Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Na notebooku přestal fungovat HDMI výstup

Dobrý den,
mám notebook HP Probook 450 G6 a před několika dny mi přestal fungovat HDMI výstup na sekundární monitor. Předtím výstup fungoval normálně. Jediné co se změnilo, byla aktualizace UEFI a aktualizace Windows. Zkusil jsem downgrade UEFI na původní verzi, to nepomohlo. Zkusil jsem také odinstalovat aktualizace, obnovit systém z bodu obnovení, to také nepomohlo. Také jsem zkusil aktualizovat ovladače grafik od HP. Zkrátka zkoušel jsem všechno aktualizovat, odaktualizovat ale nic nepomohlo. Na fóru HP jsem našel lidi, kteří mají stejný problém, ale nikdo zatím nepřišel na to, jak to HDMI znovu zprovoznit. Máte někdo podobný problém? Případně podařilo se vám ho vyřešit?
Díky.

Jediné co se změnilo, byla aktualizace UEFI a aktualizace Windows.

A jak aktualizace UEFI probíhala ? UEFI je mikroprogram uloženy na základní desce který nahrazuje předešlý Legacy BIOS.
Neni to spíš tak, že se problém objevil pri posledním Update Windows 10 ? Tam těch problému bylo zaznamenano hned několik, ale o tom že MS upgradoval na úrovni UEFI nevím nešlo spíš jen o podporu ovladačů UEFI ?
Jestli víš přesně o jaký ovladač šlo, tak ve správci zařízení u toho ovladače zvol "použít předešlou verzi ovladače"

Instaloval jsi i Intel HD graphics ? Ovladač pro iGP které je pro GUI a HDMI nastaveno jako primary/výchozí https://downloadcenter.intel.com/product/80939/Graphics
(MS také mění politiku automatické instalace ovladačů, jestli jsi byl zvyklí že si MS dostahoval potřebné ovladače, do budoucna tomu tak nebude)

Probíhalo to tak, že se přes HP Support Assistant aktualizoval UEFI, notebook se restartoval a UEFI se začal aktualizovat standardně jako několikrát předtím. Asi 2 hodiny potom se zobrazila ikonka aktualizace vyžadující restart a jelikož jsem ji už několikrát odložil, už jsem neměl možnost ji odložit znovu a notebook se restartoval a aktualizace se nainstalovala bez problému. Bohužel mezi těmito dvěma aktualizacemi jsem měl externí monitor vypnutý, takže nedokážu rozlišit, která aktualizace to zbořila. Ještě jsem se teď kouknul do správce zařízení u Intnel UHD graphics 620 a v záložce události vidím následující záznam:
Device PCI\VEN_8086&DEV_3EA0&SUBSYS_8538103C&REV_02\3&11583659&2&10 had a problem starting.

Driver Name: oem39.inf
Class Guid: {4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Service: igfx
Lower Filters:
Upper Filters:
Problem: 0x15
Problem Status: 0x0

Ano, vypadá to na problém zavedení ovladače.
V tom správci zřízení na něho tedy klikni a zvol "odinstalovat/odstranit".
Následovně by ti měla vyskočit hláška o potřebném restartu, jestli se nezobrazí, tak restartuj PC i tak.
Nejlépe by bylo nejdříve odpojit PC od sítě, následně odstranění ovladače, restartuj PC a spusť instalaci stáhlého ovladače Intel z předešlého linku.

PS: SW pro automatickou aktualizací od HP bych doporučil rovnou odinstalovat, jak sám můžeš konstatovat je to k ničemu.

Tak jsem to zkusil, stáhl jsem ovladač z Intelu, odinstaloval jsem starý, včetně softwaru ovladače. Sám se tam nainstaloval nějaký obecný ovladač od Microsoftu, ale HDMI to nezprovoznilo, tak jsem nainstaloval ten nový od Intelu a stejně to nepomohlo. Navíc má intel nějaký bug v instalátoru, protože po restartu se ten instalátor sám znovu spustí a chce to instalovat znovu pořád dokola.

že se přes HP Support Assistant aktualizoval UEFI

dík za varování. hp je jedním z největších softwarových šmejdů, koukám že stále mají zásadní problémy s kompatibilitou u windows. čili i nadále se jim vyhýbat.

v tomto případě bych vytáhnul starý disk, dal tam nový a úplně nová instalace windows.
já jsem osobně odpůrcem automatických aktualizací windows, toleruju jen security aktualizace, ale žádné automatické výměny ovladačů.

zkušenosti nemám, pokazit tím nic nejde.
když hdmi předtím fungoval, není důvod aby byl teď mrtvý. není hdmi jen disabled v biosu?
podle chyby ze správce zařízení (nebo z prohlížeče událostí) jde o vadný start ovladače intel grafiky, do které nějak zasahuje výchozí nastavení z údajně skvělého uefi.
oddělat tomu krámu dolní víko, odpojit baterku a cmos reset?

fascinuje mě ale to, že nikdo z HP nemá odpověď na řešení takového problému, jen obecné bláboly typu kontrola kabelu a monitoru

muj konkretni blabol zni, instaluj HP Image Assistant, muze ti napovedet
jake ovladace mas vlastne nainstalovane.
Jinak urcite doporucuju provest clean install W10-1903 pripadne 1909

Tak jsem dnes ještě zkusil nainstalovat volitelné aktualizace přes Windows Update. Byly tam aktualizace ovladačů grafických karet. Po restartu se ale v prohlížeči událostí znovu objevila chyba Microsoft-Windows-Kernel-PnP. Podrobnosti jsou následující:
- System

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-PnP
[ Guid] {9c205a39-1250-487d-abd7-e831c6290539}

EventID 411

Version 0

Level 2

Task 0

Opcode 0

Keywords 0x4000000000000000

- TimeCreated

[ SystemTime] 2020-11-16T16:37:39.9626841Z

EventRecordID 1851

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 132

Channel Microsoft-Windows-Kernel-PnP/Configuration

Computer rehakmatej-PC

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- EventData

DeviceInstanceId PCI\VEN_8086&DEV_3EA0&SUBSYS_8538103C&REV_02\3&11583659&2&10
DriverName oem292.inf
ClassGuid {4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
ServiceName igfx
LowerFilters
UpperFilters
Problem 0x15
Status 0x0