Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Levný počítač pro synka

Ahoj všem.
Synkovi v PC chcípla základní deska. Procesor FX8300, 8 GB RAM DDR3.

Hledám náhradu a mám několik možností - první, ale té se chci vyhnout - koupit jinou desku, byť i použitou a jedeme dál. Nejlevnější řešení, ale když už to zdechlo, tak bych rád upgrade.

Další možnost je koupit nějaký kombo z druhé ruky (Aukro/Bazoš), tedy deska a procesor, hledám samozřejmě DDR3, abych využil stávající paměti. Představa o ceně je do 3 tisíc Kč, ale nacházím buď starý sračky (FX6400, C2D, C2Q), nebo novější desky s tím nejlevnějším Intelem na trhu a ještě k tomu DDR4, což by znamenalo další prachy navíc. Občas natrefím na nějaký i5 řady 3000, nevím, jestli by to byl vůči tomu FX vůbec nějaký upgrade.

Třetí možnost - koupit všechno nový, ale to už vychází cenově hodně vysoko, AMD procesory startují ke 3 litrům, Intel zase nabízí recyklovaný zmetky Pentia s diskutabilním výkonem a málo jádry a hlavně zase je tu otázka DDR4. Jde mi spíš o diskuzi o tom, zda by nějaký nový levný Intel procesor (ano, to Pentium) bylo výkonnější, než to FX8300. V tomto bych rád názor těch, co s tím mají zkušenosti.

Synek to má na hraní her, i když zatím nenáročných (Roblox, Minecraft, Team Fortress 2), ale to neznamená, že mu pořídím slabej krám, co v budoucnu rychle ztratí dech.

Díky za rady, tipy, diskuzi a pokec o tom, co s tím můžu dělat, klidně pošlete odkazy na zajímavé inzeráty, nebo nabídněte, pokud doma něco máte.

Edit:
Nebo koupit celej počítač z bazaru, možná by to bylo výhodnější, než jen deska s procesorem. Ale grafárnu mám a zdroj je novej 400W Season.

Napíšu to jinak.
Měl sem FX8150 OC 4200MHz + R9 280X(cca GTX 1050Ti) to je cca výkon 2,5 x HD 6850, nakrmil sem GPU cca 70-80%

Potom sou hry který potřebujou výkon na jádro

I5 4570 Cinebench R15 (Single-Core) ... 140
FX 8300 Cinebench R15 (Single-Core) ... 96

Já si myslim, že to brzdí ta HD 6850

Pochop, že nechci řešit grafiku, ta je naprosto nepodstatná, protože časem na ni taky dojde, až synek povyroste a bude chtít hrát náročnější hry. Jde mi o procesor, vůbec o celej základ, jestli má cenu kupovat použitý i5 řady 3000-4000, nebo raději přitlačit keš a hledat vyšší řady, protože bych si nepomohl.
Ten počítač jsem mu letos seskládal ze zbytků, co mi přišly pod ruce a co bylo doma. Proto je tam taková grafika, jaká je, protože 8 letýmu děcku je to fakt jedno.

Dívám se na celý sestavy - koupit celou sestavu vyjde výhodněji, než jen shánět desku a procesor, protože jen za malý příplatek získám i terovej disk navíc. Jenže taky zbytečnou bednu a zdroj (bednu chce synek novou od Ježíška).
Co říkáš na tu možnost koupě nějaké té použité desky s nějakou tou i5? Má to cenu?

No ona ta 5 řada zas tak levná nebude, tady dost lidí přemýšlí jestli vezme 2600 (3100,3500) místo 3600 a cenově ta 5600 bude o další 2K navíc jestli dobře počítám. Další 8mi jádro je od 12800 (?) tak si myslím .
Tu 5600/5800/5900 si od začátku koupí jen magor. No přemýšlím o ní:-D

Ta ASUS MAXIMUS pise, ze je nova plus dohoda, ale je to samozrejme na tebe. Doska odide skor ako CPU. CPU by som sa na bazosi kupovat nebal, ale jazdenej doske by som ja osobne moc neveril. Na doske je predsa len viac udelatek, ktore sa mozu pokazit, urvat pri nespravnej manipulacii atd atd. Je pravda, ze iba osobny odber, ale mozno by sa dalo dohodnut, ked je Korona

