorazí aj ku nám.

Pascal se furt nejen pouziva, ale i udrzuje a vyviji a pisou se v nem i nove veci. Ostatne to same lze rict i o assembleru :D

Na PHP jsem delal asi pred deseti lety a kdyz se zacal novy projek, tak jsme presli na Python. Byla to fakt dobra zmena.

Pretty Home Pages umoznuji nejake generovani stranek a pribyvaji k nim knihovny a tak a asi je pro mrnave projekty a zacatecniky jednodussi na predstavu pristup "tady mam webovku, jak bude vypadat, jen si do toho tuhle neco dopocitam", ale cim vetsi prijekt tim vic se to nutne odchyluje od teto jednoduche puvodni myslenky.

Pristup "tady si zpracuju data a obchodni logiku a vsecko, a pak to jen naleju do nejake predlohy, jak se to ma zobrazit a poslu to uzivateli" imho sedi u slozitejsich projektu podstatne lip. (A na male jednoduche webisky si firmy vetsinou vlastni programatory nenajimaji, kazdy chce nejake propojeni s firemnimi daty a dalsimi systemy.)

NE, nedoporucuji.

Venuj se rozvoji v nodejs (umis express tak tvrdis ze umis nodejs? to ani nahodou :-) ).

PHP sice zije (neni lehke prepsat existujici apky).

Nekteri neznalci v nem zacinaji i nove veci - ale to je jejich problem ze se neponauci.

Jendim slove = VYRAZNE TO NEDOPORUCUJI - mrdk***** jedna.