Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zachránit data při havárii NAS

Koupil jsem si svůj první NAS, ale náhodou jsem zjistil, že v případě závady samotného NASu není záchrana dat z nepoškozených disků moc jednoduchá, takže hned do začátku uvítám rady, jaký formát disků zvolit a jaké mám podle zvoleného režimu NASu a formátu disků možnosti. Mám QNAP 230 a jedná se o pokračování vlákna https://pc.poradna.net/questions/3004795-aky-domaci-nas-server, abych to tam zbytečně dále nezapleveloval.

NAS data sa zachranuju podobne ako z inych medii...obnovia sa zo zalohy.
NAS moze sluzit v 2 zakladnych rezimoch.
Bud ako ulozisko na zdielane dokumenty...v tom pripade musis tie data samozrejme zalohovat.
Alebo ako zalohovacie medium inych dat, v tom pripade dalsia zaloha (a tym padom obnovenie) nie je nutne.

Jenže jako zálohovací médium jiných dat je v případě nějaké poruchy dost problematický obnovit zálohu ze všech původních zdrojů do původní sumární podoby, takže záloha je přesto nutná. A v případě předpokládaných 4 GB disků to není žádná levná sranda. Předpokládal jsem, že to vyřeší RAID1, ale zjišťuji, že tak jednoduché to nebude. Možná by bylo jednodušší mít 2 jednodiskové NASy, nebo nějaká "ruční" RAID1, kde bude zrcadlení prováděno ručně a s určitým časovým odstupem. Další možností je pořádně nastudovat a používat snímkování nebo nějaký další způsob zálohování, třeba 2.5 4 GB HDD v rámečku. :-/

Edit: Jenže snímkování zkomplikuje záchranu dat přes PC, nesnímkování zase nechrání před ransomwarem. 3-[

Záloha = uložení dat kromě původního mista i na další misto.
Pokud přijdeš o původní misto, máš zalohu. Pokud přijdeš o zálohu, máš data na původním místě.
Pokud chceš mít na NAS jedinečná data, pak už nejde o zalohu a podle toho se musíš zařídit.

NASy jsou spolehlivá zařízení. Pokud tam budeš mít disk v RAID1, šance, že se to podělá je relativně malá. Abys přišel o data, musely by odejít současně oba disky.

Tak záloha je právě RAID1, t.j. uložení dat na 2 místech současně. Také předpokládám, že se nepokazí všechno najednou, t.j. NAS i oba disky, i když teoreticky vadný NAS může odpálit i oba disky, ale spíše se obávám ransonware, kterému je nějaký RAID1 k smíchu. Dá se nějak NAS nastavit, aby byl zabezpečený i proti ransomware? Myslím, že brtník tu něco podobného kdysi psal a šel na to přes nějaké skripty a různé uživatele s různými právy.

1] idealni je pristup na vetsinu adresaru nasky jen pro cteni, muze byt pripojeno trvale.

2] zapis absolutne omezit - jen z provereneho pc. a ten cisty pc at si obcas planovane primapuje postupne kramy v siti a jejich dokumenty a zalohy at zkopiruje na nasku do
samozdejme jde mit na nasce nasdileny adresar \tmp_bordel pro zapis. u nej budes rovnou pocitat s tim, ze obsah muze byt zavirovany nebo ze nej prijdes, proste docasny bezcenny odpad.

3] raid neni zaloha dat. co si smazes / prepises / zasifrujes na "jednom disku", to se ti soucasne zmeni na tom zrcadlenem. to neni zadna vychytralost ransomware, ale nechapavost samoadmina.
raid je "zaloha" fyzickeho media, ze neumre najednou se vsemi daty.