Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplatí se koupit už složený pc nebo si to nechat postavit?

Ahoj,
bratr si chce za měsíc koupit svůj první PC. Odůvodňuje to před rodiči online výukou, ale ani oni nejsou úplně blbí a tak je jasné že na tom chce i hrát. Rozpočet má tak 18 000, ale to se k tomu musí počítat i nějaký monitor. Je mu 15 a určitě to není žádný náročný uživatel. Když bude hrát, tak ostatní appky v task manageru vypne. Nemusí ani hrát na max detaily, ale aby to i nějal vypadalo. Hry chce samozřejmě hrát ty nejnovější.
Chci se zeptat, má smysl kupovat v tuto dobu vůbec PC nebo jsou ceny ať už kvůli koroně nebo tím, že za chvíli jsou Vánoce přemrštěné?
A vyplatí se koupit nějakou předem složenou sestavu (např: https://www.czc.cz/czc-pc-squire-gc209/289166a/produkt) nebo si za pomocí vás tady na pc poradně nechat něco postavit?
Díky

až bude položená reálná otázka, tak na ni dám odpověď dokonce i konstruktivní, jak jsem již několikrát dal. Ale nevím jak reálně chce někdo poskládat PC, kde rozjedeš nejnovější tituly za 10 tisíc. Umím hodně věcí, ale kouzlit ne. Nevidím jediný důvod někomu něco doporučovat za každou cenu i když je krám viz zdroj a deska. Tohle bych nedoporučil ani tchýni.

Kdyz nekomu poradim, ze si dotycny kram nema kupovat, tak je to odpoved na hovno? Aha, ja myslel ze je to poradna a i rada nekupovat kazovy a spatne dimenzovany kram je rada. Dotazujici se alespon vyhne obloukem temhle mrdkam co v pc nemaji co delat a predejde spouste komplikaci. Jenze je tady deset vseznalku co vi vsechno nejlepe a kecaji ty svy moudra ke vsemu (v necem maji pravdu to nepopiram) a mysli si ze jejich rady jsou svate.

jestli se cítí na nějaké nové hry, tak ten squire ani za boha. grafiku by brzy měnil, čili už teď vyhozené peníze.
mechanický 1tb hdd v sestavě teď hned určitě nepotřebuje.
rozpočet nemá největší, může zvážit 24" monitor od repasníků - ale jen stav "a", bez mrtvých bodů.

Ked kedysi zacali e-shopy s predajom komponentov, tak takmer nikto nemal vlastne skladacky.
Po case sa zistilo, ze na sklade je kopec nepredajnych komponentov a treba sa ich zbavit.
Takze e-shopy zacali s vlastnou tvorbou PC.

Marketikg (citaj oblblovanie ludi, ktory sa dnes dokonca studuje) zapracoval.
e-shopy predavaju skladacky, ktore maju oslovit hlavne pubertakov. Teda exkluzivna bedna a grafika (grafika je parameter u zaparenych 90%)
Ale k tomu pridame nepredajnu zakladnu dosku, pofiderny zdroj, lacnejsie/nepredajne pamate RAM, tak mame aj nejaky zisk.
------------------------------------
Ale aby som len nebol zly.
Zakon "do 14 dni vratit", tazko postihol predajcov. To neni "enem tak". Kazdy tovar vrateny treba analyzovat/ preskumat, co chce ludi navyse, (ako inak to zvysuje naklady pre danu spolocnost).
Predat vrateny tovar zo zlavov? To neni nic moc.
------------------------------------
Logicky. Objenajte si skladacku z akehokolvek e-shopu, tak Vasa zostavia PC je z vratetenych/ rozbalenych koponentov,
samozrejme, len ked dany komponnt nie je na sklade ako vrateny, tak mozno novy.

..

Hotové se nevyplatí. Vše už tu zaznělo.

Já přidám delší záruku na většinu komponent pokud si objedáš komponenty a složené nebo si to složíte sami. https://www.youtube.com/watch?v=uhz7HPyHG4M

Chci se zeptat, má smysl kupovat v tuto dobu vůbec PC nebo jsou ceny ať už kvůli koroně nebo tím, že za chvíli jsou Vánoce přemrštěné?

Těžko říct, hlavně co bude v lednu i kvůli kurzu se ceny mění víc než dřív kdy byl kurz víc pevný díky fixaci.

Ceny RAM a SSD jdou trochu dolů, zájem je kvůli korona nižší. Zdroje zase stoupají.
Grafiky jsou vyprodané, probíhá totiž výměna generací jak u nvidia tak u amd.
AMD uvedlo nové procesory před 14dny, možná se dočkáme slev u Intelu a následné reakce.

Tady v této cenové hladině bych to moc neřešil (před rokem by to stačilo, dnes by to chtělo spíš 22+).
V cenové hladině okolo 26-30k bych radil počkat na konec ledna/ únor. Tam už by se mohla vejít nová grafika / vadí že nejsou ty starší pořádné k sehnání.
Ale umíme poradit i tak :D

Mohl by mi teda někdo pomoct sestavit to PC? Něco jsem zkusil, dal jsem to do nového tématu (nevěděl jsem, že to tu máte tak, že doplním tento příspěvek a on zase skočí nahoru) no a asi to nic moc nebylo :D Měl jsem to naflákaný za pár minut a dostalo to hned hejt. Strop je asi těch 16 000 bez monitoru. Díky