Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zachránit data při havárii NAS

Koupil jsem si svůj první NAS, ale náhodou jsem zjistil, že v případě závady samotného NASu není záchrana dat z nepoškozených disků moc jednoduchá, takže hned do začátku uvítám rady, jaký formát disků zvolit a jaké mám podle zvoleného režimu NASu a formátu disků možnosti. Mám QNAP 230 a jedná se o pokračování vlákna https://pc.poradna.net/questions/3004795-aky-domaci-nas-server, abych to tam zbytečně dále nezapleveloval.

loading...

JBOD = žádný striping.
IMHO je JBOD nejhorší ze všech, kombinuje negativa RAID1 i RAID0 k tomu je pomalý a výpadek jednoho disku má za následek smrt "celého pole". Sdílená data neduplicitně a k tomu na stejném hostiteli je v podstatě jestli chce uživatel ten NAS pro zálohy to poslední rešení :)
("pac nechci mi dvojite ulozene vsechno" : JBOD tomu nevadí, ale R0 stripe může byt také volba)

http://qnapsupport.net/teknik-destek/my-qnap-is-dead-how-to-recover-data/

Radí tam, nejsnadnější řešení přendat disky do jiného NASu. Pokud není k dispozici, tak vložit do stolního PC a obnovit např. programem R-Studio.

http://qnapsupport.net/teknik-destek/raid-0-5-6-ve-10dan-veri-kutarma/photorec-ile-veri-kurtarma/

Ale možná to bude záviset právě od formátu, jaký disky používají.

Nejdůležitější ale je samozřejmě mít důležitá data zálohována na několika místech. Pokazit se může cokoliv, i NAS. Takže než řešit obnovu a zachraňovat, je snadnější vrátit data ze zálohy.

Pokud si zvolíš RAID1 a static volume, jde o standardní RAID se standardním Linux formátem, který by měl jít přečíst připojením disku jako externího.
Pokud budeš chtít využívat snapshoty a další vychytávky (inkrementální zálohování v rámci NAS), QNAP použije min. nějaké své rozdělení disků a tam už si nejsem jistý čitelností mimo NAS.

To chápu, ovšem snažím se dopídit, jestli to funguje i v případě qnapovského systému. Podle analogie se Synology a specifikaci QNAP 230 ohledně interních formátů, by v tom nemusel být rozdíl:

Přesvědčte se, že se v zařízení Synology NAS používá souborový systém EXT4 nebo Btrfs a poté pomocí následujícího postupu data obnovte.

Supported File Systems
Internal hard drive (EXT4)
External hard drive (EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, and exFAT)
Note: To use exFat you must purchase an exFAT driver license from License Center.

planujes raid(1)?
v tom pripade potrebujes ochranu hlavne proti vlastnim chybam, jine jsou malo pravdepodobne.
jinak viz prvni komentar.

budes ho mit primapovany k windows trvale?
pak potrebujes vyresit obranu proti sifrovacimu ransomware :-) na tom pc. acronis cosi nabizi.

nebo cenne vlastni dokumenty / fotky obcas zalozit jeste na jiny externi disk nejakym predchystanym xcopy, robocopy.

na teorii, ze ty budes neco potrebovat zachranovat na ext4, klidne zapomen.

Hlavně ti nic nebrání si postup v klidu vyzkoušet dokud tam máš minimum dat.Jak to kiksne budeš panikařit, nebudeš vědět jaký program a jestli nefunguje program nebo disk.

Moc teda nevěřím tomu že přídavný ovladač na ext4 +r-studio nebo cokoliv jiného zajístí přístup k těm snímkům. Možná tak ten první se otevře, to bude možná uloženo normálně ale jak se dostaneš k aktuálním datům..?

NAS data sa zachranuju podobne ako z inych medii...obnovia sa zo zalohy.
NAS moze sluzit v 2 zakladnych rezimoch.
Bud ako ulozisko na zdielane dokumenty...v tom pripade musis tie data samozrejme zalohovat.
Alebo ako zalohovacie medium inych dat, v tom pripade dalsia zaloha (a tym padom obnovenie) nie je nutne.

