Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní deska + procesor

Zdravím, mám koupenou novou základní desku Asus ROG MAXIMUS IX EXTREME, která podporuje 6-7 Generaci procesoru Intel. Chci si k tomu koupit, ale i5 9400F 9 generace. Bude něčemu vadit?
Díky

30% obyvatel v každém státě jsou pitomci. (i když si myslím, že jsme zase v něčem best in)
slevy státu nevadí, jak tvrdíš. celé slovní spojení totiž bylo "podvodné slevy".
kdysi tím byla smutně proslulá alza, po pár letech dělá totéž i czc a další. proto existují v civilizovaném světě organizace na ochranu spotřebitelů, třeba aby zákazníci nekupovali produkty agentů s teplou vodou místo reálné hifi techniky, například. nebo aby dojem slevy nebyl podvodný, o to jde.

konkrétně u této desky půjde o výprodej zastaralého špatně použitelného krámu. když se to zlevní, pro někoho to ještě může mít význam, v tom bych podvod nehledal.
prodejce mu k tomu ten "i5 9400F 9 generace" nenutí. to jen tazatel předvádí, že patří do těch 30%.

O to je to u Intelu jednodušší, že když chceš upgrade, tak víš, že rovnou musíš koupit novou desku. Proto bych do intelu nekoupil žádnou špičkovou desku, ale něco obyčejnýho, protože to nepřežije víc, než ten jeden procesor (morálně).
Taky by mě zajímalo, jestli ty patice mění z marketingových důvodů, nebo je tam opravdu nějaký technický důvod. Já bych tipnul to první, ale moc to nechápu, takto si zaříznou uživatele, kteří by si i koupili nový procesor do starší desky, ale kvůli nutnosti nové desky raději počkají, než ten upgrade bude opravdu nutný. Alespoň že zachovali rozteče děr pro chladič, dřív to taky rádi měnili s každou paticí.

Neni to jen marketing, meni se technologie v ramci cipsetu a Intel proste vyhodnotil, ze je jednodussi nahodit pokazde novou desku. U AMD je to sice zpetne kompatibilni, jenze pak ti reknou, ze starsi cipset nepodporuje nektere nove funkce procesoru, dal, ze je pro nej vyhodnejsi beh na pametech s vyssi rychlosti atd. Ono je kazdopadne lepsi planovat obnovy PC tak, ze menis desku + CPU + pamet.

Jezek z toho dela kovbojku, ktera tam neni.

Ono ti to je většinou jedno. Nějaký upgrade stejně nemá smysl, protože když jsi dobře vybíral komponenty při stavbě, tak jakýkoliv upgrade tě dostane do fáze, že buď cpu nebo gpu bude overkill. Takže ve finále stejně vyměníš vše a to už rovnou postavím nové pc a staré komponenty rozprodám. U intelu se všeobecně nekupují slabší procesory. Když koupíš rozumný procesor, který je teď velmi dobrý v cenové relaci okolo deseti, tak ti tam vydrží klidně 6-8 let než budeš kvůli hrám pociťovat nedostatek. Své 6700k mám v pc 6 rokem a zatím není potřeba jej měnit. gpu by už dejme tomu potřebovala, ale počkám rok, dva a pak postavím celé nové pc. Je to čistě marketingový tah a uživatele by si většinou nový procesor do desky nekoupili z výše zmíněných důvodů. U AMD je tahle tendence uživatelů neustále upgreadovat procesory. Ve finále do toho narvali stejně jako by si rovnou na začátku koupili dejme tomu ryzen 3900x akorát k tomu dojdou x dalšími půlročními upgready a své procesory neustále točí. Divím se, že ještě nejste unavení z těch sporů amd vs intel. Je to úplně jedno každá firma má kvalitní procesory a obě firmy je mají předražené. AMD bylo levnější, ale teď se cenově přizpůsobilo. No jo dojí to obě firmy. Není pořádně konkurenční prostředí. Chtělo by to ještě minimálně jednoho výrobce

V podstate stejne jako AMD, to ma predponu X pro vybavejsi a B pro chudsi. Intel ma Z pro nejvybavenejsi, stred je H a nejchudsi je B.

U Intelu navic odpovida deska a procesor, takze je to jednoduche:

B150, H170, Z170 - 6. generace (prvni Skylake)

B250, H270, Z270 - 6. i 7. generace (prvni a druhy Skylake)

B360, H370, Z370 - 8. generace (treti Skylake)

B365, Z390 - 8. i 9. generace (treti a ctvrty Skylake)

B460, H470, Z490 - 10.generace (paty Skylake)

---

U B360 doslo ke zmene, protoze B350 uz zabrala AMD. Protoze mezi 8. a 9. generaci byl opravdu maly rozdil, vzniklo tam jen B365 a zaroven se nejvyssi rada prejmenovala na devitku Z390.

---

Pokud tomu nekdo vubec nerozumi, lehce vezme spatnou desku i u AMD. Nakonec uz tu bylo nekolik dotazu na B550 a Ryzen 2700, ktere na sebe nepasuji.

On je problém v tom, že tu původní cenu 19134 Kč u CZC nikdy nebo posledních 2,5 roku neměli, vždy nižší a ta škrtlá byla v podstatě podvod.Podobně fungují i další obchody, třeba Mounfield, kde škrtlé ceny neplatí nikdy a slouží jen pro akce typu Vše za třetinu apod.Takže tuto kartu zlevnili z minulé ceny 3199 Kč,platné už od 7.11.2019, jen o 38%.

[91763-czc1-png]

Tohle přeci snad každý ví, že většina původních cen je podvod. Drtivá většina obchodů dělá to, že před BF zdraží o 30% a a pak napíši sleva na všechno 40%. Samozřejmě to podvod je, ale co čekat od těhle obchodníků. To jim někdo snad žere?