Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ztišení hlučného ventilátoru u základní desky MSI

Ahoj,
mám desku MSI K8N Neo Platinum s hlučným ventilátorem.Celý chladič vyměnit nejde, protože a)univerzálním chladičům zavazí grafická karta b)bylo by nutné vyndat desku z počítače , a do toho se raději nechci pouštět.
Má to nějaké řešení ? ( Nějak vyčistit, namazat,...- nevím...)

Pokud je vyloučena výměna ventilátoru, tak jediná šance na jeho ztišení je snížit jeho otáčky (samozřejmě, promazání mu neublíží a trochu i pomůže, ale ne zásadním způsobem). Ovšem, otáčky ventilátoru nemůžeš jenom tak, beze všeho, snižovat, to by jsi také mohl vyrobit procesor pečený ve vlastní šťávě...
Nejlepší by, podle mého názoru, bylo jednak se postarat o lepší odvod vzduchu a jednak zavést řízení otáček ventilátoru v závislosti na teplotě.
Ten lepší odvod vzduchu bych zajistil tzv. větrným tunelem, to je taková délkově stavitelná trubka, která sahá od boku skříně (s otvory, samozřejmě) k ventilátoru, takže vzduch ohřátý vzduch necirkuluje uvnitř skříně.
Regulaci otáček ventilátoru lze zajistit buď vhodným programem, pokud to deska umožňuje, nebo pomocí jednoduchého přípravku, návodů na výrobu je poměrně dost (i v češtině).