Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr ssd disku

Zdravím,

Předem se omlouvám, moc tomu nerozumím.

Potřeboval bych pomoct s výběrem dalšího ssd. Moje základní deska (https://www.czc.cz/asus-b150m-pro-gaming-intel-b150/184216/produkt) má M.2 socket 3. A koukám po novém. Zatím ještě nevím jestli 500gb nebo 1T, ale našel jsem si mezitím tento: https://www.alza.cz/gigabyte-aorus-rgb-m-2-nvme-ssd-512gb-d5648845.htm , především na počítači hraji hry. Nevím jaký je přesný rozdíl SATA a NVMe a jestli mi vůbec na základovou desku pasuje.
Hodně lidí mi doporučuje Samsung EVO 970 co si o tom myslíte vy? Budu rád za jakékoliv rady. Předem děkuji.

Ak ma pisane M.2 tak si nemozes kupit nvme, ale musis si kupit m.2 disk.
Na znacke disku az tak nezalezi, kludne aj ten Samsung.
Edit: Tak beriem spat, podla stranky Asusu doska podporuje aj nvme, takze mozes si kupit aj nvme disk.
nvme je asi 4-5x rychlejsi ako klasicky sata/m.2 disk.

Nevím jaký je přesný rozdíl SATA a NVMe

Běžné mají nvme disky 4x rychlejší čtení a zápis.

Na 512GB rovnou zapomeň.

Pokud to chceš mít levné tak
https://www.alza.cz/gaming/kingston-ssd-a2000-1000gb-d5651744.htm

Ještě jsem si všimnul, že se PCIe se dělá jak 3.0 tak 4.0. Je v tom nějaký závratný rozdíl?

Kdyby tvoje deska uměla PCIE 4.0 /neumí/ tak by sis mohl vybrat zaplatit za 1TB 3tisíce v provedení pcie 3.0 nebo vypláznout 6tisíc a více za pcie 4.0.
Zas takový rozdíl v rychlosti to není aby se to vyplatilo, rozhodně bych bral radši 2tb pcie 3,0.

Zadne SSD nema aktualne vyborny pomer cena/vykon. Duvod je ten, ze sly ceny SSD od konce leta nahoru, takze je ted drahe vsechno.

Pokud nepotrebuje SSD nutne, tak bych poseckal, snad pujdou ceny zase dolu. Otazka kdy, ja doufam, ze uz po novem roce. Do vanoc je to asi zabity.

Neviděl bych to tak černě u 1TB verze. Ano ty menší zdražili a o dost. Aspoň je jasné že nebrat :-)
1TB Kingston A2000 stál v 11/19 okolo 3300 viz recenze na ddword. V lednu přišlo zdražování , to jsem kupoval Adata PG Gammix S11 Pro M.2 NVMe PCIe 1TB za starou cenu 3600 (následně přelezla přes 4000 až k 4500). Nyní stojí stejně, kingston mírně zlevnil.Co to tak sleduju v poslední době (potřebuju nutně 2TB) nemyslím si, že cena byla výrazně (řekněme 10procent- 300Kč a víc) pod 3k. ale možná se pletu.

CZC

V srpnu WD Blue 3D NAND, 2,5" - 2TB za 5900Kc, ted za 6210Kc.

Kingston A2000 jsem kupoval za 3300Kc a ted je za 3100Kc, jenze jsem ho kupoval loni v zime a ceny byly tehdy taky vysroubovane, v lete uz byl tesne pod 3000.

Oproti lonske zime jsou ted ceny porad malinko nizsi, ale oproti tomuhle letu vyssi. A nezapominej, ze vyrobci ted na podzim zacali snizovat ceny, protoze se jim zacaly plnit sklady.

Tudiz i u tera ssd muzeme rict, ze je az o 500 drazsi jen kvuli kurzu a ten sice zacina zase jit dolu, ale nez se u nas ustali ceny, tak si myslim, ze bude po vanocich.

Kdyby sis to precetl poradne, zjistil bys, ze pisu ceny v korunach a teda se vyjadruju k situaci v CR. Mimochodem, to ze vyrobci ted na podzim zacali se zlevnovanim SSD a duvod, tam mam uvedeno taky. Jenze Ceska koruna klesa vuci dolaru i euru a tudiz tady jde cena nahoru.

Hezký den
důvodů proč zdražovat, nebo zlevňovat se najde vždy dostatek (na jaře zlevňoval benzín, protože koronavirus, teď zdražuje, protože koronavirus). Zkrátka jak to obchodníkům vyhovuje. Oni nabízí a my, pokud jsme ochotni cenu akceptovat, tak koupíme. Ostatně ještě ve čtvrtek Česká koruna stoupala, nevím kde jste přišel na to, že klesá (https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/koruna-pokracuje-v-masivnim-posilovani-40341437)

Od zari koruna klesa a az v minulem tydnu se ten trend zastavil a opet nam poskocila nahoru. A i proto je tu nadeje, ze by v prubehu listopadu mohl byt pokles koruny zastaven a mohla by behem prosince zase vystoupat na obvyklou hodnotu. Jenze v predvanocnim obdobi uz prodejci nezlevni. Pokud kdokoli nejen SSD ale cokoli v PC nepotrebuje akutne, tak by se mohl po novem roce dockat lepsich cen. Tolik uz snad naposled vysvetleni meho upozorneni.

Ty moje tupelko...ked koruna klesa voci dolaru, ci euru tak klesa aj cena SSD. Chcel si povedat stupa, ze? Cim je kurz vacsi, tym drahsie nakupujes veci z dovozu.
Neviem odkial si zobral toto tvrdenie, ze kurz koruny nejako vyrazne vplyva na ceny SSD, pretoze je to blbost...tento rok sa kurz koruny pohyboval okolo 26 +- 5%, cize cena pri 500GB disku by bola ovplyvnena dvojcifernou ciastkou.
Nie cenu naozaj neovplyvnuje kurz ceskej koruny (naozaj len minimalne), cenu ovplyvnuje trh.
Ako som pisal kurz ovplyvnuje trh.
Napriklad 26.5 som bral 500GB SSD WD Blue za 65.73, 26.10 za 47.19.

Na vyplody tvoji fantasie nema cenu reagovat. V pocitacich je temer vsechno dovezene a tudiz to cesti prodejci (distributori) nakupuji za eura nebo dolary. Ty si vazne myslis, ze kdyz se pohne kurs, ze si Alza apod. krati zisk, kdyz by to prodavalo v nevyhodnem kurzu v korunach? Nebo mozna netusis, ze CZ narozdil od SVK nema eura, takze u nas lide opravdu nakupuji v korunach. Boze.

Chlapče bez sa liečiť, o kurze koruny si tu začal blabolit prvý ty, ja som ti len vysvetlil, že sa mýliš v tom ak si myslíš, že kurz koruny ma nejaký väčší vplyv na cenu ssd a ze sa veľmi mýliš ak si myslíš, že pokles koruny zdrazuje dovoz, pretože je to presne naopak.