Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Úprava formátu obrazu 4:3 vs. 16:9

Dobrý den, mám video .mkv ve formátu obrazu 4:3. Ovšem na tom 4:3 je smrštěný film o formátu 16:9. Není to ani LB ani PS, je tam vše jakoby "celá obrazovka". Získal jsem to z DVD, které má formát obrazu 4:3 a nahrál jsem to na něj v 16:9 - na TV 16:9 to roztáhnu a je to normální. Ale na PC je to horší. Není nějaký program, který dokáže upravovat formáty obrazu? Chtěl bych 4:3 roztáhnout na 16:9, případně 16:9 dát do 4:3 LB. Děkuji za rady. Karel_com.

Nepotřebuješ to roztahovat a upravovat přes nějaký program.
To se zpracovává na SW úrovni. Televize nebo video player už to zpracuje a roztahne na obrazovku s poměrem 16:9 jak má, televize disponují minimálně mimo overscan, zoom i přepínačem mez poměry i 16:9 a 4:3.

Jinak při vytváření DVD se toto dá snadno napravit. Je to pouze otázka správného nastavení, video má stejný počet pixelů, jen je různě interpretováno.
Jde o to programu říct, že se má vykašlat na to, co je ve videu napsané a použít jiné. Za běhu to lze udělat v čemkoliv (výše popisuju postup ve VLC, ale tuto možnost mají snad i ostatní programy, když ne přímo, tak přes ffdshow), při editaci DVD lze tyto parametry nastavit (snad v čemkoliv, co jsem kdy používal, v anglické verzi se ta činnost nazývala override aspect ratio a podobně).