Jenže jako zálohovací médium jiných dat je v případě nějaké poruchy dost problematický obnovit zálohu ze všech původních zdrojů do původní sumární podoby, takže záloha je přesto nutná. A v případě předpokládaných 4 GB disků to není žádná levná sranda. Předpokládal jsem, že to vyřeší RAID1, ale zjišťuji, že tak jednoduché to nebude. Možná by bylo jednodušší mít 2 jednodiskové NASy, nebo nějaká "ruční" RAID1, kde bude zrcadlení prováděno ručně a s určitým časovým odstupem. Další možností je pořádně nastudovat a používat snímkování nebo nějaký další způsob zálohování, třeba 2.5 4 GB HDD v rámečku. :-/

Edit: Jenže snímkování zkomplikuje záchranu dat přes PC, nesnímkování zase nechrání před ransomwarem. 3-[

Záloha = uložení dat kromě původního mista i na další misto.
Pokud přijdeš o původní misto, máš zalohu. Pokud přijdeš o zálohu, máš data na původním místě.
Pokud chceš mít na NAS jedinečná data, pak už nejde o zalohu a podle toho se musíš zařídit.

NASy jsou spolehlivá zařízení. Pokud tam budeš mít disk v RAID1, šance, že se to podělá je relativně malá. Abys přišel o data, musely by odejít současně oba disky.

Tak záloha je právě RAID1, t.j. uložení dat na 2 místech současně. Také předpokládám, že se nepokazí všechno najednou, t.j. NAS i oba disky, i když teoreticky vadný NAS může odpálit i oba disky, ale spíše se obávám ransonware, kterému je nějaký RAID1 k smíchu. Dá se nějak NAS nastavit, aby byl zabezpečený i proti ransomware? Myslím, že brtník tu něco podobného kdysi psal a šel na to přes nějaké skripty a různé uživatele s různými právy.

Kdepak. RAID1 není záloha uložená na 2 místech, ale pouze na jednom. RAID1 zajistuje jen redundaci, pokud dojde k problému s diskem. Abys mohl něco nazvat zálohou, musí to být fyzicky min. na 2 místech - počítač a NAS nebo počítač a externí disk nebo NAS a externí disk. Jakmile jsou data jen na jednom místě (NAS), pak to není záloha!

Proti Ransomware ti to zabezpecuji snapshoty.
Hlavni zabezpeceni je nemit NAS pripojeny trvale jako jednotku, aby se na nej jednoduse Ransomware nedostal.

A to dosáhnu jak? Sorry za blbé otázky, ale s NASem jsem nikdy nedělal a sítě také nejsou má silná stránka, takže nevím, jestli se ransomware dostane na běžící NAS bez toho, aby s nim zrovna aktivně pracoval. Přístup z PC přes webové rozhraní a zálohování přes OS QNAPu je bezpečné?

snapshot se nastavuje az v menu qnap.

kdyz budes mit nasku trvale primapovanou a budes si mezi svymi pc klidne sirit ransomwary z cizich office priloh a z ruskych cracku, pak si spolehlive zavirujes i soubory na nasce - vir ti sidli v pameti a napada vsechny disky, nepta se az mu dovolis pouzit nektery soubor.
pred pripojenim nasky proto potrebujes vedet, ze mas ciste pc:
- nashromazdene cracky za desitky let posli vsechny do ...
- vsechny stare maily s prilohami smaz.

1] idealni je pristup na vetsinu adresaru nasky jen pro cteni, muze byt pripojeno trvale.

2] zapis absolutne omezit - jen z provereneho pc. a ten cisty pc at si obcas planovane primapuje postupne kramy v siti a jejich dokumenty a zalohy at zkopiruje na nasku do
samozdejme jde mit na nasce nasdileny adresar \tmp_bordel pro zapis. u nej budes rovnou pocitat s tim, ze obsah muze byt zavirovany nebo ze nej prijdes, proste docasny bezcenny odpad.

3] raid neni zaloha dat. co si smazes / prepises / zasifrujes na "jednom disku", to se ti soucasne zmeni na tom zrcadlenem. to neni zadna vychytralost ransomware, ale nechapavost samoadmina.
raid je "zaloha" fyzickeho media, ze neumre najednou se vsemi daty.