U desek to vždy loterie, některý desky od pomlouvanýho Gigabyte mi vydržely dlouhý roky, jiný MSI chcíply relativně krátce a náhle. A na inzerát může tvrdit cokoliv a nikdy nevíš, v jakým je to stavu. Jistota je jen nová z obchodu, kde můžeš reklamovat.
Tahle stávající deska dávala signály už dřív - původně ji měl synovec a občas nenaběhla. Později častěji a nakonec vůbec (řešil jsem to tu kdysi). Desku s CPU jsem vzal domů a zkusil a ono to jelo. Asi půl roku to šlapalo, pak to začalo blbnout a za dva dny už nešla ani nastartovat. Prostě jsem to zkusil, udělat synkovi počítač s tím, že vydrží co vydrží. No a teď už mu nemůžu říct, že bude bez počítače.

Vyměněná v rámci reklamace a nikdy nepoužitá.

Tam prodávající nepíše ani že je nová ani že je funkční. Reklamoval desku, přišla mu druhá, asi si sehnal jinou a tuto ani nezapl. Možná nová, možná servisem opravená možná "putovní" s nějakou závadou co se občas projeví a servis ji zkouší udat u někoho jiného. Kdysi to tak spoň chodilo.

Ja by som opacil ten Asus Maximus, je to vyššia rada(kvalitnejšie spracovanie). Je to síce bez foto, ale chce primárne osobku, takže si je istý tým co predáva. Proste, že ti doporučene nepošle zabalenú tehlu. Pri osobne zbadas, či bola doska použitá. Isto sa dá od neho požiadať nejaké foto a uvidíš. Proste tá doska je najslabší článok. Kúpiš to kombo a za dva mesiace tu budeš zasa hľadať dosku. Je to isto pre teba ťažké rozhodovanie a v podstate ideš do rizika, ktoré môže na 80% vyjsť. Je to na tebe, ale ja by som skúsil poriešiť a pozrieť tu Asus Maximus, alebo novú B450 pod Ryzen a jednu 8GB pamäť DDR4(neskôr dokúpiť do dualu). Syn bude stejne časom "potrebovať" viac výkonu a základ už bude doma. Samozrejme neviem akú máš fin. situáciu, takže ťažko ti hovoriť do rozhodovania. Je možné, že kúpiš to kombo dáš k tomu ešte tých 8GB(tak máš luxusných 16GB) a bude Vám to slúžiť 4-5 rokov. Je to proste na tebe.

Trosku sa prizivim...ak by sa chcel niekto zbavit svojej starsej hernej zostavy premyslam, ze upgradnem naseho deduska.
Podmienka je prijemna cena, idealne niekto z poradne, koho poznam aspon po nicku;o).
Sucasna zostava:
i5-4590 a Radeon R9 200 series (neviem presne co to je).

Místo 3 sem našel za 3750 :-)

https://pc.bazos.cz/inzerat/127520154/amd-ryzen-5-1600-original-chladic.php
(sestijádro 1800)

https://pc.bazos.cz/inzerat/127221834/ddr3-4gb-dimm.php
nouzovka 4gb za 350, má toho víc, prodává i 8gb

https://m.alza.cz/msi-b450m-a-pro-max-d5694180.htm?o=1
nová deska 1600

Nebo si počkej až se tam objeví ty E1200/E1400 před cca 14dny tam byl cena okolo 1100-1300 byla, byli tam asi tři.

A ještě můžeš zkusit poslat na bazoš toho buldozera, za litr se třeba střelí.

Možná bych to zkusil postavit nový a takto, to by mohlo nějaký čas vydržet:
https://www.alza.cz/gaming/intel-core-i3-10100f-d6166715.htm
https://www.alza.cz/kingston-8gb-ddr4-2666mhz-cl19-d5001791.htm
https://www.alza.cz/msi-h410m-a-pro-d5856332.htm
(deska má M2 slot)

S poštovným mi to vyjde do pěti litrů. Něco by se mi možná vrátilo za prodej toho procesoru. Za litr by to mohlo jít.
i3 se 4 jádry bude na tom stejně, jako starší i5, možná ještě líp.