Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC - harddisk problém ?

Dobrý den,

právě jsem zjistil docela hrůzný objev, po kterém mi skáče srdce. Nevím co se stalo, ale z ničeho nic mi ubývá místo na SSD disku (je jediný, který má), ačkoliv jsem dnes nic nestahoval/neinstalovat.

Co mám prosím dělat ?

(poslední zápis, cca 5sec mezera:
307 143 094 272 bajtů
307 142 758 400 bajtů)

díky!

To může znít také jako řešení, ale to bych o tom věděl ne ? Nebo by mi aspoň systém dal vědět, že se něco bude konat.
Nedá se teď nějak zjistit, co se děje, že místo ubývá, popř. zjistit co si naposledy vzalo paměť z disku ?

Když si dám nejvyšší počet zapsaných+přečtených, tak tady je 159 milionu (asi) ekrn.exe, což spadá pod Solidworks (CAD kreslící program). U ekrn.exe je mnohem víc věcí, teda tím myslím, že často zapisuje.

Nedá se nějak zastavit jeho činnost ?

EDIT:
ekrn.exe je záštita více aplikací asi. Místo furt ubývá, já nevím, co mám sledovat, co můžu udělat.

To se neustále mění, každou sekundu jinak.
Ale abych jmenoval:
Registry
Hostitel služeb: skupina služeb
System
COMSurogatte
ServiceShell

všechny jsou na 0,1% a chvíli tam jsou, pak zas ne. Chrome nepočítám, protože když ho vypnu, tak tam jsou furt.

windows si pořizuje body obnovení a neptá se tě ... místo pryč.
tvůj nejspíš zbytečný antivir od esetu - nevíš ani verzi - si denně stahuje aktualizace, taky se tě neptá.
možná ti windows nevypnul virtuální paměť (swap) na ssd, a tak bobtná.
lozíš na net, ukládají se ti stránky a tupá reklamní grafika do cache ... další místo fuč.

zasr... prázdniny.

Chápu, ale když se to stále nezastavuje to je taky vpořádku ?
Já nechci, aby se s notebookem něco stalo třeba to, že za měsíc budu bojovat o 1 gb volného místa, pokud tomu třeba nepřejdu nějakým způsobem. Pokud říkáte, že je to normální, tak jsem ok. Jen mě zaráží, že to furt klesá, nezastavuje se to.

za měsíc budu bojovat o 1 gb volného místa

to je zásadně špatně. na ssd se doporučuje mít kolem 20% volného místa.
nesmysly odsunout pryč, odinstalovat, smazat bez náhrady. třeba nemá žádný smysl, aby se tam válely balíky (gigabajty) instalaček.
taky osobní dokumenty nesnáším na jednom společném hnoji se systémem, protože takový systém nejde moc dobře zálohovat.

V prípade, ak máš logicky rozdelený disk na systémový oddiel a na dátový oddiel, využi pre systémový oddiel C:\ Kvótu:
https://wintip.cz/653-jak-nastavit-kvoty-disku-ve-windows-10

Správne vyladená "decrapifierovaná" desina zbavená bloatware, Telemetrie, Appraiser, Ceip, disable Orchestrator v Plánovači úloh a v Services, WU, BITS, bodov obnovy a spol. výrobných šmejdov v podobe plánovaných údržieb bežiac potichu na pozadí, nesmie boptnať zápismi na disk bez vedomia sľušného, poctivého, pracovitého, vzdeľaného, stranou prevychovávaného občana. CPU pri ustálenom systéme poskakuje medzi 0-1% ak nemáš gadgety, widgety apod., prípadne nie si na sieti wifi, ale priamo spojený sieťovým káblom.

decrapifierovaná, Main Gááát, veľmo pekný slovný zvrat prevedený do zrozumiteľnej, kodifikovanej, úradnej, pandemickej, celosvetovej reči.

napiš si batku se zástupcem v "po spuštění", co ti bude denně logovat místo po zapnutí.
srovnej výpis po týdnu nebo po měsíci.

REM  ==== volne misto na C: ====

set datum=%date:~-10%
set cas=%time:~0,5%
for /f "usebackq tokens=2,*" %%x in (`reg query "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders" /v desktop ^| find "_"`) do (set plocha=%%y)
set log=%plocha%\volne_misto.txt

(set filtr=ch bajt)
 dir c:\ /w | find "%filtr%" >nul
  if errorlevel 1 (set filtr=bytes free)
for /f "usebackq tokens=2,*" %%x in (`"dir c:\ /w ^| find "%filtr%"`) do (set volno=%%y)

echo %datum%, %cas%, %volno%
echo %datum%, %cas%, %volno% >>"%log%"

připisuje se to do logu na ploše. nebo jinam kde to najdeš a máš právo zápisu - viz: set log=...
má to fungovat v cz/en verzi windows, od winxp výše.

