Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Baterie na Zakladni desce

Dobrý den, k čemu slouží baterie na základní desce vím, ale zajímá mě jak často by se měla vyměňovat? A může vybita baterie nebo vadná způsobovat nějaký problémy, kromě ztráty paměti? :D děkuji moc a omlouvám se za blbý dotaz :)

Prozradim vam takove male tajemstvi. Pokud je PC zapojene do zasuvky, i kdyz je vypnute tak v jeho zdroji stejne porad bezi mala cast, ktera vyrabi +5V Stand by, pin 9 na ATX konektoru. To napaji zakladni desku (nejakou jeho cast) i ve vypnutem stavu = drzi m.j. i stav CMOS s nastavenim. Pokud nevypinate PC primo tim vypinacem vzadu na zdroji, nebo prodluzkou s vypinacem atd. (jsou takovi blazni), tak tam proste porad tech +5V SB na desce je.

Druha vec je ze ta lithiovka co ma drzet stav cmos kolikrat odejde po par letech sama, tak jako tak. Posledni dobou jsem je menil treba u nekolika Supermicro serverovych desek, ktere byly nonstop zapnute.

Většinou baterka odejde spíše samovybíjením, než vybitím obvody v počítači. Záleží spíš na kvalitě samotné baterky. Viděl jsem desky, kde baterka vydržela přes pět let (spíš déle), i když byla deska nepoužitá a v původním balení.
Ponechávat zdroj pod napětí rovněž není to pravé ořechové, pro některé zdroje je to přímo smrtící.

chytre kecy naprosto nepodlozene nicim logickym

tak proč sem ty nechápavé kecy pořád dokola píšeš?
k čemu je ti logika, když je nízké procento desek udělaných blbě a na nich baterky odchází? tipuju to jak z praxe (stovky pc ve výrobě), tak z četnosti dotazů zde.

pc nám jedou nepřetržitě, tak mě to nepálí. ale překvapilo mě, že u některých řad pc nebylo možné se po nastavení a přenesení do výroby dostat do biosu.
typicky ark-3500, kusově pce-5128 ... což se nejspíš časem s hw verzí desky změní, ale kdo by to sledoval.

tazatel se ptal na životnost baterky. třeba se s tím setkal poprvé a nemá představu, jak dlouho baterka vydrží.
k čemu mu pomůže tupé předvádění tvého duševního stavu? (řečnická otázka, na samolibé trouby nejsem zvědavý)

Je to lithiová baterka a ty vydrží zhruba 10 let, takže by to teoreticky nemuselo být potřeba za celý život počítače (teda pokud jsem jediný, kdo provozuje i daleko starší počítače). Odběr z ní bývá natolik zanedbatelný (třeba 100 nA) že nemá vliv na její životnost. Ovšem to je teorie, setkal jsem se s tím, že baterka odešla po 5 ale i jen po 2 letech (notebook HP). Při nákupu nové je kromě typu (ne vždy to je CR2032) potřeba dávat pozor na exspiraci, aby byla co nejdelší (naposledy jsem kupoval 02-2030 ale setkal jsem se i s tím, že byla jen na půl roku, což je pro tuto aplikaci úplně na nic).
Jediný, co baterka drží je obvod reálného času (RTC), při její poruše se počítač vrátí na nějaké defaultní datum (už to neni 1.1.1980 ale obvykle datum vydání biosu nebo něco podobného). U PC připojeného do internetu to neni problém, linux si čas sesynchronizuje sám, windows jen pokud se moc neliší (jinak se musí donutit). Vše ostatní (konfigurace) snad počítače drží ve flash, navíc defaultní konfigurace většinou vyhovuje.
Neni to zase tak blbý dotaz, spíš naopak.

Jen taková zkušenost se značkovými počítači Dell... stroje, co jsme koupili před cca 6 lety a od té doby jsou NONSTOP v elektřině, začaly některé postupně odmítat při restartu bootovat, hlásily jakési obecné BIOS chyby, no stačilo vyměnit 3V baterii na desce a problémy rázem ustaly. Čert ví, kdo ty desky navrhoval, každopádně se to stalo už u cca 20 procent všech těch počítačů a další průběžně přibývají. :)
Na druhou stranu dokud jsou ty baterie výměnné a ne zapájené, tak vlastně není problém. Právě proto jsou asi výměnné....

Dávnejšie so čítal článok ohľade tejto problematiky. Bolo to tam vysvetlené tak, že pokiaľ je PC trvale pripojené k el. sieti, napájanie niektorých potrebných obvodov zabezpečuje zdroj. Ak je PC odpojené od el. siete, tak je to len na batérii a s tým môže súvisieť jej vybíjanie. Fakt je ten, že keď som dlhodobo (na skúšku) vypínal PC od siete, ešte win XP, tak boli dosť často "modré obrazovky", čo sa pri trvalo pripojenom PC k el. sieti nestávalo. Toľko moja skúsenosť.