Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chybové hlásenie pri kopírovaní

Ahojte, potreboval by som poradiť pri probléme zlyhania kopírovania. Pri snahe kopírovať vypisuje hlášku "Zo zdrojoveho súboru alebo disku sa nedá čítať".

Napíšem, čo tomu predchádzalo. Potreboval som premiestniť všetky údaje z jedného dátového disku na druhý. Trvá to relatívne dlho, pretože sa jedná o veľa súborov. Robil som to po častiach cez deň a nakoniec som dal kopírovať najväčší priečinok, ktorého kopírovanie by trvalo niekoľko desiatok minút, preto som tak dal urobil cez noc. Ráno kontrolujem stav a skopírovalo sa iba 60% priečinku a vypisovalo spomínanú hlášku. Disk, na ktorý som dáta kopíroval, neobvykle cvakal. Cvakal dlhé minúty aj po zrušení kopírovania. Tak som reštartoval počítač. Cvakanie prestalo, ale naďalej nemôžem kopírovať súbory. Ani väčšie, ani menšie. Aj keď hláška hovorí o zdrojovom disku, problém bude asi v cieľovom disku, na ktorý som kopíroval, pretože kopírovanie na iný disk funguje normálne.
HT Tune žiadne chyby nehlási. Prikladám obrázok benchmarku: https://imgur.com/a/vDw5lKN Disk mám necelé 2 roky, hoci je trochu hlučnejší, doteraz fungoval bezchybne. Poznáte niekto riešenie?

Disk, na ktorý som dáta kopíroval, neobvykle cvakal. Cvakal dlhé minúty aj po zrušení kopírovania.

Zachrániť z disku data ktoré sa ešte dajú zachrániť a rozlúčiť sa s poškodeným diskom.

Doteraz tomu disku nič nebolo...

Nič netrvá večne. Aj kamarát Jožo bol ešte v nedeľu zdravý a dnes sa zmieta v horúčkach, celkovej únave a bolesti kĺbov. Dúfam že bude mať viac šťastia ako tvoj disk a prežije to.

To je mi jasné. Aj keď som čítal, že kritická je teplota až na 60 °C a že disky sú v dnešnej na teplotu nad 50 °C stavané. Ani neviem, ako to spraviť, aby som znížil teplotu, ani nemám na to momentálne financie. Ak mi vieš poradiť, ako to spraviť bez prídavných zariadení, budem iba rád. V kompe mám iba ventilátor v zdroji, spredu ide vzduch a vzadu, kde mám ventilátor, ide von. Mám 4 disky nad sebou, takže sa zohrievajú viac, ako keby tam bol iba jeden disk (momentálna teplota ostatných diskov je 54 (tiež Toshiba), 49 a 45 (oba WD) °C). Skriňa PC je takmer vždy studená a v pokojom stave aj vytekajúci vzduch je izbovej tepoty. Ak je väčšia záťaž, ako teraz pri Error Scane, tak sa skriňa hore mierne zahrieva a vytekajúci vzduch je trochu teplejší. To len aby som opísal svoj stav.

Práveže potrebujem a keby sa dalo viac, tak pridám aj piaty. :-) Predný ventilátor nemám, ani by som nevedel, kam ho umiestniť, ako ho namontovať. To by trebalo asi fungl novú skriňu, vlastne nový komp a na ten ja bohužiaľ nemám.

Disky sa dajú vypínať aj teraz (pri dlhšej nečinnosti), ale nerobím to, vypol som túto funkciu, pretože som čítal, že neustále vypínanie a zapínanie škodí diskom viac, ako ich nepretržitá prevádzka. Ono to dáva logiku.

Práveže potrebujem a keby sa dalo viac, tak pridám aj piaty.

už jsem tu zažil takové lidi. obvykle se ukázalo, že mají v pc nastrkaný blešák z malých disků místo normálního pár tb, chlazení pak nestojí za moc. doporučuju disky pod 500gb vyhodit.
bohužel odkazy na imagehosting nefungují. může to být u mě že blokuju nějaká svinstva, co zneužívají pro reklamu.
tak si aspoň projdi ty disky v crystaldiskinfo.

každopádně data umístěná na jediném místě nejsou v bezpečí, tvé osobní cenné soubory mají mít někde na síti zálohu.
sociálně levné řešení je usb disk, ale záloha na takový krám nejde automatizovat (vynechme apple).
uživatelé bohužel často spojují jediné odkladiště souborů = usb disk = přenosný krám kamkoliv a hravě potom můžou o všechna data přijít, protože je jinde nemají.

Ahoj, nebudem na všetko, čo si napísal, reagovať, pretože väčšina sa ma netýka a nechcem odvádzať diskusiu na inú tému. Skús si dočasne vypnúť adblock a malo by ti screen ukázať. Predpokladám, že v tom bude problém. Cez CrystalDiskInfo som samozrejme kontroloval oba disky a až na vyššiu teplotu (cez 50 °C) vyzeralo byť všetko v poriadku. Po reštarte opäť kopírovanie na chvíľu funguje, potom vypíše hlášku a už to nejde. Nie u všetkých súborov, ale u väčšiny. Chyba v súboroch však určite nie je. Skúsil som aj zmenu registrov podľa rady na Microsoft podpora, ale problém to nevyriešilo. :-(