tupý průzkumník ti nesmí ukazovat typ souborů "textový soubor" - chce to odstranit koncové ".txt"
skrývání přípon souborů je nejhloupějším defalt nastavením windows všech dob.

tento *.bat soubor si uložíš někam kde ho najdeš. do "po spuštění" si potáhneš jeho zástupce:

"C:\Users\PC0990\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup"

"uložit jako .bat" ... tupé windows možná stále přidají příponu ".bat.txt"
nepíšeš, že bys měl zakázané skrývání přípon.

a spusť si tu batku z cmd.exe
musíš vědět kde ta batka je a jak se do jejího adresáře dostat:

cd "\tvůj_adresář_nebo_složka"
dir

v cmd okně uvidíš co dělá, nebo i možné chyby.

Oko chce vidieť. Na vlastné oko. Oko nie je pi*ča, oko vidí, uši počujú, hmat cíti, čuch čuchá, chuť cíti lahodný mok.

Práve som druhý raz stočil pred dvoma týždňami svoje biele víno z vlastnej úrody, 700l, nečakám, ceckám od rána tento lahodný mok na svoje narodeniny, 01.11 ´´´*, detto sa dolejem dňa 04.11.* na svoje meniny, sú to najkrajšie "teplé, preslnené" dni v kalendárnom roku. "Egoizmus ja sviňa".

:-D Já jsem fakt antitalent. Dal jsem win+R, napsal cmd.exe ... otevřelo mi to command.. tak jsem tam vložil ten text a nechce mi to akorát najít cestu k souboru, což nevím proč. Napsal jsem si test.txt a přepsal cestu na text.txt a furt píše, že nemůže najít.

měl jsem v závorce před příkazem 'dir' nadbytečné uvozovky, vložím opravu jako přílohu.
je tam navíc změna kódové stránky, windows v příkazovém řádku používají kódování češtiny latin2 místo cp1250, tak ať to v logu vypadá líp.
škoda že se nepovedlo sem vložit jediný screen toho cmd okna nebo výpis průběhu, bylo by z toho poznat v čem je problém.

to samé tvůj poslední dotaz, zas něco popisuješ a žádný obraz.
windows jednak znají skryté soubory, a taky už 25 let znají přístupová práva. takže ke zbytkům po instalátoru - který má své nastavení práv - ty nemusíš mít přístup.

edit: nemaže se temp, ale jen obsah temp. ale proč se s tím drbat, když k tomu má windows funci čištění disku?

je to možné, možnosti čištění jsem nikdy neřešil. doma se tím nezabývám, protože systém zabírá rozumné místo co má a na systémovém disku je volno.
u výrobních pc, které neustále generují nějaké logy, bývá uživatelský temp zvlášť po více letech dost plný. tam to semtam vybílím ručně.

když už se rozepisuju:

složka dočasné soubory měla 12,1gb. Nyní 25,1gb... když ji otevřu, tak v ní jsou soubory o velikosti max 500-700mb

když těch souborů bude 40, tak to dává 25gb.
normální je zjistit buď podle názvů a data, nebo mnohem lépe podle obsahu zobrazeném ascii prohlížečem (nikoli enterem), který zparchantělý proces generuje tak obrovské soubory, protože to není normální.
a utnout to / nebo v nejhorším automaticky mazat.

No tak pánové. Celý problém vznikl v bodech obnovy. Měl jsem to nastavené na 14,6gb(3%) a smazal jsem body obnovy a hned udělal nový a nastavil na 1% (4gb). Místo se mi ihned vrátilo, takže problém vyřešen.

Moc vám děkuji za váš čas a pomoc, vážím si toho! ;-)

Aby toho nebylo málo. :-D
je tady otazníček číslo dvě!

1. Když si dám uložiště, tak mi vyjedou složky a jejich velikost. Ještě v den, kdy jsem s vámi řešil tento problém, složka dočasné soubory měla 12,1gb. Nyní 25,1gb. :-) No a to nejdivnější, proč se ptám je to, že když ji otevřu, tak v ní jsou soubory o velikosti max 500-700mb (víc jsem tam neviděl). No tak by mě zajímalo, kde je ten zbytek.

2. Dále jsem našel nějakou složku TEMP, která má 35gb a já nevím, jestli ji můžu smazat -> C:\Users\Filip\AppData\Local\Temp

složka dočasné soubory měla 12,1gb. Nyní 25,1gb

Asi to od té doby narostlo, no. ;-)

v ní jsou soubory o velikosti max 500-700mb (víc jsem tam neviděl). No tak by mě zajímalo, kde je ten zbytek

Nepíšeš kolik tam takových souborů je, pokud je jich třeba 40, tak je to asi v pořádku. ;-)